PODCAST: Aké choroby prenášajú komáre na Slovensku?

12. aug. 2020 • Biologické vedy

Väčšina ľudí sa snaží komárom vyhýbať, ale vedkyňa Viktória Čabanová by ich chcela mať doma ako svojich domácich miláčikov. Vysvetlila, že aj ony majú v prírode nejaký význam a pod lupou sú krásne.

Na Slovensku máme okolo 60 druhov komárov. Najbežnejším ochorením, ktoré šíria na území Slovenska je Západonílsky vírus. V podcaste sme sa mladej vedkyne pýtali, ako sa tento vírus prejavuje u človeka, aké ďalšie choroby môžu komáre na našom území prenášať. Opýtali sme sa aj na to, či naozaj preferujú niektoré krvné skupiny a na to, čo ich najúčinnejšie odpudzuje.

RNDr. Viktória Čabanová, PhD. je mladá vedecká pracovníčka vo Virologickom ústave Biomedicínskeho centra SAV v Bratislave. Vo svojom výskume sa venuje ochoreniam, ktoré prenášajú komáre, najmä Západonílskemu vírusu. Doktorka Čabanová spolupracovala na viacerých národných a zahraničných projektoch. Aktuálne pracuje na projekte COST, v ktorom sa zameriava na monitoring inváznych komárov z rodu Aedes v Európe.

  Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR a cez aplikácie na streamovanie hudby Spotify, Apple Podcasts a ďalšie.

  Lenka Dudlák Sidorová

   

  Súvisiace:

  Hore
  Vedecká cukráreň 10/2020
  Veda v CENTRE 10/2020
  sutaz FB TVT 2020
  Noc výskumníkov 2020
  Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 9/2020
  Quark_10/2020
  TVT2020 prihlasovanie
  Agrofilm
  Aurelium - centrum vedy
  Quark 25 rokov
  banner záhrady
  Zaujímavosti vo vede
  Autizmus je neurovývinová porucha, spôsobená chybami vo vývine neurónov a ich spojení.
  Zistite viac