Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

LingvaKvíz pomáhal Slovákom zlepšiť sa v cudzích jazykoch už druhýkrát za sebou

VEDA NA DOSAH

Bezplatný onlinový kvíz, ktorého vznik podnietila pandémia, tento rok navštívilo už vyše dvetisíc ľudí.

Logo LingvaKvízu – otáznik v bubline, pozadie obloha a oblaky. Zdroj: LK_CVTI SR

Ilustračný obrázok: Zdroj: LingvaKvíz; Canva; CVTI SR

Inovatívny LingvaKvíz sa konal pri príležitosti Európskeho dňa jazykov, ktorý sa každoročne oslavuje 26. septembra. Kvíz odštartoval 24. septembra a prebiehal celý mesiac až do 23. októbra. Účastníci sa doň mohli aj počas obdobia pandémie kedykoľvek a kdekoľvek zapojiť a bezplatne si zlepšovať svoje znalosti v cudzích jazykoch ako aj všeobecný prehľad o nich.

Druhý ročník LingvaKvízu navštívilo 2093 ľudí. Súťažiaci spolu odohrali 221 164 hier, pričom priemerne každý hráč odohral 106 hier. Za mesiac strávili všetci hráči neuveriteľných 843 hodín hraním kvízu.

Vznik tohto inovatívneho kvízu podnietila minulý rok celosvetová pandémia. Občianske združenie Edukácia@Internet (E@I), jeho hlavný organizátor, mal pôvodne v pláne zorganizovať 3. ročník najväčšieho jazykového festivalu na Slovensku s názvom LingvaFest. Ten sa musel však pre pandémiu presunúť do budúcna.

LingvaKvíz 2021 už druhý rok po sebe dokázal, že cudzie jazyky sa môžu učiť aj iným, pútavejším spôsobom. Kvíz sa dal hrať prostredníctvom stránky https://kviz.lingvafest.sk/, na ktorej si teraz môžete pozrieť zoznam 150 najlepších hráčov, ktorí od sponzorov súťaže vyhrali hodnotné ceny.

Organizátori kvízu ako aj súťažiaci, ktorí sa doň zapojili, hodnotia tento ročník veľmi pozitívne. Všeobecne si pochvaľujú kreativitu a pútavosť kvízu, ako aj edukačný prínos, ktorý pre nich tento kvíz predstavoval. Tím Edukácia@Internet je tiež nadšený z pozitívnych ohlasov, vďaka ktorým má motiváciu zorganizovať LingvaKvíz alebo priamo jazykový festival LingvaFest opäť o rok pri príležitosti Európskeho dňa jazykov.

Organizátori kvízu ďakujú všetkým partnerom, bez ktorých by toto podujatie nebolo možné zorganizovať:
• spoluorganizátor LingvaKvízu: občianske združenie Edukácia@Internet (E@I), Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Národná podporná služba EPALE Slovensko, Europass Slovensko,

odborný garant: Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV,

• záštitu nad LingvaKvízom prevzala: Slovenská komisia pre UNESCO,

ambasádorka LingvaKvízu: Adela Vinczeová,

prémioví sponzori: Kanada.sk, Jazykový mentoring, Lingea, s. r. o. ,

sponzori: Vydavateľstvo Espero, Slovenská esperantská federácia (SKEF), deutsch.info, Xiaomi, Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV, Veľvyslanectvo Írska v Slovenskej republike,
mediálni partneri: Peepl.sk, Veda na Dosah, Webnoviny.sk, BratislavaDeň, Denník Relax, Quark.

Zdroj: TS Edukácia@Internet (E@I)
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky