Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na Vianoce pred 206 rokmi sa zrodila pieseň Tichá noc, svätá noc

Zuzana Šulák Hergovitsová

Okolo prvého uvedenia slávnej piesne koluje mnoho legiend a romantických príbehov. Poznáte, ako vznikla?

Pieseň Tichá noc na zvitku papiera. Zdroj: iStock.com/ShilohArtStudio

Pieseň Tichá noc zaznela prvýkrát v rakúskom Oberndorfe v roku 1818. Ilustračný obrázok. Zdroj: iStock.com/ShilohArtStudio

Najznámejšia vianočná koleda Tichá noc, svätá noc oslavuje tieto Vianoce 206 rokov. Zrodila sa na Štedrý deň v roku 1818 v Kostole sv. Mikuláša v rakúskom Oberndorfe neďaleko Salzburgu.

Hudbu zložil organista a učiteľ miestnej školy Franz Xaver Gruber na motívy básne Tichá noc!, ktorú napísal 26-ročný pomocný kňaz Joseph Franz Mohr. Časom sa koleda rozšírila do celého sveta a dnes sa spieva na Štedrý večer v približne 320 jazykoch a nárečiach.

Pôvodne mala pieseň šesť slôh, v súčasnosti sa bežne používa len prvá, druhá a posledná sloha. V roku 2011 uznalo UNESCO Tichú noc, svätú noc za nehmotné kultúrne dedičstvo Rakúska.

Legenda o vzniku piesne

Okolo prvého uvedenia piesne Tichá noc, svätá noc koluje mnoho legiend a romantických príbehov, ktoré históriu jej vzniku prikrášľujú anekdotickými detailmi.

Jeden z tradovaných príbehov hovorí, že slávna koleda vznikla z núdze, keď myši prehrýzli mechy organu a mladý kňaz Franz Mohr musel prísť s nápadom, ako zachrániť vianočnú omšu. Situáciu mohla vyriešiť len skladba, ktorá sa mala spievať bez hudobného sprievodu.

Mohr sa teda ráno na Štedrý deň roku 1818 vybral na cestu zasneženou krajinou za svojím priateľom Franzom Gruberom, aby ho požiadal o skomponovanie hudby.

Aký bol naozajstný motív k napísaniu koledy, je dnes už ťažké povedať.

Okolnosti vzniku

O okolnostiach vzniku piesne sa dozvedáme zo zápiskov samotného Franza Xavera Grubera z 30. decembra 1854. Faktom je, že Franz Mohr je autorom textu básne Stille Nacht!, ktorú napísal už v roku 1816.

Talentovaný Gruber zložil pieseň pre dva hlasy, chór a gitaru. Dielo dokončil práve včas, večer pred vianočnou omšou. Skladbu s názvom Stille Nacht! Heilige Nacht! najprv predniesol hudobnému nadšencovi Mohrovi, ktorému sa hudba páčila.

Obaja autori ju potom predniesli ako súčasť vianočnej omše: Mohr spieval tenor a hral na gitare, Gruber spieval bas. Obyvatelia Oberndorfu, ktorí sa zhromaždili v Kostole svätého Mikuláša, ju podľa Grubera prijali veľmi dobre.

Pohľadnica vydaná pri príležitosti 100. výročia koledy Tichá noc, svätá noc.

Pohľadnica vydaná pri príležitosti 100. výročia koledy Tichá noc, svätá noc. Zdroj: Wikimedia Commons

Autorstvo skladby

Autorstvo skladby vysvetľuje aj jediný originálny rukopis textu Tichá noc!, ktorý bol nájdený v roku 1995. Nesie nápis Text Joseph Mohr mpia Coadjutor 1816.

Jeho vznik sa datuje do obdobia pred rokom 1830. Analýza naznačuje, že dátum 1816 sa vzťahuje na čas, keď text vznikol. Mohrov rukopis obsahuje tiež riadok odkazujúci na autora hudby s textom: Melódia od Fr: Xav: Gruber. Definitívne tak objasnil autorstvo koledy Tichá noc, svätá noc.

Zrodil sa vianočný hit

Pieseň, ktorá vznikla v skromných pomeroch, obletela celý svet. Tirolská spevácka rodina Rainerovcov ju predniesla ruskému cárovi Alexandrovi I. a rakúskemu cisárovi Františkovi I. V roku 1831 zaznela Tichá noc po prvýkrát v Lipsku. O osem rokov neskôr si ju vypočuli už aj obyvatelia New Yorku.

Keď si na Štedrý deň roku 1853 vypočul pieseň Tichá noc, svätá noc pruský kráľ Friedrich Wilhelm IV., považoval ju za skvost, ktorý podľa neho zložil Haydn, Mozart alebo Schubert.

Nadšenie pretrváva dodnes a podľa mnohých patrí medzi najkrajšie vianočné piesne. V Nemecku je Tichá noc, svätá noc najobľúbenejšou koledou, za ňou nasledujú skladby O du fröhliche a O Tannenbaum. Kostol svätého Mikuláša, kde Tichá noc, svätá noc zaznela po prvýkrát, zbúrali skôr, ako stihla vianočná koleda obletieť svet. Nahradila ho Kaplnka Tichej noci v Oberndorfe, ktorú každoročne navštívia tisícky turistov.

Zdroj: Stille Nacht Gesellschaft, www.br-klassik.de, Norddeutscher Rundfunk

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky