Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Angličanka Lizzi Larbalestierová urobila zo svojho Airbnb zvieraciu nemocnicu

VEDA NA DOSAH

Za pomoc tisícom zvierat získala pred niekoľkými dňami prestížne ocenenie Animal Action Award od International Fund for Animal Welfare (IFAW).

Lizzi Larbalestierová so skupinou dobrovoľníkov v zariadení v Cornwalle pomohla už tisíckam morských zvierat. Zdroj: SWNS

Lizzi Larbalestierová so skupinou dobrovoľníkov v zariadení v Cornwalle pomohla už tisícom morských zvierat. Zdroj: SWNS

V britskom Cornwalle sa nachádza záchranné zariadenie pre zranené tulene a ďalšie morské zvieratá, ktoré vedie milovníčka oceánov a dobrovoľníčka Lizzi Larbalestierová. Jej stanicou do dnešného dňa prešli tisíce morských zvierat. Informoval o tom server Good News Network.

Lizzi Larbalestierovej najprv na založenie záchranného zariadenia chýbali vhodné priestory, a tak ho prevádzkovala len provizórne vo svojom Airbnb, kde asi za šesť mesiacov pomohla 139 chorým a zraneným mláďatám tuleňov. Priestory však neboli dostačujúce, preto spolu s manželom a ďalšími dobrovoľníkmi vybudovala v Cornwalle plne funkčnú nemocnicu.

Napriek jej prvotnej špecializácii na poranené tulene dnes Lizzi Larbalestierová so skupinou dobrovoľníkov v zariadení v Cornwalle pomáha širokému spektru morských zvierat. Akútnu prvú pomoc dokážu poskytnúť aj delfínom, veľrybám, mrožom či korytnačkám. V prípade potreby (ak sú zvieratá podvyživené alebo príliš malé) dostanú v zariadení aj dlhodobejšiu starostlivosť.

Dobrovoľník v práci v zariadení Lilli Larbalestierovej. Zdroj: SWNS

Dobrovoľník v práci v zariadení Lilli Larbalestierovej. Zdroj: SWNS

„Staráme sa najmä o mláďatá zachránené našimi dobrovoľníkmi. V prípade potreby ich potom prevezieme do nemocnice, kde ich prezrie veterinár a vytvorí im plán liečby,“ priblížila Larbalestierová.

„Máme jasné protokoly, aby sme zaistili, že zvieratá u nás dostanú tú najlepšiu starostlivosť. Obstarávame pre ne kritickú starostlivosť, ktorá ich stabilizuje a pripraví na presun do väčších nemocníc alebo rehabilitačných centier,“ dodala aktivistka, ktorá za svoje úsilie získala pred niekoľkými dňami prestížne ocenenie Animal Action Award od International Fund of Animal Welfare (IFAW). IFAW týmto ocenením od roku 2000 každoročne upozorňuje na hrdinov v oblasti záchrany zvierat.

Lizzi Larbalestierová a jej ocenenie. Zdroj: SWNS

Kto je Lizzi?

Lizzi Larbalestierová zachraňuje morské cicavce, mrože i korytnačky od roku 2017. Jej cesta v tejto oblasti sa začala, keď sa pripojila k British Divers Marine Life Rescue (BDMLR) ako pohotovostná lekárka morských cicavcov. Je regionálnou veľvyslankyňou ANLP pre Cornwall a špecializovanou vyslankyňou NLP pre životné prostredie a oceány. Špecializuje sa na pomoc v oblasti morských zmien.

Ako dvadsaťročná strávila niekoľko rokov prácou v oblasti záchrany zvierat po boku renomovanej a talentovanej britskej odborníčky na správanie zvierat Angely Stockdalovej. Získala skúsenosti v oblasti rehabilitácie psov a pracovala i s divými mačkami a koňmi. Venovala sa verbálnej a neverbálnej komunikácii. Je kvalifikovaná športová terapeutka, učiteľka jogy a NLP trénerka.

Zdroje: Good News Network, ANLP, IFAW

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky