Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vianočné tradície v kocke na VND

Tamara Leontievová

Najkrajšie, najobľúbenejšie, najvoňavejšie a najchutnejšie sviatky v roku sú tu! Školské tašky ležia v kúte, počítače s čiernymi obrazovkami odrážajú svetlá vianočnej výzdoby a svetom sa šíria vône a melódie. Ak si chcete navodiť správnu vedecko-vianočnú náladu a dozvedieť sa niečo o tradíciách spojených s Vianocami, prinášame vám prehľad toho najzaujímavejšieho, čo sme na VND o tejto téme pripravili. Šťastné a vedecké!


Vianočné tradície sa dedia z generácie na generáciu

Vedeli ste, že Vianoce ovplyvňujú formovanie kolektívnych identít na rôznych úrovniach – konfesionálnej, teritoriálnej, rodovej, vekovej a sociálno-ekonomickej? Prečítajte si zaujímavý text o tom, ako u nás komunizmus ovplyvnil tradície a čo sú to tie voľné dni vlastne zač. 


Príprava na Vianoce so sebou prináša množstvo zvykov a tradícií
Kapre, stromčeky, výzdoba či osvetlenie. To, ako oslavujeme Vianoce, nie je určené len kresťanským dedičstvom, ale aj staršími, predkresťanskými zvykmi, ktoré odkazujú napríklad na slávnosti slnovratu. 


Subetniká na Slovensku – Vianoce olašských Rómov
Olašskí Rómovia sa svojimi zvykmi i celkovým spôsobom života odlišujú od  „bežných“ Rómov a výnimkou nie je ani slávenie Vianoc (v olašskom dialekte rómčiny sa povedia Vianoce Krečuno). O tom, ako Vianoce slávia „jediní praví Rómovia“, hovorí Ivana Šusterová z Etnologického ústavu SAV.

Spracovala: tl

Foto: Pixabay.com

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky