Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ako portál Viki pomáha pri online vzdelávaní

VEDA NA DOSAH

Portál vznikol pred viac ako šiestimi rokmi.

Koncept online výučby. Zdroj: iStockphoto.com

Medzi zakladateľov patrí aj Marta Izsofová, učiteľka matematiky, informatiky a anglického jazyka na Základnej škole Mateja Bela v Šamoríne.

K vytvoreniu portálu ju inšpirovali jej žiaci. Pomocou videí z kanálu Youtube si mohli pred písomkou opakovať učivo alebo sa ho doučiť v prípade neprítomnosti na hodine.

„Moje videá využívajú pri práci aj učitelia na hodinách buď ako formu doplnenia informácií, alebo ich posielajú žiakom na domáce opakovanie,“ vysvetľuje Marta Izsofová, ktorá sa zúčastnila aj tvorby videí na Viki.

Učiteľov budeme potrebovať vždy

Podľa učiteľky aktuálna situácia prinútila všetkých, čo majú niečo spoločné so vzdelávaním, aby prehodnotili ako učiť aj s doplnkovými materiálmi.

„Netvrdím, že nepotrebujeme učiteľov. Tých budeme potrebovať vždy, ale najlepší učiteľ je ten, o ktorom žiak nemusí ani vedieť, že ho učí, pretože on žiaka šikovne dovedie k tomu, aby na sebe pracoval aj sám,“ dodáva učiteľka s tým, že práve tieto portály by mali žiakom pri vzdelávaní pomáhať.

A nielen žiakom. Videá na Viki sú dostupné aj širokej verejnosti. Okrem učiva si môžu návštevníci skúsiť aj interaktívne cvičenia, môžu tiež vyskúšať vyplniť pracovné zošity či sa začítať do rôznych kníh.

„Táto doba zároveň prinútila učiteľov, aby zvážili, čo je dôležité svojich žiakov naučiť a čo nie, a ako nám pri tom môžu pomôcť technológie,“ dodáva Izsofová.

Viac o portáli Viki, ale aj Marte Izsofovej sa môžete dozvedieť v podcaste Učíme inak so Sandrou Svietikovou.

Zdroj: Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR

(DK)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky