Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedecký časopis Nature predstavil zoznam desiatich ľudí, ktorí formovali vedu v roku 2023

VEDA NA DOSAH

Výber, ktorý zostavili editori časopisu Nature, poukazuje na najpútavejšie príbehy roka. Po prvý raz je jeho súčasťou aj neživý člen.

The Nature’s 10 list. Zdroj: Nature

Zoznam Nature’s 10. Zdroj: Nature

Zoznam Nature’s 10, každoročne publikovaný časopisom Nature, skúma kľúčový vývoj vo vede za uplynulý rok. Predstavuje ľudí, ktorí úžasnými objavmi zásadne prispeli k výskumu a technológii, prípadne upozornili na vážne témy a problémy. Nie je to ocenenie ani rebríček, ale výber zostavený editormi magazínu Nature, aby poukázali na najpútavejšie príbehy roka.

Od svojho vzniku pred viac ako desiatimi rokmi zoznam Nature’s 10 každoročne vyzdvihuje mená z rôznych oblastí. V tejto tradícii pokračuje aj v roku 2023, pričom súčasťou zoznamu je po prvý raz neživé stvorenie – umelá inteligencia.

Kalpana Kalahastiová

Kalpana Kalahastiová je indickou vedkyňou a inžinierkou v oblasti elektroniky a komunikácie. Pracuje v Indickej organizácii pre výskum vesmíru (ISRO). „Svoj cieľ sme dosiahli bezchybne,“ povedala Kalpana Kalahastiová niekoľko minút po tom, čo indická vesmírna agentúra 23. augusta 2023 bezpečne pristála so svojou prvou sondou na Mesiaci, ktorá je súčasťou misie Čandraján-3. Práve pri zabezpečení triumfálneho pristátia hrala vedkyňa kľúčovú úlohu.

Polotieňové zatmenie Mesiaca. Zdroj: iStockphoto.com

Polotieňové zatmenie Mesiaca. Zdroj: iStockphoto.com

Marina Silvová

V roku, ktorý priniesol nie veľmi optimistické environmentálne správy s rekordným globálnym otepľovaním, horúčavami a požiarmi, sa Marine Silvovej podarilo dať nádej mnohým ľuďom. Brazílska ministerka životného prostredia pomohla spomaliť nekontrolovateľné odlesňovanie a obnoviť inštitúcie, ktoré boli oslabené predchádzajúcou vládou.

V období od januára do júla 2023 došlo podľa dát na základe satelitných snímok amazonského dažďového pralesa k 43-percentnému poklesu počtu upozornení v odlesňovaní v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2022. Ide o výraznú zmenu za posledné štyri roky.

Kacuhiko Hajaši

Kacuhiko Hajaši a jeho kolegovia v marci 2023 oznámili, že sa im podarilo vytvoriť životaschopné vajíčka myší z kmeňových buniek dvoch samčích rodičov. Biológ pôsobiaci na japonskej univerzite v Osake verí, že jeho výskum by mohol pomôcť zachrániť druhy, ktoré sú na pokraji vyhynutia.

Annie Kritcherová

Fyzička Annie Kritcherová a jej tím z amerického centra pre energetiku vytvorili fúzne experimenty, ktoré generovali viac energie, ako spotrebovali. Dokázali to vďaka takému pevnému stlačeniu atómov, že sa ich jadrá spojili a vygenerovali rekordných 3,88 megajoulu fúznej energie. Americké ministerstvo energetiky označuje jadrovú fúziu za budúcnosť čistej energie aj za pokrok na poli národnej obrany.

Atóm. Zdroj: iStockphoto.com

Eleni Myriviliová

Keď teploty v roku 2023 stúpali a v júli tohto roka lesy v Grécku zachvátili lesné požiare, Eleni Myriviliová to s hrôzou sledovala zo svojho domu v Aténach. Myriviliová, bývalá námestníčka primátora Atén, hrá teraz úlohu pri zmierňovaní katastrofálnych dosahov otepľovania klímy. Je prvou riaditeľkou Organizácie Spojených národov pre teplo – pomáha svetu pripraviť sa na hrozby klimatických zmien.

Ilya Sutskever

Ilya Sutskever zohral kľúčovú úlohu vo vývoji konverzačných systémov umelej inteligencie (AI), ktoré začínajú meniť spoločnosť. Bol označený za vizionára a priekopníka v oblasti hlbokého učenia a veľkých jazykových modelov (LLM) – konverzačných robotov umelej inteligencie, ako je ChatGPT, ktoré tento rok uchvátili svet. Sutskever pôsobí v OpenAI v San Franciscu v Kalifornii, kde zohrával ústrednú úlohu pri vývoji ChatGPT.

James Hamlin

James Hamlin upozornil na nezrovnalosti v práci kontroverzného fyzika Rangu Diasa, a to nie po prvý raz. Ranga Dias z Rochesterskej univerzity v New Yorku s kolegami tvrdil, že vytvorili materiál vyrobený z vodíka, dusíka a lutécia, ktorý sa stáva supravodivým pri izbovej teplote a miernom tlaku. Článok bol napokon stiahnutý v novembri tohto roka.

Svetlana Mojsovová

Za novou triedou liekov na chudnutie (Ozempic a Wegovy) stojí Svetlana Mojsovová. Biochemička, pôsobiaca na Rockefellerovej univerzite v New Yorku, objavila látku potláčajúcu chuť do jedla. Je to peptid-1 (GLP-1) podobný glukagónu.

Výroba liekov. Zdroj: iStockphoto.com

Výroba liekov. Zdroj: iStockphoto.com

Halidou Tinto

Halidou Tinto pôsobí ako riaditeľ klinických skúšok liekov a vakcín proti malárii viac ako desať rokov. Prevádzkuje kliniku v Burkine Faso, ktorá zohrala významnú úlohu pri schvaľovaní jednej z nich. Vakcínu s názvom R21, ktorú testoval, schválila v októbri 2023 Svetová zdravotnícka organizácia. Je to len druhá vakcína svojho druhu, ktorú organizácia odporučila, a mnohí si myslia, že by mohla zabrániť miliónom úmrtí v Afrike. Každý rok je zaznamenaných na tomto kontinente viac ako 200 miliónov prípadov a 500 000 úmrtí, prevažne detí mladších ako päť rokov.

Thomas Powles

Prelomový úspech Thomasa Powlesa pri liečbe rakoviny močového mechúra by mohol byť predzvesťou ďalšej vlny silných imunoterapeutických liekov. V porovnaní so štandardnou chemoterapiou sa zdá, že kombinácia dvoch novších liekov predlžuje čas prežitia približne zo 16 mesiacov na 2,5 roka.

ChatGPT

ChatGPT nie je osoba. Napriek tomu mal v minulom roku v mnohých ohľadoch hlboký a rozsiahly vplyv na vedu. Je spoluautorom vedeckých prác – tajne a bez spoluautorstva. Navrhoval osnovy prezentácií, grantových návrhov a programov, chrlil jeden počítačový kód za druhým a slúžil ako odrazový mostík pre výskumné nápady.

Zdroj: Nature

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky