Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Európska Komisia vybrala za slovenskú ambasádorku pedagogičku Noémi Ráczovú

VEDA NA DOSAH

Noémi Ráczová

Slovenskou ambasádorkou 4. ročníka Európskeho týždňa odborných zručností (14. – 18. október 2019) sa stala ilustrátorka a pedagogička Noémi Ráczová, ktorá získala cenu verejnosti v súťaži Učiteľ Slovenska 2018.

Európsky týždeň odborných zručností (ETOZ) je organizovaný Európskou Komisiou a zahŕňa stovky sprievodných podujatí naprieč celou Európskou úniou, ktorých cieľom je poukázať na výhody, odborného vzdelávania a prípravy (OVP) pre všetky vekové skupiny. Mottá kampane sú „Objav svoj talent!“ (Discover your Talent!) a „OVP pre všetkých – skúsenosti na celý život“ (VET for all – Skills for Life). Úlohou Noémi Ráczovej bude poukázať na to, že odborné a učňovské vzdelávanie sú dobrou voľbou, ktorá môže viesť dobrému zamestnaniu a jednoduchšej zamestnateľnosti.

Noémi Ráczová je uznávaná výtvarníčka a ilustrátorka. Pôsobí ako učiteľka odborných predmetov a vedúca odboru Digitálna maľba – koncept art na Škole úžitkového výtvarníctva, Jakobyho 15, Košice. Je aj iniciátorkou súťaže Grafický duel pre žiakov stredných škôl. V roku 2018 bola finalistkou súťaže Učiteľ Slovenska, kde získala Cenu verejnosti a rovnako finalistka ceny Výnimočný učiteľ EÚ za rok 2018.

Európska komisárka pre zamestnanosť, sociálne veci, zručnosti a pracovnú mobilitu, Marianne Thyssenová uviedla: Som nadšená, že Noémi Ráczová prijala ponuku stať sa ambasádorkou nášho októbrového Európskeho týždňa odborných zručností. Odborné vzdelávanie je vynikajúcou voľbou pre prvé vzdelanie, ktoré poskytuje ľuďom zručnosti potrebné pre pracovný trh 21. storočia a otvára veľa pracovných príležitostí. Počas svojho mandátu som sa snažila práve toto posolstvo sprostredkovať prostredníctvom iniciatív, ako je Európsky týždeň odborných zručností, s pomocou našich ambasádorov.“

„Je mi cťou byť slovenskou ambasádorkou Európskeho týždňa odborných zručností 2019 a ukázať Európe, že na Slovensku máme kvalitné odborné vzdelávanie a prípravu a talentovaných ľudí. Každý človek, bez ohľadu na vek a zázemie, má nadanie. Práve odborné vzdelávanie a príprava môže v každom z nás tento jedinečný talent podporiť a umožniť tak nájsť si vysnívanú prácu. Odborné zručnosti, vedomosti a kompetencie sú totiž základom všetkých profesií a remesiel. Zoznam možností a uplatnenia po kvalitnej odbornej príprave je nekonečný,“ vysvetľuje slovenská ambasádorka Európskeho týždňa odborných zručností Noémi Ráczová.Nikdy nie je neskoro začať, OVP je šanca nie len pre žiakov a študentov, ale aj pre dospelých. Zvyšuje ich šance na zamestnanie, zlepšuje osobný rozvoj a začlenenie sa do spoločnosti,“ uzatvára Noémi Ráczová.

Noémi Rácova

Noémi Ráczová sa zaradila do skupiny ambasádorov, z rôznych členských krajín EÚ, ktorí sa dobrovoľne podujali šíriť povedomie o VET vo svojich krajinách. Európska Komisia a národné inštitúcie Noémi vybrali na túto prestížnu pozíciu na základe jej inšpirujúceho príbehu.

O Európskom týždni odborných zručností

ETOZ je každoročná iniciatíva Európskej komisie, ktorej cieľom je upriamiť pozornosť na dôležitosť odborného vzdelávania a prípravy. V ostatnom, treťom, ročníku prebehlo v rámci Európskeho týždňa odborných zručností viac než 1800 podujatí v 45 krajinách, pričom tento rok sa očakáva ešte väčší záujem. Celkovo kampaň v roku 2018 zasiahla na sociálnych sieťach cez 34 miliónov ľudí.

Aktuálny, v poradí už 4. ročník, vyvrcholí v týždni od 14. do 18. októbra 2019 v Helsinkách. Na veľkolepom podujatí sa stretnutú firmy, inštitúcie, školy, študenti a učitelia z 28 členských krajín EÚ, aby si vymenili informácie, odovzdali skúsenosti a nadviazali spolupráce a partnerstvá. Sprievodné aktivity sa budú konajú na lokálnej, regionálnej aj národnej úrovni. Tohtoročným mottom podujatia je „Objav svoj talent“ a „OVP pre všetkých – skúsenosti na celý život“.

 

Informácie poskytol Juraj Vedej agentúra PRestíž

Korigovala a uverejnila: MI, NCP VaT pri CVTI SR

 

Vedecký kaleidoskop

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky