Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Viete, prečo sa čierne mačky spájajú s Halloweenom?

Justína Mertušová

Veľký čierny kocúr Cat-Sìth je možno najneobvyklejšia víla v celom škótskom folklóre.

Mačka a halloweenska tekvica. Zdroj: iStock.com/5second

Na Slovensku Dušičky úzko súvisia so Sviatkom všetkých svätých.

Hoci boli čierne mačky uctievané v starovekom Egypte a opradené mytológiou na celom svete, ich priame spojenie s Halloweenom sa začalo asi pred 2 000 rokmi medzi keltskými kmeňmi v Írsku. Náš racionálny mozog síce na povery neverí, no tradície sú zakorenené v kultúre veľmi hlboko.

Sviatok Samhain

Pohanské kultúry si osvojili svoje špecifické tradície alebo praktiky, akými sú čarodejníctvo, rituály či meditácie. Druidská kultúra bola pohanská a často matrilineárna, figurovali v nej panteóny bohov a zvieracích duchov, čarodejníc alebo múdrejších, ktorí boli liečiteľmi, kmeňovými vodcami a mudrcmi. Mnoho festivalov a posvätných obradov prebiehalo v noci, a preto ľudia pozorovali zvieratá, ktoré boli aktívne v tme. Čierne mačky boli však vždy v tieni nepolapiteľné a opradené rúškom tajomstva. Niektoré keltské tradície verili, že tí, ktorí sa hrali s temnou mágiou, sa premenia na mačky.

Názov Halloween je skrátenou formou anglického výrazu All Hallows’ Evening, ktorým sa označuje predvečer Všetkých svätých. Mnohí netušia, že ešte staršie meno sviatku je Samhain.

Starí Kelti si pripomínali významné časti roka (väčšinou štvrťroky) slávnosťami. Samhain, ktorý sa slávil v noci z 31. októbra na 1. novembra, označoval koniec leta, žatvy a začiatok tmavej časti roka. Počas tohto sviatku si ľudia uctievali duše mŕtvych predkov, ktoré sa podľa nich vracali do svojich domovov a snažili sa ovládnuť všetko živé. Zároveň nosili strašidelné kostýmy, aby ich duchovia neobťažovali, keďže sami vyzerali ako duchovia. Kostýmy vyrábali zo zvieracích koží a hláv, vzývali svojich bohov a zaháňali temné sily.

Čarodejnica na metle s čiernou mačkou. Zdroj: iStock.com/derketta

Čarodejnica na metle s čiernou mačkou. Zdroj: iStock.com/derketta

Mačací kráľ

Samhain sa vo všeobecnosti považuje za špeciálny deň v spojení práve s mačacou bytosťou alebo so stvorením Cat-Sìth. Cat-Sìth je možno najneobvyklejšia víla v celom škótskom folklóre. Nájdeme o nej zmienky aj v írskej mytológii. Bola to vraj víla v podobe veľkej mačky, často takej veľkej ako pes. Bytosť Cat-Sìth je označovaná i ako kráľ mačacích víl, pretože sa vyobrazoval ako veľký čierny kocúr s jedinou bielou škvrnou na hrudi. Podľa niektorých záznamov nešlo o vílu, ale o čarodejnicu, ktorá sa mohla deväťkrát premeniť na mačku.

Ilustrácia z knihy Viac anglických rozprávok z príbehu "Kráľ mačiek". Zdroj: Wikipedia

Ilustrácia z knihy Viac anglických rozprávok z príbehu Kráľ mačiek. Zdroj: Wikipedia

Legenda hovorí, že Cat-Sìth kráča pred ľuďmi poštvornožky, no keď odvrátime zrak, chodí len po zadných nohách. Mačka sa vykresľovala s naježenou srsťou, akoby chcela ukázať svoju dominanciu. Bytosť Cat-Sìth bola všeobecne považovaná za zlomyseľné stvorenie, ktorému ľudia nedôverovali.

Ľudia jej nechávali pred dverami misku s mliekom, pretože verili, že ak si Cat-Sìth obľúbi ich domácnosť a jej členov, požehná ich na budúci rok. Ak by však nenechali pred domom darček, mačka by ich prekliala – ak by neostalo mlieko jej, neostalo by žiadne ani vo vemenách kráv, ktoré chovali.

Čierna nie je populárna

Okrem zlomyseľného mačacieho kráľa sú čierne mačky opradené mýtmi, legendami a poverami. Boli považované za znamenie nešťastia a spájali sa s čarodejníctvom a so satanom. V roku 1233 vydal pápež Gregor IX. pápežskú bulu s názvom Vox in Rama, ktorá hlásala, že mačky, konkrétne tie čierne sú symbolom satana.

Stredovekou Európou sa šírili legendy, že diabol obdarovával čarodejnice čiernymi mačkami, aby im slúžili. Puritáni v roku 1700 verili, že čarodejnice sa dokážu zmeniť na čierne mačky. Zároveň prechádzajú popri domoch svojich susedov a špehujú ich, aby priniesli informácie samotnému diablovi. Čiernym mačkám teda prischli nálepky zlých postáv po boku čarodejníc. Aj dnes sú vďaka tomuto historickému pôvodu spájané s Halloweenom.

Zdroj: Folkloreschotland, Meowingtons, Kinship, Teraz

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky