Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenskí vedci objavujú staroveké technológie z bežného života Egypťanov

VEDA NA DOSAH

Slovenský a poľský archeologický tím skúmajúci staroegyptské nálezisko Tell el-Retábí preskúmal zvyšky sídliskovej metalurgie najmä z obdobia Novej ríše a tretieho prechodného obdobia (zhruba 1550 – 664 pred Kr.).

Analyzovaná strieborná ihlica z hrobu včasnej Novej ríše, okolo polovice 2. tisícročia pred Kr. Zdroj: Ústav orientalistiky SAV

Analyzovaná strieborná ihlica z hrobu včasnej Novej ríše, okolo polovice 2. tisícročia pred Kr. Zdroj: Ústav orientalistiky SAV

Zatiaľ čo sú Tutanchamónova zlatá maska a poklady z kráľovských hrobiek v Tanise z rovnakej doby všeobecne známe, bežné používanie kovov v každodennom živote starovekých osídlení zostáva oveľa menej prebádané. Slovenský a poľský archeologický tím skúmajúci staroegyptské nálezisko Tell el-Retábí preskúmal zvyšky sídliskovej metalurgie najmä z obdobia Novej ríše a tretieho prechodného obdobia (zhruba 1550 – 664 pred Kr.).

Poznatky o metalurgii na obyčajnom sídlisku

„Len nedávno bola objavená hrobka kráľa Thutmoseho II. a naša štúdia prináša poznatky o metalurgii na obyčajnom sídlisku aj v dobe jeho vlády. Prinášame prvý súbor údajov o spracovaní kovov z obdobia Novej ríše a tretieho prechodného obdobia v Egypte. Medzi najzaujímavejšie a prekvapujúce objavy patrí identifikácia čerstvo spracovanej medi, pravdepodobne získanej z neďalekej Východnej púšte alebo polostrova Sinaj, datovanej predovšetkým do obdobia začiatku Novej ríše, teda polovice 2. tisícročia pred Kr. Zatiaľ čo sa doteraz predpokladalo, že všetka meď bola počas Novej ríše recyklovaná, táto štúdia identifikuje Tell el-Retábí ako jednu z lokalít, kde sa novovyťažená meď dostávala do nílskeho údolia,“ uvádza egyptológ slovenského pôvodu Martin Odler z Newcastle University.

Výskumný tím, ktorého súčasťou sú aj vedci z Ústavu orientalistiky Slovenskej akadémie vied, tiež identifikoval fragment medeného ingotu, jeden zo zopár ingotov známych z celej histórie starovekého Egypta. Okrem toho bola analyzovaná unikátna strieborná ihlica z obdobia Novej ríše, ktorá obsahovala 7 percent olova. Je to zloženie doposiaľ neznáme spomedzi egyptských strieborných artefaktov.

Fragment medeného ingotu identifikovaný na Tell el-Retábí. Zdroj: Ústav orientalistiky SAV

Fragment medeného ingotu identifikovaný v lokalite Tell el-Retábí. Zdroj: Ústav orientalistiky SAV

Odhalili metalurgické procesy dávnych kováčov

„Výskum predstavuje prvú systematickú štúdiu metalurgie sídlisk z včasnej doby železnej v Egypte na prelome 2. a 1. tisícročia pred Kr., pričom odhaľuje pokračovanie výroby cínového bronzu, hlavného materiálu z neskorej doby bronzovej, ako aj použitie neobvyklých zliatin medi s olovom, ktoré sa v Egypte zriedka zachovávajú,“ uvádzajú orientalisti SAV.

Štúdia analyzovala 31 vzoriek kovových artefaktov a zvyškov produkcie medi pomocou prenosnej röntgenovej fluorescenčnej spektrometrie na začistených rezoch cez vzorky a metalografickej mikroskopie na identifikáciu špecifických kovových fáz. Výsledky odhaľujú komplexné metalurgické procesy s použitím rôznych zliatin vrátane cínového bronzu a olovnatej medi. Po prvý raz boli na egyptskom nálezisku zdokumentované dennodenné metalurgické procesy miestnych kováčov. Výskum bol realizovaný s podporou egyptského Ministerstva turizmu a pamiatok, pričom analýzy prebiehali v laboratóriu Francúzskeho ústavu orientálnej archeológie v Káhire.

Štúdia vyšla v prestížnom časopise Egypt and the Levant, indexovanom v databáze Scopus. Jej hlavnými autormi sú egyptológ slovenského pôvodu Dr. Martin Odler z Newcastle University a archeometalurg Ing. Jiří Kmošek z Akadémie výtvarných umení vo Viedni a Ústavu jadrovej fyziky Akadémie vied Českej republiky. Na výskume spolupracovali aj vedci z Ústavu orientalistiky Slovenskej akadémie vied v Bratislave (výskumný projekt Na pomedzí. Hranice v živote a život v pohraničí starovekého Egypta, APVV-20-0116) a Varšavskej univerzity, ktorí Tell el-Retábí skúmajú už viac ako 15 rokov.

Viac o výskumnej lokalite

Sídlo Tell el-Retábí, nachádzajúce sa v údolí Tumilát, slúžilo ako významná osada a vojenská pevnosť počas druhého prechodného obdobia, Novej ríše i tretieho prechodného obdobia. Jeho strategická poloha na severovýchodnej hranici Egypta z neho robila kľúčový bod obchodu a kultúrnej výmeny.

Archeologický výskum na mieste starostlivo sleduje jemnú stratigrafiu náleziska, čo umožňuje kovovým pozostatkom poskytovať detailný pohľad na stáročia vývoja metalurgie na tomto mieste. Štúdia je venovaná pamiatke Květy Smolárikovej, váženej členke expedície, ktorá nás minulý rok opustila.

Zdroj: TS Ústavu orientalistiky Slovenskej akadémie vied

(LDS)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup