Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Noc múzeí a galérií 2024: návštevníkov čaká jubilejný 20. ročník

VEDA NA DOSAH

Počas 20. ročníka otvorí brány viac ako 40 múzeí a galérií na Slovensku. Návštevníkov čakajú prehliadky, prednášky a iný zaujímavý program.

Noc múzeí a galérií na Slovensku oslavuje 20. výročie.

Noc múzeí a galérií na Slovensku oslavuje 20. výročie. Zdroj: SNM

Pri príležitosti celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií 2024, ktoré sa koná v sobotu 18. mája 2024, pozývajú Slovenské národné múzeum (SNM) a Zväz múzeí na Slovensku (ZMS) milovníkov kultúry a umenia do viac ako 130 objektov múzeí a galérií na Slovensku.

Medzinárodný deň múzeí

Európska noc múzeí (La Nuit européenne des musées) vznikla v roku 2005 ako francúzska iniciatíva s cieľom podporiť 18. máj – Medzinárodný deň múzeí. Počas dvadsiatich rokov svojej existencie získala pod patronátom Rady Európy kredit etablovaného a populárneho podujatia. Na Slovensku má toto podujatie, ktoré sa teší veľkej obľube širokej verejnosti, názov Noc múzeí a galérií.

Atraktívny program vo večerných hodinách, ktorý pripravujú galeristi a múzejníci každý rok, je určený návštevníkom všetkých vekových kategórií. Ľuďom má priblížiť problematiku a význam národného kultúrneho dedičstva a upozorniť na dôležitosť jeho ochrany.

Súčasťou je viac ako 40 múzeí a galérií na Slovensku

Aj tento rok sú pre priaznivcov Noci múzeí a galérií od popoludňajších hodín do neskorého večera pripravené obľúbené prezentačné formáty – prehliadky, lektoráty, tvorivé dielne, prednášky, animácie, divadelné vystúpenia a iné –, ako aj niekoľko noviniek, ktoré si organizátori pripravili pre tento jubilejný ročník.

18Máj
Plagát podujatia: Noc múzeí a galérií v MŠaP
CVTI SR, Exkurzia, Prednáška | Bratislava

Noc múzeí a galérií v MŠaP

Tradične tretia májová sobota patrí každoročne celoeurópskemu podujatiu Noc múzeí a galérií. Múzeum školstva a pedagogiky pre vás pripravilo zaujímavý...

Slovenské národné múzeum opäť spojilo kultúrne inštitúcie Bratislavského kraja spoločnou vstupenkou v cene 5 eur, s ktorou možno navštíviť viac ako 40 múzeí a galérií, uvedených v príslušnom programovom bulletine.

Partneri podujatia Dopravný podnik mesta Bratislavy a Železničné múzeum Slovenskej republiky sa už tradične postarali o špeciálnu dopravu historickými vozidlami na bezplatnej trase v centre mesta a v cene vstupenky po bratislavských železničných spojkách.

Bratislavský kraj otestuje aplikáciu

Vďaka ústretovosti softvérovej spoločnosti Blue Lemons budú môcť návštevníci Bratislavského kraja objavovať čaro Noci po prvý raz s praktickým sprievodcom – novou mobilnou aplikáciou s názvom Noc múzeí a galérií Bratislavský kraj. „Slovenské národné múzeum je od počiatku vzniku podujatia jedným z jeho hlavných organizátorov. Teší nás, že v spolupráci so spoločnosťou Blue Lemons môžeme verejnosti ponúknuť opäť niečo nové – tentoraz mobilnú aplikáciu ako pilotný projekt v Bratislavskom kraji. V prípade, že sa osvedčí, ju o rok radi rozšírime na zvyšok Slovenska,“ prezradil Branislav Panis, generálny riaditeľ SNM.

Noc múzeí a galérií v Banskej Bystrici a vo Zvolene

Spájanie kultúrnych inštitúcií najmä vo väčších mestách poskytuje návštevníkom podujatia pridanú hodnotu vo forme zvýhodneného vstupného, propagačných materiálov či špeciálnej dopravy. Benefit spoločnej vstupenky a špeciálnej dopravy spojí počas Noci múzeí a galérií aj dve stredoslovenské metropoly – Banskú Bystricu a Zvolen.

V cene vstupenky (5 eur), ktorú je možné zakúpiť si v predpredaji v zapojených inštitúciách, informačných centrách alebo na železničných staniciach, je možné navštíviť 7 múzeí a galérií a množstvo jedinečných podujatí. Vstupenka zároveň platí aj ako cestovný lístok na dobový vlak, ktorý bude premávať  medzi Banskou Bystricou a Zvolenom, ako i na hromadnú dopravu v oboch mestách od 16.00 do 24.00 h.

Košická noc múzeí a galérií

Dvere do sveta umenia, vedy a histórie otvorí tiež Košická noc múzeí a galérií, kde sa do podujatia pod spoločnou hlavičkou Visit Košice zapája 19 múzeí a galérií. Interaktívne expozície, výstavy, workshopy doplnia i unikátne kulinárske a gastronomické zážitky – počnúc rýchlym občerstvením až po 7-chodové degustačné menu v réžii šéfkuchárov. Návštevníci budú mať jedinečnú príležitosť ochutnať špeciálne menu pripravené ôsmimi vybranými reštauráciami. Hostia Východoslovenskej galérie a Múzea Vojtecha Löfflera budú mať možnosť ochutnať aj výberové nápoje, čo celý kulinársky zážitok umocní.

18Máj
Plagát podujatia: Noc múzeí a galérií 2024
Exkurzia, Prednáška | celé Slovensko

Noc múzeí a galérií 2024

Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne...

Pútavý program aj súťaž fotografií

Pútavý program zapojených inštitúcií – od menších regionálnych až po tie národné – ponúka široký výber pre všetky kategórie návštevníkov. „Je nám cťou, že nad jubilejným 20. ročníkom Noci múzeí a galérií 2024 prevzala záštitu prezidentka republiky Zuzana Čaputová,“ doplnila Diana Miškovičová, predsedníčka Zväzu múzeí na Slovensku.

Súčasťou Noci múzeí a galérií je tiež obľúbená súťaž fotografií z podujatia. Návštevníci ich môžu šíriť na sociálnych sieťach (na: ≠nmag2024sutaz) s možnosťou vyhrať ceny pre celú rodinu či školské kolektívy. Tento rok sa súťaž rozšíri i do ďalších regiónov Slovenska.

Viac informácií o programe nájdu záujemcovia na celoslovenskom webe podujatia www.nmag.sk, na webových stránkach podujatia v Bratislavskom kraji nmag.snm.sk, na webe Visit Košice www.visitkosice.org a na sociálnych sieťach (FB: Noc múzeí a galérií v Bratislave; FB: Noc múzeí a galérií; FB: Slovenské národné múzeum).

Zdroj: TS SNM

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky