Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prieskum: Ochota dodržiavať opatrenia je na minime

VEDA NA DOSAH

Ani obmedzovať kontakty sa ľuďom už veľmi nechce.

Srbsko, máj 2020: Ľudia nosiaci rúška v električke. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračná fotografia. Srbsko, máj 2020: Ľudia nosiaci rúška v električke. Zdroj: iStockphoto.com

Obyvatelia Slovenska sú najmenej ochotní dodržiavať protipandemické opatrenia za posledný rok. Kontakty mimo domácností vôbec neobmedzuje najviac ľudí od začiatku pandémie. Opýtaní, ktorí sa očkovať neplánujú, kontakty obmedzili ešte menej. Ochota dodržiavať opatrenia a obmedzovanie kontaktov sú nižšie ako v júli.

Jedenásta vlna výskumu Ako sa máte, Slovensko? prebehla v období od 5. do 10. októbra 2021. V tomto období sa zhoršovala epidemiologická situácia a okresy sa postupne sfarbovali do tmavších farieb podľa pravidiel covidového automatu. Od 4. októbra už nebol ani jeden zelený okres. Očakávalo sa zahájenie očkovania vybraných skupín treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu.

Najnižšia ochota doteraz

Vo výskume mali ľudia možnosť odpovedať na otázku, ako dodržiavajú aktuálne platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu. Odpovede vyhodnocovali na škále od jeden do desať, pričom jeden znamenalo možnosť dôkladne dodržiavam a desať možnosť vôbec nedodržiavam.

V prvej polovici októbra odpovedalo prvými tromi možnosťami len 52 percent opýtaných. Odpovede 8, 9 a 10, ktoré zodpovedajú veľmi nízkej ochote dodržiavať opatrenia, si vybralo takmer desať percent respondentov. Znamená to, že momentálne je na najnižšej úrovni od konca októbra minulého roka. Vtedy otázku v tejto podobe výskumníci položili po prvýkrát.

Nižšiu mieru ochoty v priebehu celého sledovaného obdobia prejavili ľudia, ktorí sa zároveň neplánujú dať zaočkovať proti koronavírusu. Ochota dodržiavať opatrenia však od mája 2021 klesala v podobnej miere medzi nezaočkovanými i medzi ostatnými.

Nižšiu mieru ochoty dodržiavať opatrenia prejavujú aj muži, ľudia, ktorí sa pandémiou necítia byť ohrození, a všetci nespokojní s postupom vlády pri zvládaní epidémie. Naopak, starší ľudia sú ochotnejší. Odpovede respondentov nesúviseli s farbou ich okresu v covidom automate.

Ľudia mimo domácností sa viac stretávajú

Jedno zo základných opatrení, ktorým sme sa snažili zastaviť šírenie infekcie už od začiatku pandémie, bolo obmedziť stretávanie sa s osobami mimo domácnosti. Na otázku, či respondenti v prvej polovici mesiaca obmedzili svoje sociálne a spoločenské kontakty, viac ako 64 percent odpovedalo, že len čiastočne. Až 27,2 percenta ľudí odpovedalo, že kontakty neobmedzili vôbec. Stretávanie sa s inými ľuďmi úplne obmedzilo len zhruba osem percent opýtaných.

Čísla ukazujú, že ľudia najmenej obmedzujú stretávanie sa od začiatku pandémie. Taktiež sú výrazne klesli aj oproti odpovediam respondentov v poslednom výskume v júli. V absolútnom vyjadrení je tradičný rozdiel medzi respondentmi, ktorí sa zaočkovať neplánujú, a ostatnými tiež najvýraznejší od začiatku pandémie. Taktiež sa ukázalo, že až 42,5 percenta ľudí, ktorí odmietajú vakcínu, vôbec neobmedzilo stretávanie sa s inými ľuďmi.

Okrem respondentov, ktorí sa neplánujú zaočkovať, častejšie kontakty mimo svojej domácnosti vôbec neobmedzia ľudia, ktorí sa necítia byť pandémiou ohrození, a tí, ktorí uviedli, že sú laxnejší k dodržiavaniu opatrení.

Doma ušité rúška pre rodinu visiace nad kozubom. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračná fotografia. Zdroj: iStockphoto.com

Nezaočkovaní sa obávajú najmenej

Ako celková miera dodržiavania opatrení, tak aj rozsah obmedzenia kontaktov súvisí s celkovým pocitom ohrozenia koronavírusom. Tento pocit bol na Slovensku v októbri na prakticky rovnakej úrovni ako v júli. Ľudia sa menej obávali len v máji minulého roka. Vtedy sme si na konci prvej vlny mysleli, že pandémia skončila. Už tradične mali menej obáv tí respondenti, ktorí sa nechceli dať zaočkovať. Ich obavy sú aktuálne najnižšie od začiatku pandémie na jar minulého roka.

Okrem ľudí, ktorí sa neplánujú dať zaočkovať, mali celkovo menej obáv aj muži a respondenti nespokojní s postupom vlády pri zvládaní pandémie.

Dáta zo série výskumov Ako sa máte, Slovensko? budú dlhodobo k dispozícii odbornej verejnosti v Slovenskom archíve sociálnych dát. Kľúčové zistenia sú tiež k dispozícii na webovej stránke projektu.

Výskum dlhodobo sleduje postoje obyvateľov na Slovensku od začiatku prísnych karanténnych opatrení v marci 2020. Prieskumy iniciovali prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV. Doteraz zrealizovali rozsiahle zisťovania šesťkrát v roku 2020 a päťkrát v roku 2021.

Zdroj: Tlačová správa Seesame

(MAT)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky