V mýtoch sa brečtan spájal s bohmi a božská je aj jeho moc. Ak sa nedávkuje opatrne, môže aj zabiť.
Brečtan popínavý je ako rastlinný druh jediným zástupcom čeľade aralkovitých (Araliaceae) na Slovensku. Na dôvažok ho považujeme za treťohorný relikt, ktorý sa zachoval v špecifických podmienkach z obdobia, ktoré sa začalo pred 65,5 milióna rokov.
Rastlinu brečtanu sprevádzajú inšpirujúce mytologické príbehy. V starom Egypte predstavovala symbol boha slnka Osirisa, ktorý bol synom Geba (boha zeme) a Matice (bohyne oblohy). Osiris zdedil trón faraóna a priniesol právo, poriadok a zdvorilosť. Pre rodinné intrigy však skončil tragicky, bol rozštvrtený a časti jeho tela boli rozptýlené po celej zemi.
V starovekom Grécku zas brečtanové vence symbolizovali manželskú vernosť, ale tiež priateľstvo, družnosť a opitosť. Sú typické pre boha úrody, plodnosti, vína a veselosti Dionýza (Baccusa). V prvopočiatkoch ho umelci zobrazovali s brečtanovým vencom, ale keď si ho privlastnili vinohradníci, ozdobili ho vencami z vinnej révy so strapcami hrozna (Rystonová, 2007).
Fytoterapeutické účinky tejto liečivej rastliny boli známe už v staroveku. Grécky lekár, lekárnik a botanik Dioskurides (*40 – †90 n. l.) ju napríklad primiešaval do mastí na popáleniny a vredy alebo ju používal ako liek proti silnej hnačke a horúčke, pri bolestiach hlavy či zubov. Oddávna sa však vedelo, že obsahuje aj jedovaté látky, preto sa s brečtanom ako liečivom zaobchádzalo vždy veľmi opatrne (Kresánek a Krejča, 1982).
Etymológia, pôvod a morfológia rastliny
Brečtan ako symbol uznávali aj básnici. Veď i jeho odborné latinské pomenovanie Hedera helix L. možno odvodiť z gréckych slov: aédón = kantor, spevák i básnik; ale aj eidein = sedieť, a to pre jeho schopnosť pevne priľnúť na kmene stromov, skaly a steny. Pre tvar stonky sa však častejšie spája s keltským hedea = povraz. Svoj význam má aj helix, ktorý je odvodený od helisso = krútiť, vinúť sa alebo kučeraviť sa. Uvedená vlastnosť brečtana sa už v antike pokladala za veľmi nepríjemnú a spisovateľ Plínius (*23 – †79 n. l.), autor prírodopisnej encyklopédie Historia Naturalis, si ťažkal, že táto liana je všade a ničí sochy, steny, náhrobky, domy a obrastené stromy (Kresánek a Krejča, 1982).
Brečtan popínavý (Hedera helix L.) je vždyzelená, a ako už z názvu vyplýva, popínavá rastlina. Rastie prevažne v západnej a strednej Európe, v prednej Ázii; ojedinelejšie vo východnej Európe. Voľne sa vyskytuje ako popínavá liana, ale aj ako pokrývka v lesoch či na skalách. Vyšľachtený brečtan sa pestuje aj ako okrasná drevina (Jindrova a Malovcová, 2010).
Brečtan môže rásť prichytený o podklad (skaly, múry budov) alebo o stromy. Prichytáva sa pomocou špeciálnych „lepivých korienkov“, ktoré vyrastajú vo veľkom počte na jeho stonkách. Z dlhých a tenkých stoniek vyrastajú striedavé listy, ktoré bývajú na pníčkoch srdcovité, trojlaločné až päťpočetné, na plodných konárikoch vajcovité až podlhovasto vajcovité. Výhonky brečtanu sa delia na sterilné a rodivé. Odlišujú sa od seba listami a tiež tým, že na konci rodivých výhonkov sa vytvárajú žltozelené okolíky kvetov. Schopnosť zakvitnúť majú iba jedince, ktoré majú dostatok svetla (v lese sa dostanú do koruny stromov), a až od sedemdesiateho roku svojho života.
Brečtan sa dožíva aj päťsto rokov, podľa niektorých autorov až tisíc. Zelenkasté päťpočetné a pravidelné kvety brečtana sa skladajú do okolíkov. Je výbornou medonosnou rastlinou. Med je pritom biely, voňavý s mentolovou príchuťou, rýchlo však kryštalizuje (Lust, 1974).
Staré jedince môžu mať kmeň s priemerom až 1 meter (len v teplejších krajinách), dĺžka liany (aj na Slovensku) môže byť až 20 metrov.
Modročierne guľovité bobule dozrievajú na jar a sú prudko jedovaté. Brečtanové plody sú v zime hlavnou potravou pre holuby a drozdy, listy zase cennou zelenou potravou pre divé i domáce bylinožravce.
U nás sa ľudia priotrávia bobuľkami brečtana len veľmi zriedkavo, skôr sa stretávame s dotykovou alergiou na chĺpky (trichómy) mladých výhonkov alebo na čerstvé mladé listy (Kresánek a Krejča, 1982).
Pestovanie, zber a sušenie
Brečtan rastie divo v tienistých lesoch a na skalách. Avšak už stáročia sa pestuje ako záhradná rastlina za účelom pokrytia pôdy alebo stien budov, živých plotov, altánkov, oblúkov, konštrukcií a priečok. Známe sú viaceré odrody, ktoré majú rôzne žltozelené ornamenty na listoch.
Môžeme ho množiť semenami, ale v dekoratívnom kvetinárstve sa zvyčajne používa jednoduchšia vegetatívna metóda množenia odrezkami. Odrezky sa získavajú z vrcholových výhonkov a dajú sa rezať počas celého roka. Ľahko sa zakorenia vo vlhkom substráte (čistý piesok, prípadne piesok zmiešaný s rašelinou).
Treba však brať do úvahy, že brečtan nemá rád priame slnečné svetlo, uprednostňuje dobre osvetlené miesto a nemá rád zmeny umiestnenia vo vzťahu k zdroju svetla. V lete má rád hojnú zálievku, pričom musí mať neustále vlhkú pôdu. V zime potrebuje zalievať len mierne, zem by mu nemala vyschnúť, ale nemala by byť ani príliš vlhká. Rastlina miluje vlhký vzduch, preto vyžaduje časté striekanie v lete, ako aj v zime, ak je v teplej miestnosti (Jindrova a Malovcová, 2010).
Brečtan nie je náročný na pôdu, rastie takmer v akomkoľvek substráte. Teplota vzduchu by mala byť mierna alebo chladná, v lete nie viac ako +20 °C, v zime je potrebné ju ochladiť na asi +12 °C až +16 °C.
Od marca do augusta mu môžeme pridávať komplexné hnojivo pre okrasné a listnaté izbové rastliny. Často ho však poškodzuje rôzny hmyz, čím sa mu listy deformujú, žltnú a odumierajú.
Na jeho ošetrenie môžeme použiť špeciálne insekticídy. V súčasnosti sa liečebne uplatňujú laločnaté listy (Folium hederae helicis), ktoré sa trhajú na jar alebo v lete (jún – júl). Rýchlo sa sušia v tenkých vrstvách na dobre vetranom mieste, ktoré môže byť aj slnečné. Pomer zosušenia je asi 3 – 4 : 1 ((Kresánek a Krejča, 1982).
Liečebne aktívne komponenty
Rastliny obsahujú predovšetkým saponíny (do 5 percent), ktoré sa súborne nazývajú hederakozidy. Po chemickej stránke majú triterpénový charakter. Známy je hederakozid hederasaponín A, ktorý má genín hederagenín a cukrové zložky po jednej molekule glokózy a arabinózy. Čo sa týka množstva, najviac (asi 4 percentá) je hederasaponínu C a hederasaponínu B, ktoré ľahko prechádzajú na hederín s vysokým hemolytickým indexom (= 150 000). Uvedené obsahové látky sú rozložené po celej rastline, ale osobitne v plodoch. Rastlina obsahuje aj ďalšie horké glykozidy, trieslovinu a fytoncídne látky, pôsobiace proti baktériám a mnohým hubám. Prítomný je tiež tuk, rutín, kumarín – skopolín, cholesterol, vitamín E (tokoferol) a jód (Roşca-Casian a kol., 2017).
Liečebné účinky a dávkovanie
Brečtan sa v medicíne používa oddávna, vnútorne ako odvar hlavne pri zápaloch dýchacích ciest, pretože podporuje vykašliavanie. Pri pľúcnych chorobách slúži ako pomocný liek. V malých dávkach spôsobuje rozširovanie ciev, vo veľkých však cievy zužuje a zároveň spomaľuje tep. Okrem toho podporuje činnosť pečene a žlčníka a posilňuje slabú menštruáciu. Pri vonkajšom použití možno brečtan aplikovať na popáleniny, vyrážky, vredy a zápaly.
Droga má veľmi dôležité miesto medzi saponínovými drogami. Jej výťažky sa uplatňujú v priemyselne vyrábaných prípravkoch proti čiernemu kašľu a pri spastických bronchitídach (zápaly priedušiek). Vyrábajú sa z nej rôzne liekové formy, ako sú kvapky, čapíky, tabletky, a používa sa i v aerosólovej forme.
Na prípravu čaju sa aplikuje presne plná kávová lyžička drogy na šálku horúcej vody. Čaj pijeme trikrát denne, pričom v takejto terapeutickej dávke nemá nijaké nepríjemné vedľajšie účinky. List sa v ľudovom liečiteľstve používal nielen ako expektorans (uvoľňuje hlien), ale aj pri reumatizme, dne, na povzbudenie činnosti pečene a žlčníka. Pri žlčníkových bolestiach spojených s kamienkami sa pol čajovej lyžičky drogy, to je asi 1 gram, maceruje za studena asi osem hodín v šálke vody – odporúča sa piť po dúškoch cez deň. Zvonka sa brečtan kedysi aplikoval ako prostriedok na rany a pri ochoreniach spôsobených parazitmi (Gondolová a Hadrabová, 2008).
Zistilo sa, že brečtan máva rozdielnu účinnosť v závislosti od stanovišťa a odrody. Vzhľadom na uvedené toxické pôsobenie je jeho upotrebenie bez lekárskeho dozoru nebezpečné a zakázané. Väčšie dávky môžu totiž vyvolať otravu (Grieve, 1931).