Vedci naznačujú, že netopiere získali imunitu na rôzne vírusy v rovnakom čase, keď sa na nich vyvinuli krídla.

Netopiere dokážu prenášať rôzne druhy vírusov, samy však ochorejú zriedka. Zdroj: iStockphoto.com
Už vieme, že netopiere môžu prenášať niektoré vírusy, či už je to Ebola, Nipah alebo koronavírus. Dokážu ich prenášať aj na ľudí, pričom medzi netopiermi ochorenie prepukne veľmi zriedkavo. Vedci sa už niekoľko rokov snažia prísť na to, prečo je to tak. Najnovšie zistenia publikované vo vedeckom časopise Nature ukazujú, že evolučné zmeny v špecifických génoch súvisiacich s imunitou podporujú mimoriadnu odolnosť netopierov proti rôznym vírusom.
Približne v čase, keď predkovia netopierov začali lietať, vyvinula sa v nich imunita na rozličné vírusové infekcie. Odborníci otestovali desať druhov netopierov, ktorým odobrali genómy, vrátane nositeľov koronavírusu. Netopiere dokážu prenášať okrem spomínaných vírusov aj vírus besnoty či vírus Marburg.
Niekoľkoročné štúdie naznačujú, že netopiere na tieto vírusy ochorejú len zriedkavo, a ak náhodou prepuknú, nevyvolávajú škodlivé imunitné reakcie, ako je to napríklad u ľudí s ťažkým ochorením COVID-19.
Imunita sa vyvinula spolu s krídlami
Lietajúce cicavce si teda nejakým spôsobom vyvinuli imunitu na rôzne vírusy. Potvrdil to aj imunológ Aaron Irving z inštitútu Če-ťiangská univerzita (Zhejiang University) – Edinburská univerzita v Chaj-ningu v Číne, spoluautor článku v časopise Nature. S kolektívom odborníkov skúmali genómy desiatich netopierov vrátane štyroch podkovárov a troch druhov patriacich do čeľade Hipposideridae.
Vedci ich potom analyzovali spolu s ďalšími desiatimi sekvenovanými druhmi netopierov z iných častí rodokmeňa. V porovnaní s 95 druhmi cicavcov mali netopiere zvlášť vysoký počet imunitných génov so zmenami svedčiacimi o prirodzenom výbere.
Niektoré z týchto zmien boli obmedzené na jednotlivé vetvy rodokmeňa netopierov, čo naznačuje, že sa vyvinuli po tom, ako sa skupina začala diverzifikovať. No mnohé imunitné adaptácie mali všetky druhy netopierov, z čoho vyplýva, že sa objavili v spoločnom predkovi všetkých netopierov približne v rovnakom čase, keď sa na týchto zvieratách vyvinuli krídla.
Vo všetkých skúmaných druhoch netopierov sa objavili imunitné adaptácie, čo znamená, že ich mal aj ich spoločný predok. Srdcová frekvencia netopierov stúpa na tisíc úderov za minútu počas dlhšieho letu. Vyššia srdcová frekvencia spôsobuje podľa odborníkov produkciu zápalov. Tým, že sú netopiere oveľa náchylnejšie na ochorenia či zápaly, vytvorili si vyššiu toleranciu na vírusové infekcie.
Vedci teraz študujú každú z úprav podrobnejšie. V časopise Nature Irvingov tím zistil, že netopiere podkováre a čeľaď Hipposideridae nesú zmeny v géne nazývanom ISG15, ktorý im umožňuje lepšiu imunitnú odpoveď na koronavírus.
(RR)