Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Viete, kedy bol postavený prvý snehuliak?

Justína Mertušová

Samotná história snehuliaka nie je taká jasná, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Deti postavali snehuliaka. Zdroj: iStockphoto.com

Deti postavili snehuliaka. Zdroj: iStockphoto.com

Je ťažké si predstaviť tradíciu takú starú, že vlastne nevieme, kedy a kde sa začala – to je ale presne prípad snehuliaka. Po tisíce rokov deti a dospelí nabaľujú kúsky snehu do veľkých gulí a potom ich ukladajú na seba, aby vytvorili telá podobné ich vlastným. K tomu všetkému pridajú ešte drevené paličky na vytvorenie rúk a kamienky na oči či ústa. Nesmie chýbať ani mrkva, ktorá znázorňuje nos. Mnohí oblečú snehuliaka aj do kabáta a dajú mu klobúk alebo šál.

Kedy vznikol prvý snehuliak?

Samotná história snehuliaka nie je taká jasná, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Historik Bob Eckstein, autor knihy História snehuliaka, uviedol, že nikto nevie, kto vynašiel úplne prvého snehuliaka. Podľa dostupných zdrojov je najstaršou písomnou zmienkou malá ilustrácia v stredovekej Knihe hodín z roku 1380. V súčasnosti je uložená v Národnej knižnici Holandska. V knihe je snehuliak vyobrazený, ako sedí pri ohni v klobúku. Presný význam alebo myšlienka tohto obrázka nie je zrejmá.

Ilustrácia v stredovekej Knihe hodín z roku 1380. Zdroj: Your Holiday Lights

Ilustrácia v stredovekej Knihe hodín z roku 1380. Zdroj: Your Holiday Lights

Stavali sa ako diela

Počas stredoveku boli snehuliaci fenoménom. Nielen deti vyrábali snehuliakov, ale aj dospelí používali figúrku ako výrazový prostriedok. Ľudia zriaďovali vonku galérie, aby zobrazili svoje umelecké vlohy v podobe figúr zo snehu. Niektorých snehuliakov postavili aj slávni umelci. Napríklad v roku 1494 poveril Piero de‘ Medici Michelangela, aby pre vládcu vytvoril snehuliaka.

V roku 1511 zasiahla Európu historická vlna zimy, ktorá trvala šesť týždňov a nazývala sa aj zima smrti. Mesto Brusel využilo mínusové teploty a ľudia pokryli vonkajšie priestranstvo snehuliakmi, ktorí rozprávali príbehy na každom rohu ulice. Niektorí boli dokonca politického charakteru, iní zase kreatívneho.

V jednej z najkrvavejších udalostí ranej americkej histórie zohrali snehuliaci tiež svoju úlohu, a to počas masakrov v Schenectady v roku 1690. V tom čase bola Fort Schenectady na území dnešného štátu New York vzdialenou holandskou kolóniou pod neustálou hrozbou útoku. Vojaci, ktorí strážili zamrznuté brány, nechali na svojom stanovišti pár snehuliakov, aby chránili mesto vtedy, keď si museli odbehnúť.

Ich podoba sa menila

Ako spoločnosť napredovala, snehuliaky začali nadobúdať aj inú podobu a iný zmysel. V roku 1818 začal Zürich vo Švajčiarsku oslavovať začiatok jari vyhadzovaním snehuliakov. Táto tradícia je živá dodnes. Tretí aprílový pondelok sa začína sviatok Sechseläuten, keď sa celé mesto zbavuje bavlneného snehuliaka, zvaného Böögg.

Snehuliak sa s pomocou princa Alberta a Hansa Christiana Andersena dočkal slávnostného nádychu. Princ Albert priniesol sviatočné tradície z Nemecka do Anglicka, zatiaľ čo Hans Christian Andersen využil svoju schopnosť rozprávať príbehy, aby v ľuďoch ešte viac zakorenil symbol snehuliaka.

Keď vyšla pieseň Snehuliak Frosty od Waltera Rollinsa a Stevena Nelsona, snehuliaci sa namiesto ľudového umenia stali hrou pre deti. Dnešní snehuliaci symbolizujú zábavnú rodinnú aktivitu alebo karikatúru (postavičku) pre deti.

Dieťa stavia snehuliaka. Zdroj: iStockphoto.com

Dieťa stavia snehuliaka. Zdroj: iStockphoto.com

Najvyšší snehuliak na svete

Obyvatelia mesta Bethel postavili nielen jednu, ale dve snehové sochy, ktoré sa zapísali do Guinnessovej knihy rekordov ako najvyššie snežné sochy na svete. Nazvali ich Angus a Olympia. Prvú vytvorili v roku 1999 a druhú v roku 2008. Olympia merala 37,21 metra, a tak prekonala Angusa s výškou 34,65 metra. Vo februári 2020 postavili obyvatelia Donnersbachwaldu v Rakúsku obrovského snehuliaka menom Riesi, ktorý údajne dosahoval 38,04 metra. Guinnessov výbor tento záznam neoveril, a preto Riesi nie je oficiálne uznaný za najvyššieho snehuliaka.

Zdroj: RD, YourHoliday, Fox23

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky