Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Perom proti extrémizmu: 10. ročník Ceny Daniela Tupého

Tamara Leontievová

Pamätník Daniela Tupého na Tyršovom nábreží. Autor: CoolKoon, Wikipedia

Pred 15 rokmi v Bratislave zavraždili študenta Univerzity Komenského Daniela Tupého. Pri tejto príležitosti jeho alma mater organizuje 10. ročník súťaže študentských textov, ktorých témou je boj proti extrémizmu.

Dvadsaťjedenročného študenta filozofie zavraždili na bratislavskom nábreží v roku 2005. Páchatelia sú dodnes na slobode, no všetko nasvedčuje tomu, že šlo o útok neonacistov. „Chceme si pripomenúť pamiatku nášho študenta Daniela Tupého súťažou textov zameraných proti násiliu, extrémizmu a zlyhávaniu štátu v oblasti ľudských práv v minulosti i v súčasnosti. Práve o týchto témach nás núti uvažovať Danielova tragická smrť a následné pätnásťročné márne čakanie na spravodlivosť,“ hovorí dekan Filozofickej fakulty UK v Bratislave Marián Zouhar.

Ako sa zapojiť?

Cena Daniela Tupého je určená pre všetkých študentov a všetky študentky vysokých škôl na Slovensku aj v zahraničí bez ohľadu na zameranie. Súťažné texty môžu mať základ v rôznych vedných odboroch, môžu byť napísané v slovenčine alebo češtine a odporúčaný rozsah je 7 – 15 normostrán. Forma práce nie je daná, akceptované sú eseje aj úvahy.

Termín odovzdania prác je 15. september 2020, slávnostné vyhlásenie víťazov sa uskutoční 4. novembra, v deň výročia Danielovej smrti. Tri najlepšie práce budú ocenené finančnou odmenou (1000 eur, 750 eur a 500 eur) a budú publikované.

Záštitu nad podujatím prevzala verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, spoluorganizátormi sú Nadácia Milana Šimečku, iniciatíva Mladí proti fašizmu a študentská časť Akademického senátu Filozofickej fakulty UK v Bratislave. Viac informácií o súťaži nájdete TU.

(TL)
Zdroj: TS FiF UK

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky