CVTI SR, Prednáška / Bratislava

Prednáška astronóma Zdeňka Bardona a krst knihy

Plagát: Prednáška astronóma Zdeňka Bardona a krst knihy

Prednáška astronóma Zdeňka Bardona a krst knihy. Zdroj: ZCV Aurelium


Toto podujatie už prebehlo.

Zážitkové centrum vedy Aurelium a Slovenský zväz astronómov pripravil podujatie pre všetkých nadšencov vedy, vesmíru a vesmírneho pozorovania. Do Bratislavy zavíta svetoznámy astronóm a astrofotograf Zdeněk Bardon.

Po mnohých celosvetových úspechoch v oblasti astronómie a astrofyziky zavíta do Aurelia známy astrofotograf Zdeněk Bardon. Krst jeho novej knihy o vesmíre obohatí aj jeho prednáška a výstava astrofotografií.

Kedy a kde sa prednáška a krst knihy Zdeňka Bardona uskutoční

Podujatie prebehne dňa 23. septembra 2023 od 15:00 do 18:00 v priestoroch Zážitkového centra Aurelium na Bojnickej 3 v Bratislave.

Vstup na podujatie je voľný.

Program

  • 15:00  Otvorenie podujatia za účasti členov Slovenského zväzu astronómov
  • 16:00  Prednáška Zdeňka Bardona
  • 17:15   Krst knihy

Zdeněk Bardon

Vášeň pre fotografiu a láska k vesmíru ho sprevádzajú od detstva, kedy ako mladý nadšenec zostrojil ďalekohľad z lepenky a babičkiných okuliarov. Odvtedy svoj talent vyladil na oveľa vyššiu úroveň. Stal sa z neho svetoznámy astrofotograf a zostrojil si vlastné automatické roboticky riadené observatórium, ktorá má doma na záhrade pri Hradci Králové. Jeho automatizované astronomické observatórium bolo základom pre automatizáciu ďalekohľadov mnohých zahraničných observatórií po celom svete.    

Okrem toho však bol pri budovaní monumentálnych observatórií a uskutočnil množstvo astronomických expedícií po celom svete. Napríklad bol pri robotizácii najväčšieho českého 2-metrového ďalekohľadu v Ondřejove (AsÚ AV ČR), laserovej stanice OGS na Tenerife (ESA) či Dánskeho 1,54 metrového ďalekohľadu na observatóriu v La Silla v Chile. Stal sa čestným členom Medzinárodnej astronomickej únie (IAU), členom Českej astronomickej spoločnosti (ČAS) a členom Slovenského zväzu astronómov (SZA). Založil fotografickú súťaž Česká astrofotografia mesiace (ČAM).

Viac info

https://facebook.com/events/1303315236963437/

https://aurelium.sk/zdenek-bardon-krst-knihy/