Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Šľachtiteľka viniča Dorota Pospíšilová získala pamätnú medailu SAV

VEDA NA DOSAH

Slovenská akadémia vied ocenila túto špičkovú a medzinárodne uznávanú vedkyňu a autorku pri príležitosti 70. výročia založenia akadémie.

Pamätná medaila pre Ing. Dorotu Pospíšilovú, CSc.

Ing. Dorota Pospíšilová, CSc., s predsedom SAV Pavlom Šajgalíkom počas udelenia pamätnej medaily SAV, ktorú získala za svoju dlhoročnú a medzinárodne uznávanú prácu. Celkovo sa podieľala na vyšľachtení 24 uznaných odrôd viniča. Medzi jej najznámejšie vína patria Devín, Dunaj, Hron, Rudava či Váh. Zdroj: SAV, Foto: Martin Bystriansky

Slovenská akadémia vied (SAV) ocenila najvýznamnejšiu, najúspešnejšiu a medzinárodne uznávanú slovenskú šľachtiteľku viniča Dorotu Pospíšilovú. Autorka viac ako dvadsiatich nových odrôd, ale aj odbornej a vedeckej literatúry si z rúk predsedu SAV Pavla Šajgalíka prevzala pamätnú medailu SAV vytvorenú pri príležitosti 70. výročia založenia akadémie.

„S inštinktom skvelej výskumníčky vypátrala v genetickej výbave viniča nositeľov najvzácnejších chuťových a aromatických vlastností a vytvorila odrody poskytujúce neopakovateľné spektrum nových chutí.“ Pavol Šajgalík, predseda SAV

„Dorota Pospíšilová svojím nasadením, intelektom a nesmiernou húževnatosťou prevýšila svojich súputníkov a prispela k tomu, že dnes sa o ‚nových’ slovenských vínach hovorí a oceňujú ich aj v tradičnej európskej vinárskej komunite,“ uviedol v laudáciu prof. Pavol Šajgalík.

Vytvorila odrody s neopakovateľným spektrom chutí

Medzi najznámejšie vína Doroty Pospíšilovej patria Devín, Dunaj, Hron, Rudava či Váh. „S inštinktom skvelej výskumníčky vypátrala v genetickej výbave viniča nositeľov najvzácnejších chuťových a aromatických vlastností a vytvorila odrody poskytujúce neopakovateľné spektrum nových chutí,“ vyzdvihol v príhovore predseda akadémie a zdôraznil, že aj jej zásluhou dosiahlo Slovensko významný pokrok vo vinohradníctve a vinárstve.

Dorota Pospíšilová si z rúk predsedu SAV Pavla Šajgalíka prevzala pamätnú medailu SAV.

Dorota Pospíšilová si z rúk predsedu SAV Pavla Šajgalíka prevzala pamätnú medailu SAV. Zdroj: SAV, Foto: Martin Bystriansky

Ako ďalej Pavol Šajgalík spomenul, Dorota Pospíšilová je nielen špičkovou vedkyňou, ale aj plodnou autorkou. Jej posledná publikácia Lesný vinič, vydaná vo Vydavateľstve SAV Veda, je výsledkom európskeho projektu, v rámci ktorého hľadala a objavila cenné náleziská viniča lesného zapísaného v Červenej knihe ohrozených druhov rastlín.

Práci zasvätila život

Udelenie pamätnej medaily SAV a uznanie vedeckej komunity Dorotu Pospíšilovú veľmi dojalo. „Som akadémii nesmierne vďačná, že jej vedci zaregistrovali moju prácu, ktorej som venovala celý život tak, aby mala zmysel. Zrejme sa mi to aj podarilo. Tú vďaku mám hlboko v srdci. Nikdy som nebola zamestnaná v akadémii, napriek tomu si ma vedci všimli a prizvali medzi seba,“ uviedla v ďakovnej reči uznávaná odborníčka.

Som akadémii nesmierne vďačná, že jej vedci zaregistrovali moju prácu, ktorej som venovala celý život tak, aby mala zmysel.

Dorota Pospíšilová je nositeľkou mnohých významných štátnych vyznamenaní i ocenení vinárskej komunity. Taktiež je odbornou garantkou podujatia Víno SAV, súťaže, ktorá pravidelne spája vedcov a enológov s cieľom vybrať najlepšie zo slovenských vín vyrobených zo slovenského hrozna.

Cena SAV za inovatívnosť

Na tomto podujatí sa udeľuje aj Cena SAV za inovatívnosť, ktorú v tomto ročníku získalo víno Devín 2018 z vinárstva Karpatská perla zo Šenkvíc. Šampiónom bielych vín sa stal Tramín červený 2022 z vinárstva Navara, s. r. o., vo Veľkom Bieli. Celkovým šampiónom súťaže sa stalo víno Neronet 2018 z vinárstva Michal Sadloň v Limbachu.

Zdroj: TS SAV

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky