Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Kukučka dokáže zniesť vajce za 4 sekundy, ukázal nový výskum

VEDA NA DOSAH

Českí vedci zhromaždili viac ako 150 nahrávok, podľa ktorých opísali správanie vtákov.

Kukučka. Zdroj: iStockphoto.com

Kukučka obyčajná, Zdroj: iStockphoto.com

Samica kukučky sa snaží nájsť hostiteľské hniezdo. Ostražito sleduje pár trsteniarika veľkého, ktorý obýva trstiny mnohých rybníkov. Striehne na správny okamih a do jeho hniezda nakladie vlastné vajcia. 

Kukučka obyčajná je známa vďaka svojmu parazitickému spôsobu života, počas ktorého znáša vajcia do hniezd iných druhov vtákov. Je to však len začiatok príbehu. Po vyliahnutí mladé kukučky vytlačia von z hniezda ostatné vajcia alebo mláďatá, a tak získajú všetku starostlivosť hostiteľa pre seba.

Doposiaľ však nebolo známe, ako proces znášania vajec prebieha a čo všetko sa v hniezde odohráva.

Odborný časopis Ibis – International Journal of Avian Science v marci publikoval prácu, v ktorej českí vedci celý proces detailne opisujú. 

Ani napadnutie hostiteľom kukučku neodradí

Vedci z Ústavu biológie stavovcov AV ČR na čele s ornitológmi Václavom Jelínkom a Marcelom Honzom pomocou videí podrobne popísali správanie kukučiek priamo pri čine. 

Počas výskumu analyzovali viac ako 150 jednotlivých videí, ktoré ukázali, že extrémne rýchle znášanie vajec kukučiek sa môže ešte zrýchliť, ak je pri ňom samica odhalená hostiteľom, v tomto prípade trsteniarikom veľkým. 

Keď sa kukučka k hostiteľskému hniezdu priblížila nepozorovane tak, že ju nikto nevidel, trvala jej parazitnosť v priemere šestnásť sekúnd. 

Ak ju počas kladenia vajec napadol trsteniarik, doba sa znížila na osem sekúnd, v extrémnych prípadoch dokázala samička zniesť vajíčka aj za štyri sekundy. 

Videá tiež ukázali, že napadnutie trsteniarikom môže skončiť až smrťou kukučky. Ani brutálne útoky, keď trsteniarik sedí na kukučke a ďobe jej plnou silou do hlavy, jej v znesení vajec nezabránia. 

Kukučkine vajcia v hniezde. Zdroj: iStockphoto.com

Kukučkine vajcia v hniezde. Zdroj: iStockphoto.com

Rituálny proces

Výskum českých vedcov neopisuje len rýchlosť parazitnosti, ale osvetľuje aj ďalšie časti procesu. 

„Okrem toho, že sme presne opísali priebeh a rýchlosť, akou kukučka obyčajná parazituje v hostiteľskom hniezde, ukázali sme tiež, že priebeh samotného parazitického aktu je vysoko rituálny proces. Samica kukučky po prílete na okraj hniezda uchopí jedno z vajec, ktoré sa v hniezde nachádza, a až potom znáša svoje vlastné vajcia. Kukučka vždy hľadá vajce, ktoré by mohla odniesť, a to bez ohľadu na to, či je hostiteľské miesto prázdne, alebo na ňu hostiteľ útočí. Zjavne ide o zásadnú súčasť jej parazitickej životnej stratégie,” opisuje v tlačovej správe AV ČR Václav Jelínek. 

Doteraz vedci nevedeli veľa o tom, ako sa kukučky správajú v hniezdach hostiteľov. Neexistovala ani žiadna rozsiahla zbierka videonahrávok, z ktorých by odborníci mohli konanie vtákov opísať. Výskum tak zásadne rozšíril vedomosti o správaní kukučiek a ich hostiteľoch priamo počas parazitického procesu. 

Zdroj: Tlačová správa AV ČR

DOI: 10.1111/ibi.12930

(DK)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky