Starali sa o synov dobre? Čím ich ovplyvnili? Na Deň matiek pripomíname, že materstvo nie je prechádzka ružovou záhradou.
Biologická mama Stevea Jobsa, zakladateľa počítačovej firmy Apple, ktorá priniesla revolúciu na trhu s počítačmi, mobilnými telefónmi, ale aj v počúvaní hudby, syna po narodení opustila. V dospelosti jej však vyjadril vďačnosť za to, že napriek nepriaznivým okolnostiam sa nerozhodla pre interupciu, ale dala mu život. Ocenil aj podmienku, ktorú si dala pri výbere jeho náhradných rodičov – museli mu umožniť vysokoškolské štúdium.
Mama Billa Gatesa, zakladateľa Microsoftu, sa oproti nej môže zdať dokonalá. Nielenže ho vzorne vychovala, ale preniesla naňho aj svoju vášeň pre dobročinnosť.
Mama Elona Muska, šéfa automobilky Tesla Motors, vesmírnej spoločnosti SpaceX, neurotechnologickej spoločnosti Neuralink a najnovšie aj najväčšieho akcionára sociálnej platformy Twitter, odišla s tromi malými deťmi od manžela, pretože sa k nej správal násilnícky. Syna ovplyvnila nielen svojou odvahou a sebadôverou, ale aj obrovskou pracovitosťou.
Mary Gatesová bola rozumná, láskavá a štedrá
Mama Billa Gatesa vyštudovala učiteľstvo a angažovala sa v širokom spektre filantropických aktivít vrátane vzdelávania, umenia, zdravotnej starostlivosti či politiky. Bola členkou správnych rád mnohých významných nadácií v štátnom, ale aj súkromnom sektore. Jej životné smerovanie vyplývalo zo silnej viery v Boha. Bola katolíčka a svojim trom deťom vštepovala myšlienku z Evanjelia podľa Lukáša: „Od každého, kto mnoho dostal, sa bude mnoho žiadať.“
Pri výchove detí ju spolu s manželom uplatňovali aj tým, že popri veľkej slobode, ktorú im dávali, ich nútili i do činností, ktoré ich veľmi nebavili alebo sa im v nich nedarilo. Napríklad na rodinných večierkoch musel introvertný Bill vítať hostí, aby sa naučil správať spoločenskejšie. A musel chodiť na hodiny hry na trombón, aj keď z toho nebol nadšený, aby si zvykol, že mu v živote nepôjde všetko ľahko a naučil sa aj prehrávať.
Zakázala mu priveľa čítať, prinútila ho komunikovať
Introvertný Bill od detstva tak rád čítal, že si knihy brával aj k rodinnej večeri. V jednom momente mu to rodičia zakázali. Chceli ho prinútiť vnímať, o čom sa pri stole hovorí a reagovať na otázky. „Moja mama sa ma pri jedálenskom stole pýtala, koľko zo svojho vreckového plánujem dať na Vianoce Armáde spásy. Bola jedným z najštedrejších ľudí, akých som kedy poznal,“ neraz spomínal Bill Gates.
Jej prirodzený záujem o problémy ľudí v núdzi vnucovala synovi aj vtedy, keď už bol dospelý a samostatný. Hneď, ako sa začalo Microsoftu finančne dariť, tlačila naňho, aby sa dal na filantropiu. Billa to však nahnevalo a povedal jej, že je príliš zaneprázdnený, aby rozdával peniaze.
Vychovala druhého najväčšieho filantropa na svete
Napokon sa však predsa len dal presvedčiť, aby založil v Microsofte projekt na podporu neziskovej organizácie King County’s United Way. Odvtedy na dobročinnosť rozdal miliardy.
Podľa aktuálneho rebríčka Forbes je Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov (hoci sa Gates s manželkou minulý rok rozviedli, naďalej ju spravujú spolu) druhým najštedrejším darcom na svete.
Na zmiernenie následkov chudoby, podporu zdravia a medicínsky výskum (napríklad aj na liečbu covidu) dosiaľ venovala vyše 33 miliárd dolárov (v prepočte vyše 31 miliárd eur).
Obe mamy Stevea Jobsa dbali na jeho vzdelanie
Aj Joanne Schieble, mama Stevea Jobsa, bola katolíčka. Môže sa to zdať paradoxné, ale nebyť tejto skutočnosti, neopustila by ho.
Podľa životopisu Stevea Jobsa od Waltera Isaacsona sa na Wisconsinskej univerzite zaľúbila do Abdulfattaha „Johna“ Jandaliho, mladého učiteľa zo Sýrie islamského vierovyznania, a otehotnela s ním. Otec jej však zakázal vydať sa zaňho, pretože bola katolíčka. Ležal na smrteľnej posteli a vyhrážal sa jej, že ak to urobí, tak ju vydedí.
V katolíckom spoločenstve však bola neprijateľná aj interrupcia. Rozhodla sa preto, že dieťa dá na adopciu. Nádejala sa však, že otec zomrie skôr, ako sa adopčný proces dotiahne do konca. Po jeho smrti sa rýchlo vydala za Stevovho otca, no syna sa jej už nepodarilo získať späť.
Pocit výnimočnosti mu dali adoptívni rodičia
Zamlada hovoril Steve Jobs o svojich biologických rodičoch iba ako o spermobanke a vajíčkobanke. A keď sa niekto zmienil o Paulovi a Clare Jobsovcoch, manželoch, ktorí si ho po jeho narodení osvojili, ako o jeho adoptívnych rodičoch, rozčuľovalo ho to. „Boli mojimi rodičmi na sto percent. Vždy som sa cítil výnimočný. Tento pocit mi dali oni,“ tvrdil. Nepáčilo sa mu ani to, keď si ľudia vysvetľovali jeho životný úspech ako úsilie, ktorým si podľa nich mal kompenzovať svoju opustenosť a pritiahnuť na seba pozornosť biologických rodičov. „To, že som vedel o svojej adopcii, mi možno dodalo pocit samostatnosti, nikdy som sa však necítil opustený,“ hovorí v Isaacsonovej knihe.
Isaacson o Jobsovej adoptívnej mame Clare píše veľmi málo. Bola povolaním účtovníčka a ešte predtým, ako šiel Steve do školy, naučila ho čítať. „Prvých pár rokov som sa v škole akosi nudil, a tak som sa zamestnával tým, že som vyrábal problémy,“ cituje Jobsa Isaacson. Opisuje tiež, ako si jedna učiteľka všimla, že Steve je veľmi bystrý a dala mu urobiť vedomostný test, ktorý jej to potvrdil. Vďaka tomu škola na konci štvrtého ročníka jeho rodičom odporučila, aby ho dali o dva ročníky vyššie. Rodičia sa však rozhodli, že ho nechajú preskočiť len jeden ročník. Vzhľadom na to, že sa ocitol v novom kolektíve, v ktorom sa cítil cudzo, sa to napokon ukázalo ako rozumné.
Avšak aj on opustil svoje dieťa
Hoci Clare a Paul Jobsovci neboli vysokoškolsky vzdelaní, na Stevove univerzitné školné založili špeciálny fond a šetrili naň. Jeho biologická mama totiž súhlasila so synovou adopciou iba pod touto podmienkou. Dokonca vyšli v ústrety Stevovmu želaniu a zaplatili mu drahšiu školu, na akú mali. Napokon na nej pobudol len dva roky a vrhol sa na podnikanie.
Steve Jobs neskôr sám zaprel dcéru Lisu, ktorú mal so svojou prvou vážnou známosťou Chrisann Brennanovou. Dlho na ňu odmietal platiť výživné, hoci s matkou žila v chudobe a on už bol v tom čase veľmi bohatý. Neskôr, keď sa oženil s Laurene Powellovou, s ktorou mali tri deti, Lisu začlenil do svojej novej rodiny.
Po čase prehodnotil aj postoj k biologickej mame. Nadviazal s ňou vzťah a ocenil, že myslela na jeho vysokoškolské vzdelanie.
Maye Musková je odvážna a pracovitá
Maye Musková bola slávna oveľa skôr ako jej syn Elon. Od pätnástich rokov sa totiž živila ako fotomodelka. Už vtedy však myslela na to, že krása je pominuteľná a poistila sa diplomom výživovej poradkyne.
No aj ako 74-ročná vyzerá tak dobre, že stále zdobí titulky módnych magazínov, a je natoľko vitálna, že sa naďalej venuje aj svojmu druhému povolaniu.
Pôvodom Kanaďanka prežila detstvo aj skorú dospelosť v juhoafrickej Pretórii, kde sa vydala za elektromechanického inžiniera Errola Muska. Zakrátko sa stala matkou troch detí, synov Elona a Kimbala a dcéry Toscy. Keď sa po deviatich rokoch manželstva rozviedla, vrátila sa s deťmi do Kanady, kde začínala od nuly. Musela sa poriadne oháňať, aby ich uživila.
Z prvej výplaty kúpila Elonovi počítač
Kým boli deti malé, pracovala z domu, aby ich mohla odprevádzať a vyzdvihovať zo školy. „Museli si robiť sami domáce úlohy, ale ak ma potrebovali, mohli ma vyrušiť. Nikdy to však neurobili, boli to dobré deti. Nemám rada zlé spôsoby, takže sú voči mne vždy zdvorilé, dokonca aj teraz,“ zaspomínala si v interview pre Harper´s Bazaar pri príležitosti svojich 70. narodenín.
Pri inej príležitosti povedala pre portál CNBC, že sa nikdy pred deťmi necítila previnilo za to, že stále pracuje. „Nemala som na výber. Starostlivosť o deti bola mojou najvyššou prioritou. Tvrdo som pracovala na tom, aby sme si udržali strechu nad hlavou, aby sme mali na jedlo a základné oblečenie.“
Magazínu Business Insider povedala, že prvou vecou, ktorú kúpila z prvej výplaty do prázdneho prenajatého bytu, bol koberec. Druhou bol počítač pre Elona. „Síce sedel na zemi, ale mal počítač,“ dodala.
Maye Musková povzbudzovala vždy u svojich detí zvedavosť. „Ak však rozobrali hriankovač, vedeli, že ho musia znova poskladať.“ Aj vďaka ťažkému detstvu začali Elon so súrodencami, len čo trochu vyrástli, chodiť na brigády a snažili sa mame uľahčiť život.
Maye zásadne ovplyvnila ich budúcnosť svojou odvahou a pracovitosťou. Úspešným podnikateľom je nielen Elon (50), najstarší z nich, ale aj Kimbal (49), ktorý založil sieť reštaurácií. A pracovne sa darí aj dcére Tosce (44), ktorá je filmovou režisérkou, producentkou a majiteľkou streamovacej platformy.
Zdroje: Forbes, Miami Herald, Warengo, Harper´s Bazaar, CNBC, Business Insider, Walter Isaacson: Steve Jobs; vydavateľstvo Eastone Books, 2011.