Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prečo sa medvede otierajú a škrabú o stromy?

VEDA NA DOSAH

Vedci sa najnovšie domnievajú, že využívajú ich živicu ako repelent.

Medvede podľa vedcov využívajú živicu stromov ako repelent. Zdroj: iStockphoto.com

Medvede podľa vedcov využívajú živicu stromov ako repelent. Zdroj: iStockphoto.com

Existuje viacero dôvodov, prečo sa medvede škrabú a otierajú o stromy. Niekedy ide o spôsob komunikácie pomocou pachových stôp zanechaných na kmeni, inokedy si tak zasa odstraňujú srsť alebo sa škrabú na ťažko dostupných miestach. Podľa novej štúdie, ktorú minulý mesiac publikovali v odbornom časopise Journal of Zoology a o ktorej píše spravodajský server The New York Times, však môžu mať i ďalší zámer: natrieť sa prírodným repelentom proti kliešťom.

Keď sa totiž škrabú o kôru, zo stromov sa uvoľňujú dechty, živica a miazga.

Odborníčka na medvede a autorka spomínanej štúdie Agniezska Sergielová z Poľskej akadémie vied uviedla, že zvieratá sa len málokedy uchyľujú k takému zložitému aktu, ako je otieranie o stromy, len z jedného samostatného dôvodu.

„Medzi cicavcami vidíme mnoho príkladov, keď využívajú stromy na samoliečbu,“ hovorí vedkyňa, ktorá sa rozhodla spoločne s kolegami preskúmať, či môže trenie o stromy medvede chrániť pred parazitmi.

Najviac v obľube majú buky

Najviac v obľube majú buky. Príťažlivosť týchto stromov je pre medvede taká silná, že keď ich vedci potrebujú študovať, lákajú ich práve na výraznú vôňu bukovej živice. Hustá smola z bukov zostáva zároveň na srsti a koži najdlhšie a je dokonca odolná proti vode, vďaka čomu môže byť potenciálne významným kandidátom na účinný repelent.

Aby Sergielová otestovala hypotézu, že buková živica odpudzuje kliešte, vybavila sa testovacou trubicou, do ktorej dala na jednu stranu živicu a na druhú stranu vodu. Potom do trubice pochytala jedince rozšíreného druhu kliešťa pijaka lužného a sledovala, či začnú parazity od bukovej živice utekať k neškodnej čistej vode. A utekali!

„Bolo zrejmé, že bukovú živicu nenávidia,“ potvrdila spoluautorka štúdie, biologička Agnes Blaiseová z univerzity vo francúzskom Štrasburgu. „Niektorí jedinci boli skutočne rýchli, dokonca sa pod vodou schovávali,“ priblížila. Ako zároveň dodala, do štúdie nezapočítali tie, ktorým sa z testovacej trubičky podarilo uniknúť.

Vedkyne sa vo svojej štúdii zamerali na kliešte, pretože sú veľmi rozšírené a prispôsobené rôznym prírodným prostrediam. Ich pôsobisko sa pre klimatické zmeny navyše neustále rozširuje, obdobie ich aktivity sa zasa v rámci roka predlžuje a sú tiež prenášačmi rôznych ochorení. Akými patogénmi však ohrozujú práve medvede, vedci stále zisťujú.

Zdroje: The New York Times, České noviny

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky