Cieľom projektu je nájsť účinný spôsob, ako odhaliť zámerne zamaskované zneužívanie stimulátorov pri výkrme hospodárskych zvierat.
Niektorí chovatelia pri výkrme ošípaných či hydiny zrejme tajne využívajú rastové stimulátory, aby dosiahli vyšší zisk. Na zakázané stimulátory obsiahnuté v mäse sa zameria vedecký tím Agronomickej fakulty (AF) MENDELU. Cieľom projektu je nájsť účinný spôsob, ako odhaliť zámerne zamaskované zneužívanie stimulátorov pri výkrme hospodárskych zvierat.
V prvej fáze sa vedci zamerajú na vzorky odobrané z ošípaných. Vďaka vývoju a zavedeniu precíznych analytických nástrojov bude možné efektívne brániť výskytu a prenosu rezíduí zakázaných látok v potravovom reťazci.
Ako bude prebiehať výskum?
Zvieratá budú rozdelené do štyroch skupín, každá bude dostávať iné steroidné hormóny. Vedci potom budú analyzovať zmeny orgánov a vybraných tkanív po aplikácii anabolík.
„Po porážke sa odoberú vzorky, ktoré sa spracujú a analyzujú metódami proteomiky a metabolomiky, ktoré skúmajú zmeny v rámci všetkých génov v organizme, ďalej imunológie a pre nás najaktuálnejšie histológie. Cieľom je nájsť také markery, ktoré môžu spoľahlivo odlíšiť vzorky s aplikovanými steroidmi od kontrolnej skupiny, a na ich základe zostaviť metodiku, ktorá štátnej veterinárnej službe pomôže pri odhaľovaní zneužívania steroidných látok v bravčovom mäse,“ opísal Zbyšek Sládek z Ústavu morfológie, fyziológie a genetiky zvierat AF MENDELU.
Anabolické steroidné hormóny
Všetky vzorky budú pochádzať z ošípaných, vedci budú analyzovať ich svalové tkanivo a pohlavný aparát. Neskôr sa plánuje aj pokus na hydine.
„V predchádzajúcom projekte sme používali samčí pohlavný hormón testosterón, jeho chemický derivát nandrolon a mix týchto dvoch látok. V novom projekte sme vymenili testosterón za stanozol, ktorý je ďalší z mnohých veľmi využívaných a hlavne zneužívaných látok na trhu,“ priblížila členka tímu Kristýna Skoupá.
Podľa odborníkov majú anabolické steroidy množstvo účinkov. Najžiaducejším a najviditeľnejším je zväčšenie svalového tkaniva. K vedľajším účinkom potom patrí abnormálne sexuálne správanie, zníženie kvality a počtu spermií, atrofia semenníkov, neplodnosť, poškodenie pečene a obličiek, zväčšovanie srdcového svalu, atrofia mozgu, a teda aj zmeny v správaní.
Potenciálna hrozba
Vytvorením a zavedením analytických nástrojov bude možné zabrániť výskytu a prenosu zakázaných látok v potravovom reťazci, ktoré majú nepriaznivý vplyv na zdravie zvierat aj spotrebiteľov.
„Niektoré štúdie tvrdia, že dosiaľ neexistuje priamy dôkaz, že konzumácia mäsa zo zvierat spôsobuje u konzumentov tiež vedľajšie efekty. Iné štúdie preukazujú efekt na predčasné pohlavné dospievanie, neplodnosť alebo zmeny v správaní predovšetkým u detí. Celosvetovo je teda používanie steroidných hormónov na výkrm hospodárskych zvierat v určitých limitoch povolené okrem štátov EÚ a niekoľkých ďalších, ktoré ich používanie zákonom prísne zakázali, práve z dôvodu potenciálnej hrozby pre konzumentov,“ vysvetlila Skoupá.
Hlavným riešiteľom päťročného projektu, ktorý sa začína tento rok na jar, je Výskumný ústav veterinárneho lekárstva. Spoločne s Mendelovou univerzitou v Brne na projekte spolupracuje aj firma Steinhauser Tišnov. Nový projekt je kontinuálnym pokračovaním výskumu a nadväzuje na dva predchádzajúce projekty. Prvý sa zameriaval na alternatívne spôsoby kastrácie kancov, ktoré budú v súlade s dobrým žitím zvierat, druhý sa zameral na vplyv zakázaných steroidných hormónov na ošípané.
Zdroj: Mendelova univerzita v Brne
(JM)