Plastové výrobky, ktoré majú označenie BPA free, môžu byť rovnako nebezpečné ako tie, ktoré kontroverznú chemikáliu obsahujú. Naznačujú to výsledky vedcov z Univerzity v Missouri. Štúdiu publikoval odborný časopis PNAS.
Bisfenenol A (BPA) je chemická látka, ktorá sa nachádza nielen v plastových fľašiach či tanieroch, ale napríklad aj v pokladničných blokoch, kde zaisťuje viditeľnosť textu, ktorý je na nich vytlačený.
Aktívne sa v priemysle používa približne od šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia.
Jeho používanie sa však postupne začalo obmedzovať po tom, ako mnohé výskumy ukázali, že BPA môže zapríčiniť komplikácie v období tehotenstva či spôsobiť ochorenia placenty.
Vedecké poznatky výrazne zarezonovali aj v spoločnosti, a tak trh zareagoval alternatívou v podobe výrobkov, ktoré majú označenie BPA free. BPA v nich výrobcovia vymenili za inú chemickú látku, pričom najčastejšie používanou alternatívou sa stal bisfenol S (BPS).
Bisfenoly znižujú hladinu serotonínu
Podľa novej štúdie však ani táto výmena nemusí byť najšťastnejšia.
Experimenty, ktoré vedci robili na myšiach, ukázali, že syntetický BPS dokáže rovnako ako BPA prejsť cez placentu.
Tento orgán je považovaný za akýsi „strom života“, ktorý je základným spojením medzi matkou a dieťaťom. Jej úlohou je zabezpečiť to, aby sa k plodu dostali živiny a hormóny, ktoré riadia vývoj či chránia plod pred infekčnými ochoreniami.
Placenta je tiež hlavným zdrojom známeho hormónu šťastia – serotonínu, ktorý je pre plod kľúčovou látkou zodpovednou za správny vývoj mozgu, a to rovnako u myší ako u ľudí.
Výsledky štúdie ukázali, že obe syntetické látky (BPA aj BPS) znižujú produkciu serotonínu v placente, a tak môžu mať nepriaznivý vplyv na vývoj mozgu plodu.
Súčasné regulácie používania bisfenolov
Používanie BPA je od 1. júna 2011 v Európskej únii zakázané pri výrobe dojčenských fliaš. V súčasnosti je limitované aj množstvo BPA, ktoré sa môže uvoľňovať z hračiek pre deti mladšie ako tri roky a hračiek, ktoré sú určené na vkladanie do úst.
Od 2. januára 2020 by sa BPA nemal používať ani pri výrobe termopapiera (používa sa na výrobu spomínaných pokladničných blokov), uvádza to na svojich webových stránkach Európska chemická agentúra (ECHA).
Tieto pravidlá však zatiaľ neplatia pre BPS, a to aj napriek tomu, že podľa aktuálnych štúdií môže byť pre živé organizmy rovnako nebezpečný ako BPA.
Zdroj: DOI: 10.1073/pnas.1919563117
DOI: 10.1016/j.reprotox.2019.12.005
DOI: 10.1038/s41598-017-00570-5
DOI: 10.3390/nu12020525
DOI: 10.1016/j.tiv.2019.104615