Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Umelá inteligencia objavila 303 nových obrazcov na planine Nazca

VEDA NA DOSAH

Archeológovia vyhodnocovali snímky z planiny Nazca pomocou umelej inteligencie, ktorá objavila 303 nových geoglyfov.

12 z 303 novoobjavených geoglyfov.

Dvanásť z 303 novoobjavených geoglyfov na planine Nazca. Zdroj: PNAS https://doi.org/10.1073/pnas.2407652121

Planina Nazca v južnom Peru je známa svojimi starobylými obrazcami vyrytými do zeme, takzvanými geoglyfmi, ktoré pred viac ako 2 000 rokmi vytvorili príslušníci starobylej kultúry. Archeológovia tieto obrazce delia na geometrické a figuratívne. Zobrazujú reálne aj fantastické zvieratá, ľudské postavy aj abstraktné motívy.

Línie geoglyfov hlboké približne 10 až 15 centimetrov sú dnes prekryté nánosmi prachu a piesku. Keďže hrozí, že v dôsledku erózie a klimatických zmien budú nenávratne zničené, archeológovia sa snažia odhaliť čo najviac z týchto starobylých výtvorov. V súčasnosti je známych okolo 430 obrazcov. Prvé z nich boli objavené v dvadsiatych rokoch minulého storočia.

Prínos umelej inteligencie v archeológii

Pri pátraní po nových geoglyfoch využívajú vedci satelitné snímky, leteckú fotografiu, letecké skenovanie technológiou LiDAR a drony. Významnú pomôcku v súčasnosti predstavuje umelá inteligencia a hlboké učenie, ktoré im pomáha vyhodnocovať snímky 21-krát rýchlejšie, ako to dokáže človek.

Už minulý rok takto tím expertov pod vedením japonského archeológa Masata Sakaia našiel štyri nové geoglyfy, ktoré zobrazovali rybu a vtáka. Viac sa o spomínanom objave dočítate v našom článku na portáli VEDA NA DOSAH.

Objav 303 nových obrazcov

Spomínanému tímu archeológov sa v spolupráci s odborníkmi na umelú inteligenciu podarilo použitím algoritmov strojového učenia nájsť ďalšie obrazce na peruánskej planine Nazca.

V najnovšom výskume ich pritom objavili viac ako minulý rok – objav zahŕňa 303 nových geoglyfov. Vďaka inteligentným algoritmom sa archeológom podarilo objaviť aj menšie obrazce, ktoré by sa použitím iných metód podarilo nájsť len ťažko.

Fakty

V roku 1994 sa línie na planine Nazca zapísali do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Podľa informácií sú medzi novoobjavenými obrazcami obrovské geoglyfy lineárneho typu. Tie zobrazovali najmä divoké zvieratá. Sú tu však aj obrazce spojené s ľudskou činnosťou vrátane ľudí a domestikovaných zvierat.

Výsledky výskumu uverejnil medzinárodný tím 23. septembra 2024 v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Stovky nových tvarov

Hoci umelá inteligencia pri analýze odhalila až 303 nových geoglyfov, čím by sa celkový počet obrazcov na planine Nazca zvýšil takmer dvojnásobne, autori štúdie upozorňujú, že konečné číslo môže byť nakoniec nižšie. Členov tímu tak čaká práca v teréne, keď navštívia každé jedno miesto, kde sa majú geoglyfy objavené umelou inteligenciou nachádzať.

Viaceré miesta už navštívili. Mnohé línie novoobjavených geoglyfov boli veľmi nevýrazné. Aj napriek tomu sa vedcom podarilo určiť, čo zobrazujú. Najčastejšie ide o ľudské a zvieracie postavy. Niektoré zobrazujú i geometrické obrazce. Nachádza sa medzi nimi aj niekoľko takých, ktoré predstavujú fantastické scény, napríklad kosatku vyzbrojenú nožom.

Vedci plánujú vo výskume na planine Nazca pokračovať, umelú inteligenciu však plánujú využiť pri iných výskumoch.

Zdroj: science.ORF.at, ČT24, PNAS

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky