Dozviete sa vaše skóre závislosti od práce a rizika depresie, ktoré s ňou súvisí.
Zúčastnite sa na výskume realizovanom medzinárodným tímom pod vedením Edyty Charzyńskej zo Sliezskej univerzity v Katovciach a Pawla Atroszka z Univerzity v Gdansku. Jeho súčasťou je aj slovenská psychologička docentka Elena Lisá z Ústavu aplikovanej psychológie na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave.
Výskum je súčasťou veľkého medzinárodného výskumného projektu, ktorý skúma úlohu makro- (kultúrnych a socioekonomických), mezo- (organizačných) a mikroúrovňových (individuálnych) faktorov závislosti od práce a s tým súvisiacich zdravotných problémov. Jeho cieľom je zistiť, ako ľudia v práci premýšľajú, aké pocity prežívajú a ako sa správajú.
Prieskum sa uskutočňuje počas zimy 2022 vo vyše 50 krajinách po celom svete vrátane šiestich kontinentov. Je to najrozsiahlejšia štúdia závislosti od práce, ktorá bola doteraz v celosvetovom meradle realizovaná.
Ako sa zúčastniť?
Ak sa chcete na výskume zúčastniť, musíte byť plnoletý a zamestnaný na plný úväzok minimálne jeden rok v organizácii s minimálne 10 zamestnancami. Vyplnenie dotazníka vám zaberie približne 15 – 20 minút. Link naň nájdete na stránke https://experior.limesurvey.net/963588?lang=sk.
Všetci účastníci získajú hneď po jeho vyplnení podrobnú spätnú väzbu o svojom psychosociálnom fungovaní v práci vrátane rizík závislosti od práce, depresie z práce, syndrómu vyhorenia a možných organizačných a individuálnych rizikových faktorov, ktoré vytvárajú ich fungovanie v práci.
Spätná väzba môže účastníkom pomôcť identifikovať ich silné a rozvojové oblasti, či už individuálne, alebo organizačné. Získané informácie môžu pomôcť zacieliť stratégie na zlepšenie pracovného výkonu a pohody v pracovnom prostredí i mimo neho. Účastníci budú presmerovaní na webovú stránku, kde dostanú podrobné informácie k interpretácii ich výsledkov spolu s odporúčaniami na potenciálne svojpomocné a profesionálne riešenia.
Súčasťou spätnej väzby je zhodnotenie:
- rizika závislosti od práce,
- rizika depresie súvisiacej s prácou,
- zdravia a fungovania súvisiacich s prácou,
- pracovného prostredia a sociálnej podpory,
- individuálnych faktorov/individuálnej osobnosti.
Pozitívne dopady štúdie
Jedným z cieľov výskumu je poskytnúť medzinárodné údaje o úskaliach chronického stresu, ktorý je spôsobený závislosťou od práce, v pracovnom prostredí a mimo neho. Vedci chcú pochopiť, ktoré faktory najviac prispievajú k závislosti od práce, a následne vyvinúť overené postupy v jej prevencii a liečbe. Výsledky tohto výskumu môžu poskytnúť vedecký základ pre prípravu odporúčaní pre vlády týkajúce sa pracovných podmienok, ako aj ovplyvniť politiku a postupy organizácií ohľadom pracovnej klímy a organizačných hodnôt s cieľom minimalizovať riziko rozvoja pracovnej závislosti a/alebo zmierniť jej vplyv na zdravie a pohodu.
Projekt poskytne základné predpoklady pre stanovenie konceptualizácie pracovnej závislosti ako skutočnej behaviorálnej závislosti. Taktiež môže stimulovať viac štúdií, ktoré sú potrebné na to, aby ju formálne uznali ako návykovú poruchu v oficiálnych klasifikáciách chorôb a porúch, ako je napríklad Medzinárodná klasifikácia chorôb Svetovou zdravotníckou organizáciou. Takáto identifikácia bude mať hlboké dôsledky na sociálne, inštitucionálne a organizačné vnímanie, rozpoznávanie, prevenciu a liečbu nutkavej práce. Projekt môže prispieť k výraznému zníženiu ľudského utrpenia na celom svete a k výraznému zlepšeniu produktivity organizácií, inštitúcií a ekonomiky na úrovni jednotlivých krajín.
Kontraproduktívny fenomén skúmajú špičkoví odborníci
Jedným z cieľov tohto projektu je vytvoriť širokú a integrovanú sieť výskumníkov a odborníkov, ktorí systematicky skúmajú pracovnú závislosť, rozvíjajú konsenzuálne dohody o jej koncepcii, stave a praktických dôsledkoch a zvyšujú povedomie o tomto kontraproduktívnom fenoméne na celom svete.
Medzinárodný tím spolupracovníkov zahŕňa výskumníkov z viac ako 60 krajín a šiestich kontinentov. Sú medzi nimi poprední svetoví odborníci na pracovné závislosti, behaviorálne závislosti, pracovnú a organizačnú psychológiu a klinickú psychológiu. Predstavujú klinické a organizačné prístupy k nutkavej práci so širokým zázemím a skúsenosťami v rôznych metodologických a teoretických perspektívach.
Autor: Elena Lisá, Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK v BA
(JM)