Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vianočná nálada nie je len o zháňaní darčekov

VEDA NA DOSAH

Vianoce

Vianočná výzdoba, stromček, kapor, sneh, atmosféra sviatkov a vianočná nálada nás atakuje už od začiatku novembra. Častokrát je to spôsobené rôznymi reklamami, lákadlami na zľavy, možnosťami na výhodné nákupy či pôžičky a ostatné.

„Akoby sme zabudli na hlavný cieľ adventu a obrátili sme našu pozornosť len na konzum a zháňanie darčekov,“ hovorí psychologička a pedagogička PhDr. Gabriela Herényiová, PhD. z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Mali by sme si podľa nej uvedomiť duchovnú a vnútornú hodnotu týchto sviatkov, vzájomne sa počúvať nielen ušami, ale aj srdcom, urobiť si poriadok v sebe, podať pomocnú ruku druhým a najmä myslieť na iných, najmä tých, ktorí to najviac potrebujú.

Vianočná nálada veru nie je niečo, čo príde len tak. Nedúfajme v škriatka v podobe „Santovho pomocníka“, ktorý by nás na obdobie sviatkov takto čarami naladil. Keď si napríklad povieme, že už bolo dosť vybavovania na poslednú chvíľu, že je na čase skončiť s pracovnými povinnosťami a tešiť sa konečne z prítomnosti v kruhu svojej rodiny, nemusí sa to vždy podariť. Ak sa nám stále budú v hlave krútiť ťažkosti a komplikácie bežných dní, navodiť si atmosféru a náladu Vianoc nebude také jednoduché.

„Nálada je dlhotrvajúci, stály psychický stav s priemernou alebo slabou intenzitou. Tvorí kladné alebo záporné emočné pozadie psychiky človeka. Vianočnej nálade uveríme vtedy, ak si uvedomíme všetky hodnoty v živote, a nebudeme sa naháňať len po obchodoch a obchodných centrách. Mali by sme si uvedomiť dôležitosť vianočných dní pre každého z nás, najmä v rodinnom kontexte,“ vysvetľuje odborníčka.

Pokračuje, že rodina je práve najviac zanedbávaná kvôli pracovným povinnostiam, a tak sa treba skúsiť preladiť a venovať sa najbližším bezpodmienečne, tak aby sme si nekládli podmienky. „Majme radi ľudí a najbližších takých, akí sú, nechcime ich obrátiť na svoj obraz. Tešme sa na Vianoce tak, ako keď sme boli deti. Hľadajme v nich čistotu a úprimnosť,  radosť z toho, že sme všetci spolu. Na všetky tieto situácie sa môžeme vnútorne pripraviť. Pokúsme sa pracovné povinnosti a starosti ´odložiť´ a navoďme si situáciu pohody, šťastia a radosti,“ odporúča PhDr. Gabriela Herényiová, PhD.

A tam to nekončí. Dodáva tiež, že nie je dobré vyťahovať staré hriechy a nevyriešené problémy počas sviatkov či poukazovať na chyby a slabé stránky vašich blízkych. „Nepoučujte deti a nepripomínajte im zlyhania v škole, resp. v športe. Nastavme sa na vianočné sviatky nielen preplnenými chladničkami, ale najmä našim vnútorným nastavením. Naučme sa tešiť sa z maličkostí. Viac sa chváľme a oceňujme.“

Čo je však podľa odborníčky ešte podstatné doplniť, vianočná nálada a zážitky tvoria pozadie celého nášho psychického života. „Nálada po čase odznie sama od seba a my sa zase vrátime do bežného života plní elánu a krásnych spoločných zážitkov. Želám vám šťastné a veselé!“

 

Odborný garant textu: PhDr. Gabriela Herényiová, PhD. z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Ilustračné foto: Pixabay.com /Couleur/

Uverejnila: VČ

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky