Čo vznikne, keď sa stretnú farmaceut, novinárka a osem spisovateľov? Tisíc strán kvalitného textu.
Pandémia ochorenia covid-19 preverila všeobecné vedomosti o správnom užívaní liekov a dôveru ľudí v účinnosť vakcín. Ukázalo sa, že niektoré fakty si treba pravidelne pripomínať. Takouto pripomienkou je aj kniha Očami farmácie od Mareka Kajana.
Ak by sa čitateľom vreckový formát málil, komplexný prehľad vedeckých míľnikov prináša aj kniha veľkých myšlienok o vede. A pre tých, ktorých viac zaujíma budúcnosť ako história, odporúčame dlho očakávaný slovenský preklad Šiesteho vymierania od Elizabeth Kolbert.
Marek Kajan: Očami farmácie
Autor úspešného instagramového profilu Očami farmácie v spolupráci s denníkom SME vydal svoj knižný debut s rovnomerným názvom na konci marca tohto roka. Marek Kajan dal svojej knihe výstižný podnadpis 50 otázok, na ktoré určite chcete poznať odpoveď.
A presne to jeho dielo ponúka. Sú prírodné látky lepšie ako chemické? Ako vedia lieky, kde to bolí? Kde sa začal ošiaľ okolo CBD? Marek odpovedá na otázky priamočiaro a z pohľadu čitateľa veľmi stráviteľne. S vysvetlením si pomáha pomocou obrázkov, grafov a v neposlednom rade aj s odkazmi na pôvodné zdroje.
Veľké myšlienky: Veda
Autorský kolektív známych popularizátorov odborných disciplín, spisovateľov a prírodovedcov vytvoril vizuálne krásne spracovaný prierez významných míľnikov a osobností vedeckého sveta.
Zložité teórie autori vysvetľujú s použitím prehľadných schém a vtipných ilustrácií. Jednotlivé témy sú zoradené chronologicky od roku 600 pred naším letopočtom až po súčasnosť.
Veľkým plusom je aj fakt, že si kniha napriek informáciami nabitému obsahu nevyžaduje od čitateľa hlboké sústredenie. Namiesto toho ponúka jedno-, maximálne dvojstránkové texty, ktoré pripomínajú články v časopisoch. O slovenský preklad sa postaralo vydavateľstvo Lindeni.
Elizabeth Kolbert: Šieste vymieranie
Naša planéta má za sebou päť veľkých vymieraní. Všetky boli spôsobené prírodnými úkazmi, akými sú zmena klímy alebo dopad vesmírnych telies na jej povrch. Autorka vo svojej knihe opisuje šieste vymieranie, ktoré spôsobilo niečo celkom iné – ľudská činnosť.
Elizabeth Kolbert nie je vedkyňa, no napriek tomu vo svojej knihe s názvom Šieste vymieranie, ktorej slovenský preklad prinieslo N Press, prepája množstvo výskumov na poli geológie, morskej biológie, ale aj astronómie a genetiky. Pomedzi fakty popritom začleňuje svoje osobné skúsenosti z terénu.
Pri práci na jednotlivých kapitolách precestovala pobrežie južného Talianska, Island aj jaskyne pri New Yorku. Z každého kúta sveta pritom prináša tú istú správu: žijeme v čase globálnej environmentálnej krízy.