Návštevníci festivalu videli, ochutnali, poučili sa a tak s nami oslávili sviatok filmového umenia a vedy, aj takto ocenili 34. ročník Medzinárodného filmového festivalu Agrofilm jeho organizátori. Bohatá filmová ponuka 34. ročníka filmového festivalu vyvrcholila 5. októbra 2018 slávnostným udeľovaním cien v Nitre. Medzi vzácnymi hosťami ani tento rok nechýbal olympijský víťaz Matej Tóth, ambasádor festivalu.
Počas festivalového týždňa si mohli diváci pozrieť v Nitre, Bratislave, Zvolene, Brezne, Košiciach a Lužiankach 263 filmových projekcií z 24 krajín piatich kontinentov, pripravené boli diskusie, ochutnávky jedinečných domácich produktov, vernisáž známej výtvarníčky Marty Horníkovej a festival ponúkol aj informácie o aktuálnych trendoch v rezorte poľnohospodárstva, ktoré sa priamo dotýkajú farmárov, potravinárov, ekológov, lesníkov, obchodníkov a všetkých spotrebiteľov. Odborná diskusia na tému Farmárske potraviny na slovenský stôl návštevníkom ukázala, kde sú najväčšie prekážky a problémy farmárov, ale aj príležitosti ako dodať na stôl čerstvé regionálne potraviny. Na festivale zistili, že sa to dá, len treba chcieť.
Ocenené filmy filmového festivalu Agrofilm 2018
Z 91 prihlásených filmov postúpilo 30 pred medzinárodnú porotou do hlavnej súťaže. 16 propagačných filmov hodnotila národná porota. Spolu bolo udelených 14 cien. Na slávnostnom vyhlásení predseda poroty Jaro Kerner poďakoval členom poroty a skonštatoval… „Pracovalo sa nám dobre preto, lebo bolo na čo sa pozerať, bolo čo hodnotiť a bolo nad čím premýšľať. Z môjho pohľadu, si myslím, že každý rok sú filmy lepšie a lepšie a mne ukazujú jednu vec. Oblasť poľnohospodárstva sa stáva oveľa sofistikovanejším prostredím, platformou kde to už funguje inak ako to fungovalo.“
Hlavnú cenu festivalu Agrofilm 2018 získal český film „Zdravější krajina“ od režiséra Ivana Stříteského, ktorý si mimochodom odniesol najvyššie ocenenie aj minulý rok. Dokument nás zaviedol na miesta, kde sa dokázali dohodnúť poľnohospodári s prírodovedcami a ochrancami prírody tak, aby neutrpela ani produkcia plodín, ani kvalita krajiny. Na ich podporu vzniklo AEKO – agroenvironmentálno-klimatické opatrenie Ministerstva zemědělství ČR.
Holandsko reprezentovali dva prihlásené filmy a obidva získali ocenenie. Film ocenený rektorom SPU Nitra „Dobre živení“ je príbehom o tom, že genetická modifikácia bola použitá pri vývoji plodín s cieľom zvýšiť ich nutričnú hodnotu, znížiť použitie chemikálií na ochranu proti škodcom alebo zaistiť úrodu ľuďom, ktorí to najviac potrebujú. Vďaka výbornému výkladu zložitej témy sa stala pochopiteľnejšou pre ľudí, ktorí o GMO niečo vedia, ale aj pre tých, ktorí o genetickej modifikácii nikdy nepočuli.
Druhý holandský dokument o zanietených a usilovných ľuďoch „Cor a Henk – rybári z Oosterscheldu“ bol nakrúcaný v prílivových vodách najväčšieho holandského národného parku Oosterschelde. 85-ročný Cor rybárči už 70 rokov a počas 10-týždňového obdobia lovu sardel pracuje 24 hodín denne. Film bol ocenený Cenou primátora mesta Nitra.
O tom ako huba Phakopsora pachyrhizi zapríčiňuje hrdzu sóje, teda agresívne ochorenie, ktoré dokáže spôsobiť závažný pokles úrody hovorí výborný animačne spracovaný dokument z nemeckej produkcie „Hrdza sójová – životný cyklus Phakopsory pachyrhizi“. Porota ocenila pôsobivé zobrazenie životného cyklu tohto hubového patogénu a tiež fakt, že dokument sa stal súčasťou aktuálne najuznávanejšej audiovizuálnej učebnice o chorobách rastlín na celom svete. Právom získal Cenu predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja.
Cenou rektora Technickej univerzity Zvolen bol ocenený diel cyklickej relácie Halali s názvom Borievka z produkcie Anima Production spol. s r. o., režiséra Ľubomíra Kľúčika. Máme sa báť, že prídeme o originálnu a prirodzenú chuť nášho najtypickejšieho slovenského destilátu? Borievka mizne z našich lúk a pasienkov a dokument ukazuje spôsob ako stav riešiť, napríklad aj pomocou agrolesníckeho opatrenia.
Diváci si mohli doslova vychutnať na 12 spôsobov „Barbecue“, čo je názov austrálskeho dokumentu plného nádherných filmových obrazov z 12-tich krajín sveta. Grilovanie mäsa je rituál, ktorý spája ľudí na celom svete. Je to stretávanie ľudí, spoločné zakladanie ohňa, rozprávanie príbehov a radosť z dobrého jedla. Rovnaké a predsa iné je barbecue napríklad vo Švédsku, Novom Zélande, Uruguaji, Arménsku, či na Sýrskych hraniciach. Napriek tomu, že zvieratá sú zdrojom potravy, filmová séria ukazuje zároveň úctu a dobré zaobchádzanie s nimi. Film získal Cenu zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností SR. Úryvok z filmu „Barbecue“ si mali možnosť pozrieť diváci na slávnostnom odovzdávaní cien, ktorý jednoznačne potvrdil radosť z jedla a stretávania sa, ktorá v ľuďoch prebudí hlad. Opäť predseda poroty Jaro Kerner… „Keď som pozeral úvodnú ukážku, uvedomil som si, že na festivale možno chýbajú dve ceny. Jedna cena by mohla byť za film, ktorý dokáže vzbudiť najviac chuti do jedla a druhá cena by možno mohla byť za film, ktorý dokáže búrať hranice medzi kultúrami a medzi ľuďmi. Toľko občasné filozofické úvahy.“
„Tí, ktorí ste boli na otvorení festivalu v pondelok a my všetci dnes sme mali možnosť vidieť krátku časť austrálskeho filmu Barbecue. Je jedným zo 14 ocenených filmov na 34. ročníku medzinárodného filmového festivalu Agrofilm. Premietnuté necelých 10 minút trvajúce snímky boli zamerané na oslavu kultu grilovania. Pozorný divák si však musel všimnúť, že ich odkaz bol oveľa hlbší, priam duchovný. Bol odkazom plným lásky ku svojej krajine, k poľnohospodárstvu, k tradíciám, k ohňu, k zvieratám a súčasne aj priznaním príslušnosti ku komunite. Ako sme videli, aj do kratučkého filmu o grilovaní sa zmestí celý rad významných posolstiev, ak ho tvorcovia robia s láskou a vierou, že nájdu vnímavého diváka. Riadiť sa takýmto posolstvom sme sa snažili i my, organizátori 34. ročníka Agrofilmu, “ skonštatovala na záver prezidentka filmového festivalu Zuzana Nouzovská. V závere taktiež poďakovala všetkým partnerom, organizátorom, sponzorom, porotcom, kolegom, podporovateľom, ako aj účastníkom podujatia a vyjadrila podporu nasledujúcemu jubilejnému 35. ročníku filmového festivalu Agrofilm 2019.
Informácie poskytli:
organizátori filmového festivalu Agrofilm 2018
z účasti na slávnostnom odovzdávaní cien
Spracovala: Zuzana Vertecin Čeplíková, NCP VaT pri CVTI SR
Foto: Ján Čorba, Agrofilm 2018
Uverejnila: VČ