Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Amatérsky archeológ našiel zlaté šperky. Podľa odborníkov ide o nález storočia

VEDA NA DOSAH

Deväť zlatých medailónov, tri prstene a desať koráľov bude zrejme vystavených v Archeologickom múzeu Stavangerskej univerzity.

Nórskemu amatérskemu archeológovi sa podaril objav storočia. Zdroj: Anniken Celine Berger/NTB/Arkeologisk museum

Nórskemu amatérskemu archeológovi sa podaril objav storočia. Zdroj: Anniken Celine Berger/NTB/Arkeologisk museum

Na radu svojho fyzioterapeuta opustil Nór Erlend Bore gauč, zohnal si detektor kovov a začal pátrať po pokladoch ukrytých v zemi.

Po hornatom ostrove Rennesöy na juhu Nórska začal chodiť s detektorom začiatkom augusta a jeho snaha sa mu napokon vyplatila. Netrvalo totiž dlho a na ostrove našiel deväť zlatých medailónikov, tri prstene a desať koráľov. Spočiatku si myslel, že sú z čokolády. Sto gramov kovu v šperkoch znalci považujú za nález storočia.

Absolútne mimo chápania odborníkov

Podľa riaditeľa Archeologického múzea Stavangerskej univerzity Oleho Madsena je absolútne výnimočné, že niekto nájde toľko zlata naraz. „Je to niečo absolútne mimo môjho chápania,“ vyjadril sa.

Predmety podľa nórskych zákonov pochádzajú z obdobia 1537. Mince, ktoré vznikli pred rokom 1650, sú považované za majetok štátu a ľudia majú povinnosť ich odovzdať. Nálezca má však nárok na odmenu. Aká vysoká bude v prípade Boreho, zatiaľ nie je známe.

Podľa škandinávskeho experta na dobu železnú Haakona Reiersena sú jednostranné medailóny približne z roku 500 nášho letopočtu. Ako uvádza, prívesky a zlaté guľôčky boli súčasťou veľmi honosného náhrdelníka, ktorý vyrobili zruční šperkári a nosili ho najmocnejší členovia vtedajšej spoločnosti.

Od 19. storočia nebol podľa Reiersena v Nórsku objavený podobný poklad a neobvyklý je aj v kontexte celej Škandinávie. Na príveskoch je zobrazený výjav z nórskej mytológie – boh Odin liečiaci chorého koňa svojho syna. Kôň má ovisnutý jazyk, poklesnuté držanie tela a skrútené nohy, čo je podľa odborníka jasným znakom toho, že je chorý.

Kôň na medailónoch predstavuje nielen chorobu a utrpenie, ale i nádej na uzdravenie a nový život. Zdroj: Erlend Bore

Kôň na medailónoch predstavuje nielen chorobu a utrpenie, ale i nádej na uzdravenie a nový život. Zdroj: Erlend Bore

Podľa profesora Sigmunda Oehrla z Archeologického múzea Stavangerskej univerzity, kde bude poklad zrejme vystavený, predstavuje zobrazovaný kôň nielen chorobu a utrpenie, ale i nádej na uzdravenie a nový život.

Zdroj: The Guardian, deník.cz

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky