Upozorňuje na to najdlhšia štúdia o ľudskom šťastí na svete, ktorej sa venujú americkí vedci už od roku 1938.
Podľa rozsiahleho článku, ktorý ešte začiatkom roka zverejnil magazín NY Times, vám k šťastiu pomôže už 8-minútový rozhovor. Tvrdí to najdlhšia štúdia o ľudskom šťastí na svete, ktorú v roku 1938 rozbehli vedci z Harvardu v snahe zistiť, vďaka čomu sa človeku darí.
Pre potreby svojho výskumu prijali 724 účastníkov, časť z nich tvorili študenti Harvard College a časť dospievajúci chlapci s nízkymi príjmami v Bostone. Všetci zúčastnení boli ochotní poskytovať vedcom každé dva roky podrobné informácie o svojich životoch, zverovali sa im so svojimi problémami, rozprávali o prvých láskach i o tom, ako napokon trávili posledné dni.
Výskumníci zároveň každých päť rokov zbierali od účastníkov ich zdravotné záznamy. V neskorších obdobiach im tiež odoberali vzorky DNA a robili skeny mozgu. Dvadsaťpäť účastníkov dokonca po smrti darovalo do štúdie svoj mozog.
Dnes, o 85 rokov neskôr, sa harvardská štúdia rozšírila na tri generácie a viac ako 1300 potomkov pôvodných účastníkov. Podľa vedcov ide o najdlhšie trvajúcu hĺbkovú štúdiu o ľudskom šťastí na svete.
Z údajov, ktoré odborníci zozbierali, vyplynulo jasné zistenie. Šťastný život vytvárajú predovšetkým pevné vzťahy. Či sa cítime dobre a naplnene, závisí viac než od bohatstva, IQ či spoločenskej vrstvy, ku ktorej prináležíme, od toho, aké kvalitné sú naše vzťahy s druhými.
Skutočnosť, že šťastie človeka do veľkej miery závisí od jeho sociálnych väzieb, potvrdilo do dnešného dňa už niekoľko ďalších štúdií. Ľudia, ktorí udržiavajú živé vzťahy so svojimi blízkymi, žijú dlhšie a sú viac chránení pred stresom, depresiou a zhoršením pamäti a jazyka.
Časový prebytok je ilúzia
Profesor psychiatrie na Harvardskej lekárskej fakulte Bob Waldinger vo svojej novej knihe The Good Life: Lessons From the World’s Longest Scientific Study of Happiness uvádza, že väčšina zaneprázdnených ľudí má tendenciu myslieť si, že v nejakej blízkej nešpecifikovanej budúcnosti bude mať „časový prebytok“, v rámci ktorého sa bude môcť spojiť so starými priateľmi. Táto vízia sa však nemusí nikdy uskutočniť. Zdvihnite teda radšej telefón a investujte do priateľov čas hneď. Stačí osem minút.
Obava z presýtenia
Na základe 932 rozhovorov medzi dvomi ľuďmi odhalila štúdia z roku 2021 bežný konverzačný problém – rozhovory sa takmer nikdy neskončili vtedy, keď to ich účastníci chceli. Jedni by v ňom radi pokračovali, zatiaľ čo druhí mali pocit, že sa konverzácia príliš naťahuje. Ak sa však vopred dohodnete, že máte na seba osem minút, obava z prípadného presýtenia sa automaticky vytratí.
Vyplavujú sa hormóny blízkosti
Podľa newyorskej terapeutky Claudie Glaser-Mussen nás hlas milovanej osoby emočne pozdvihne. Už počas krátkeho rozhovoru sa nám totiž začínajú vyplavovať hormóny blízkosti.
Ako potvrdila i ďalšia menej rozsiahla štúdia, krátke telefonáty niekoľkokrát týždenne zaručene znížia úroveň prípadnej depresie, osamelosti či úzkosti. „Už niekoľko malých zmien v rámci našich vzťahov a komunikácie s blízkymi môže mať výrazný vplyv na to, ako sa celkovo cítime. Sú zlatou baňou našej vitality, ktorej, žiaľ, často nevenujeme dostatočnú pozornosť,“ uzatvára Waldinger.
Sociálne väzby a výskum na Sardínii
Na vplyv pevných sociálnych väzieb na dlhovekosť, šťastie a pevné zdravie človeka poukazuje aj psychologička Susan Pinkerová, ktorá sa v rámci svojho výskumu vydala do jednej z modrých zón, na Sardíniu. Počas pobytu na ostrove v Stredozemnom mori prišla na to, že gény sú za dlhovekosť Sardínčanov zodpovedné len približne z 25 percent, zvyšných 75 percent tvoril ich špeciálny životný štýl. Pinkerová sa storočných ľudí pýtala, čo jedia, kde žijú, s kým sa stretávajú, či pijú alkohol a v akom množstve. Každý z opýtaných jej však hovoril niečo iné. Niektorí boli srdeční a veselí, no rozprávala sa aj so 101-ročným Giovannim, podľa jej slov snáď najmrzutejším človekom, akého kedy stretla.
Neskôr, keď sa na dedinu Villagrande pozrela z vtáčej perspektívy, uvedomila si, že domy tam stoja tak blízko pri sebe a všetky uličky sú také prepletené, že ľudia si doslova dovidia do okien a životy dedinčanov sa jednoducho neustále prelínajú, nikto tam nikdy nie je sám. „Zanedbanie blízkeho kontaktu s ľuďmi, ktorí sú pre vás dôležití, je pre vaše zdravie prinajmenšom také nebezpečné ako fajčenie, hypertenzia alebo obezita,“ vysvetľuje Pinkerová vo svojej knihe The Village Effect. V publikácii popisuje nielen to, aké rozhodujúce sú vzťahy pre naše šťastie a prežitie, ale zdôrazňuje tiež skutočnosť, ako nás od týchto život zachraňujúcich väzieb dnes čoraz viac izolujú neustále sa rozvíjajúce technológie a sociálne siete.
Čo je to Modrá zóna?
Modrá zóna je označenie pre oblasti vyznačujúce sa dlhovekosťou miestnych obyvateľov, ktoré zaviedol Dan Buettner vo svojom článku v odbornom časopise National Geographic Magazine v roku 2005. Nadviazal tak na výskumy storočných ľudí v oblasti Barbagia, ktoré zrealizovali a neskôr publikovali v časopise Journal of Experimental Gerontology odborníci Gianni Pes a Michel Poulain.
Modré zóny ležia vo vyspelých a politicky stabilných krajinách s kvalitnou zdravotnou starostlivosťou, i keď v rámci nich patria k odľahlejším a chudobnejším regiónom, kde sa ešte zachoval tradičný spôsob života. Spoločnými črtami týchto komunít sú prevaha rastlinnej stravy, častá fyzická aktivita, spomínaní ľudia sú obvykle nefajčiari, často veľmi nábožensky založení a udržiavajú funkčné rodinné a spoločenské väzby.
Modrých zón je na svete päť: Loma Linda v štáte Kalifornia, polostrov Nicoya (Kostarika), talianska Sardínia, grécka Ikaria a Okinawa v Japonsku.
Veľký vplyv majú aj slabé väzby
Podľa Waldingera majú na naše zdravie a prosperitu veľký vplyv aj takzvané slabé väzby. Aj celkom krátke, minútové interakcie, dokonca s ľuďmi, ktorých vidíme prvýkrát v živote, ovplyvňujú našu náladu a energiu a prispievajú k väčšiemu pocitu pohody.
Nadviazať rozhovor s niekým neznámym vám môže byť spočiatku nepríjemné, no nevzdávajte to. V štúdii z roku 2018 prišli vedci na to, že sa druhým ľuďom v skutočnosti páčime viac, ako si myslíme. Odmietnu vás skutočne len zriedkavo. A ak sa vám to stane s človekom, ktorý vás vôbec nepozná, môže vás utešiť poznanie, že vám nemohol „dať košom“ na základe toho, kto ste, tvrdí psychologička z Univerzity v Sussexe Gillian Sandstromová.
V štúdii z roku 2022 odborníci ďalej zistili, že aj ľudia, ktorých nepoznáte, vám môžu odovzdať hodnotnú informáciu alebo vás môžu doviesť k hlbokému uvedomeniu. „Vaše spojenie nemusí byť hlboké, a predsa ho môžete intenzívne precítiť. Nikdy neviete, čo vám ktoré stretnutie odhalí,“ poznamenala docentka aplikovanej psychológie na New York University Alisha Ali.
Zdroje: The New York Times, Inc., TED, The Guardian, Insider, Wikipedia