Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Október 2017 je Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti

VEDA NA DOSAH

Cyber security: Zdroj https://cybersecuritymonth.eu/about-ecsm/more-ict-campaigns/cyber-security-challenge-competition

Počas Európskeho mesiaca kybernetickej bezpečnosti sa v celej Európe bude konať viac ako 300 akcií na podporu bezpečnosti na internete, ako napríklad konferencie, semináre, školenia, samity. V tomto roku bude kampaň zameraná na kybernetickú bezpečnosť na pracovisku, správu vecí verejných, ochranu súkromia a údajov, kybernetickú bezpečnosť v domácnostiach a kyberneticko-bezpečnostné zručnosti.

Základné informácie:

Infografika: Zdroj Pixabay.comEurópsky mesiac kybernetickej bezpečnosti organizuje Agentúra Európskej únie pre sieťovú a informačnú bezpečnosť (European Union Agency for Network and Information Security – ENISA), Európska komisia a viac ako 300 partnerov (miestne orgány, vlády, univerzity, expertné skupiny, mimovládne organizácie, profesijné združenia) z celej Európy. Agentúra ENISA nadviazala partnerstvo aj s Europolom (konkrétne s Európskym centrom boja proti počítačovej kriminalite – EC3), Estónskym úradom pre informačné systémy, CERT Estonia a Technickou univerzitou v Tallinne s cieľom podporiť informovanosť a vzdelávanie v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Na slávnostnom otvorení 29. septembra 2017, ktoré zorganizovala Technická univerzita v Tallinne, predstavili zástupcovia verejného sektora, priemyslu, národných koordinačných tímov a akademickej obce v EÚ prehľad odporúčaní a tipov týkajúcich sa kybernetickej bezpečnosti. Poprední odborníci na kybernetickú bezpečnosť viedli tematické diskusie, ktoré prebiehali každý týždeň počas Mesiaca kybernetickej bezpečnosti. Spoluorganizátormi podujatia boli Estónsky orgán pre informačné systémy, CERT Estonia, Technická univerzita v Tallinne a agentúra ENISA.

Výkonný riaditeľ agentúry ENISA prof. Udo Helmbrecht povedal: „Agentúra ENISA v spolupráci s Komisiou a členskými štátmi organizuje Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti už piaty rok. Na tomto ročníku sa zišli odborníci z celej Európskej únie s cieľom podporiť zvýšenie informovanosti bežných používateľov o výzvach v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Podujatie je dobrou príležitosťou na to, aby sme všetkým pripomenuli význam kybernetickej hygieny a spoločnej zodpovednosti za kybernetickú bezpečnosť podľa nášho hesla: Zastav sa, pouvažuj, pripoj sa.“

Akcie počas Európskeho mesiaca kybernetickej bezpečnosti – #CyberSecMonth!

Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti bude prebiehať počas celého októbra naprieč Európou. Každý týždeň sa bude niesť v znamení inej témy:

1. týždeň – 2. – 6. októbra: Kybernetická bezpečnosť na pracovisku
2. týždeň – 9. – 13. októbra: Správa vecí verejných, ochrana súkromia a údajov
3. týždeň – 16. – 20. októbra: Kybernetická bezpečnosť v domácnostiach
4. týždeň – 23. – 27. októbra: Kyberneticko-bezpečnostné zručnosti

Agentúra ENISA a GR CONNECT Európskej komisie predstavia v priebehu októbra krátke videá na zvýšenie informovanosti o vybraných témach mesiaca a zorganizujú aj podujatia a aktivity zamerané na tieto témy. Viac informácií o tom, čo sa deje vo vašom meste, získate na interaktívnej mape. Kampaň má navyše medzinárodný dosah: objavte národný mesiac informovanosti o kybernetickej bezpečnosti a národnú kampaň zameranú na informovanosť o kybernetickej bezpečnosti – Zastav sa, pouvažuj, pripoj sa – organizovanú v Spojených štátoch. Celosvetové otvorenie mesiaca kybernetickej bezpečnosti sa uskutoční 3. októbra 2017 pod taktovkou Organizácie amerických štátov (Organization of American States – OAS), spolu s Národnou alianciou pre kybernetickú bezpečnosť (National Cyber Security Alliance – NCSA), ministerstvom vnútornej bezpečnosti Spojených štátov (Department of Homeland Security – DHS) a úradom pre verejnú bezpečnosť v Kanade (Public Safety Canada – PSC) v priestoroch sály Hall of the Americas vo Washingtone D.C.

Používatelia môžu na webovej stránke Európskeho mesiaca kybernetickej bezpečnosti nájsť tipy a rady v 23 jazykoch, materiály na zvýšenie informovanosti a omnoho viac. Môžu si tiež otestovať vedomosti v online kvíze o kybernetickej bezpečnosti v 23 jazykoch. Používatelia majú navyše na danej webovej stránke k dispozícii údaje o koordinátoroch Európskeho mesiaca kybernetickej bezpečnosti z každého členského štátu.

 

Zdroj: webová stránka Európskeho mesiaca kybernetickej bezpečnosti

ENISA

Spracovala a uverejnila: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Súvisiaci materiál:

Kybernetická bezpečnosť na digitálnom jednotnom trhu

Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti – video (2016)

Infografika: video

 

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky