Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Jedna z najmenších rýb na svete vydáva extrémne silný zvuk. Dosahuje viac ako 140 decibelov

VEDA NA DOSAH

Príčinu zvuku vedci zatiaľ neodhalili. Môže súvisieť s navigáciou v kalnej vode alebo je to taktika na varovanie konkurentov.

Dorastá len do veľkosti ľudského nechtu, no dokáže zo seba vydať zvuk silnejší než 140 decibelov. Zdroj: Ralf Britz

Dorastá len do veľkosti ľudského nechta, no dokáže zo seba vydať zvuk silnejší než 140 decibelov. Zdroj: Ralf Britz

Je maličká, no zvuk, ktorý vydáva, vás vydesí. Podobá sa totiž mohutnému výstrelu. Samec jednej z najmenších rýb na svete Danionella cerebrum dorastá len do veľkosti ľudského nechta, napriek tomu dokáže zo seba vylúdiť zvuk silnejší než 140 decibelov. Intenzitou by sme ho mohli prirovnať k zbíjačke alebo siréne sanitky.

Toto špecifikum vedcov nenechalo chladnými. Na rybku obývajúcu mjanmarské potoky sa napokon bližšie pozreli odborníci z Univerzity Charité v Berlíne a výsledky svojho výskumu zverejnili nedávno v odbornom časopise PNAS.

Fakty

  • Danionella cerebrum má najmenší mozog spomedzi všetkých stavovcov. Jeho objem je približne 0,6 kubického milimetra.
  • Dospelý jedinec tohto druhu dorastá do dĺžky len 10 až 13,5 milimetra.

Zvuk vydáva pomocou špeciálneho mechanizmu

Ryby bežne vydávajú rôzne zvuky. Pochádzajú prevažne z vibrácií ich močového mechúra naplneného plynom, ktorý im slúži na kontrolu vztlaku. Mechanizmus, ktorým produkuje zvuk Danionella cerebrum, sa však v niečom líši. Vedci ho zatiaľ študujú. Na jeho preskúmanie použili dokonca vysokorýchlostné videozáznamy.

Rebro, ležiace vedľa močového mechúra, sa pohybuje pomocou špeciálneho svalu, odolnému proti únave, pričom napína malú chrupavku. Keď sa rebro uvoľní, zasiahne močový mechúr a vydá bubnujúci zvuk. Zvuk produkujú len samce, ktoré majú rebro oveľa ťažšie ako samice.

Navigácia či taktika?

To, prečo ryby vydávajú hlasné zvuky, vedci zatiaľ neodhalili. Domnievajú sa však, že by to mohlo súvisieť s navigáciou v kalných vodách alebo môže ísť o agresívnu taktiku, ktorú samce používajú, aby varovali konkurentov. Zvuk, zdá sa, ryby využívajú len na vnútrodruhovú komunikáciu. Niekoľko najhlasnejších samcov totiž celkom účinne potláča produkciu zvuku iných samcov.

Vďaka malému vzrastu, bohatému behaviorálnemu repertoáru a priesvitnosti tela, ktorá pretrvávado dospelosti, je Danionella cerebrum veľmi atraktívnym druhom na neinvazívne celomozgové in vivo zobrazovacie analýzy a začína sa čoraz viac objavovať ako nový dôležitý modelový systém v súčasnom neurovedeckom výskume.

Zdroj: The Guardian, Wikipedia

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky