Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na unikátnej výstave uvidíte levitujúci šperk starých Slovanov i holografickú projekciu

VEDA NA DOSAH

Expozícia v Galérii Věda a umění AV ČR návštevníkom predstaví prínos moderných technológií v archeológii.

Levitujúca desaťnásobne zväčšená kópia majstrovsky spracovaného šperku starých Slovanov z 9. storočia. Zdroj: AV ČR

Levitujúca desaťnásobne zväčšená kópia majstrovsky spracovaného šperku starých Slovanov z 9. storočia. Zdroj: AV ČR

Výstava v Galérii Věda a umění AV ČR s názvom Velkomoravské Mikulčice virtuálně návštevníkom predstaví prínos moderných technológií v archeológii.

Návštevníci si v rámci nej môžu prostredníctvom animácií, holografických vitrín a rozšírenej reality pozrieť modely archeologických objektov a artefaktov 9. storočia z hradiska Valy pri Mikulčiciach.

Výstava sa zameriava na možnosti využitia 3D dokumentácie a ďalších digitálnych technológií v archeologickom výskume, pričom si dáva záležať i na vizuálnej atraktívnosti výstupov.

Väčšina prezentovaných 3D modelov bola spracovaná na základe dokumentácie realizovanej metódou viacsnímkovej fotogrammetrie. Takto vytvorené verné virtuálne kópie archeologických objektov a artefaktov slúžia ako nástroj dokumentácie, pamiatkovej ochrany a ďalšieho vedeckého poznania.

Zlatý dvojplášťový gombík a levitujúci šperk starých Slovanov

Inštaláciu tvorí sedem samonosných boxov, ktoré nesú tlačenú grafiku a sú vybavené prezentačnou technikou.

Ústredným objektom výstavy je zlatý dvojplášťový gombík, ktorý našli v páre v hrobe 550 pri mikulčickej bazilike. Pomocou moderných technológií vedci dnes majstrovské šperkárske dielo z 9. storočia zdokumentovali a počítačovo vymodelovali.

Veľkoplošná nástenná projekcia umožní návštevníkovi preletieť sa nad hradiskom a cítiť sa pritom ako vesmírny objaviteľ nad neznámou planétou.

Ďalšia, tentoraz holografická projekcia vytvára napokon optickú ilúziu pohybu trojrozmerného artefaktu v priestore. Jedným z nevšedných exponátov je napríklad desaťnásobne zväčšená kópia majstrovsky spracovaného šperku starých Slovanov. Návštevník si môže vziať do ruky kópiu šperku vytlačenú na 3D tlačiarni a porovnať ju so šperkom voľne levitujúcim v priestore vitríny.

Súčasťou výstavy je knižný katalóg, ktorý zachováva princíp interaktivity samotnej výstavy – k prezentovaným modelom sa návštevníci môžu pripojiť pomocou QR kódov, ktoré nájdu v katalógu. Celá kniha je dostupná na stiahnutie aj v elektronickej podobe zadarmo.

Rané stredoveké hradisko v Mikulčiciach patrí k najvýznamnejším archeologickým pamiatkam Česka a strednej Európy. Predstavuje mocenské a cirkevné centrum politického útvaru 9. storočia, označovaného Veľká Morava. Komplexný archeologický výskum, ktorý v lokalite prebieha už takmer sedemdesiat rokov, sa zaradil k najväčším podujatiam podobného charakteru v Európe.

Výstava v Galérii Věda a umění je pre návštevníkov k dispozícii do júna, navštíviť ju môžete v pracovných dňoch od 10. do 18. hod. Vstup do galérie je voľný.

Zdroj: TS AV ČR
(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky