So psychológom Matejom Štepitom sme sa rozprávali o prejavoch a diagnostike poruchy pozornosti s hyperaktivitou ADHD a o terapii.
Neurovývojová porucha ADHD postihuje deti i dospelých a prejavuje sa rôznorodými symptómami vrátane hyperaktivity, impulzívnosti a problémov s pozornosťou. Predsudky, s ktorými sa stretávajú ľudia s touto poruchou, sú stále aktuálne. Aj preto je potrebné pripomínať si možnosti, ako tieto problémy zmierniť prostredníctvom verejnej osvety a vzdelávania.
Aké sú najčastejšie príčiny vzniku ADHD? Ako prebieha diagnostika a aké sú aktuálne terapeutické prístupy? V akom veku je najčastejšie diagnostikovaná porucha ADHD a prečo môže byť ťažšie identifikovať ju u dospelých? Ako môže ADHD ovplyvniť každodenný život dospelého človeka vrátane jeho pracovného a osobného života? Aké sú najväčšie mýty, ktoré sa o tejto poruche šíria? Odpovede na tieto aj ďalšie otázky sa dozviete z rozhovoru s Mgr. Matejom Štepitom v podcaste na portáli VEDA NA DOSAH.
Mgr. Matej Štepita vyštudoval psychológiu na Univerzite Komenského v Bratislave. Je poradcom a lektorom s praxou od roku 2006. Sústreďuje sa na problematiku ADHD, ADD a poruchy správania. Najviac skúseností má s deťmi a mládežou s hyperaktivitou, poruchami pozornosti a správania a ich rodinami. Vo svojej práci sa usiluje podporiť slobodu a zodpovednosť dospelého človeka za svoj život aj voči svojmu okoliu, harmonické medziľudské vzťahy a duševný rozvoj a zrenie. Okrem problémov s hyperaktivitou sa venuje otázkam výchovy, rodinných a partnerských vzťahov a osobného duševného stavu. Vedie rôzne vzdelávania pre ľudí z pomáhajúcich profesií, učiteľov aj rodičov. Okrem poradenstva pôsobí aj ako učiteľ umelecko-sociálnej jogy v škole jogy Premena. Jeho snom je vybudovať komplexné centrum pre rodiny s deťmi s týmto typom problémov.
Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR, cez aplikácie Spotify a Apple Podcasts a na ďalších streamovacích platformách.
Zdroj: CVTI SR
(zh)