Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Unique & Limited pomáha mladým v oblasti kultúry

Monika Tináková

Filip Tomaško

Filip Tomaško je študentom druhého ročníka na gymnáziu v Krompachoch. Spolu so svojimi kamarátmi a spolupracovníkmi sa pustil do zaujímavého projektu, ktorý mladých študentov posunul na víťaznú priečku súťaže Junior Internet v kategórií Junior BLOG, kde získali v silnej konkurencií špeciálnu cenu. Súťaž každoročne organizuje AMAVET, Asociácia pre mládež, vedu a techniku.

Filip vyberá spomedzi jeho záľub najmä grafický dizajn, konkrétne oblasť vizuálnych efektov. „Niekoľkokrát som sa taktiež podieľal ako režisér na tvorbe krátkych filmov a jeden z nich je práve vo výrobe,“ prezradil v úvode nášho rozhovoru. 

V roku 2018 už na súťaži Junior Internet získal ocenenie špeciálna cena, v kategórií grafický dizajn. V súčasnosti pôsobí v Unique & Limited ako viceprezident. Prezradil nám aj to, že americký filmový herec David Duchovny si na stretnutí s ním odložil vizitku organizácie Unique & Limited do vrecka nohavíc so slovami: „I will check it up!“ Filipa sme oslovili na rozhovor, aby sme sa o rozbehnutom projekte šikovnej partie študentov dozvedeli niečo viac.

M. HUCÁKOVÁ: Z názvu projektu môžeme len ťažko predpokladať, o čo presne ide. Prestav sa nám viac. Čo vlastne robíte?

F. TOMAŠKO: Do celoslovenskej súťažnej konferencie Junior Internet sme sa prihlásili s projektom Unique & Limited. Unique & Limited je nezisková organizácia s právnou formou občianskeho združenia, ktorého hlavným cieľom je napomáhať k rozvoju umenia na Slovensku. Tento projekt založili študenti druhého ročníka na Krompašskom Gymnáziu: Filip Tomaško a Samuel Nehrer. V súčasnosti organizácia eviduje približne 20 členov.

M. H.: Ako projekt funguje?

F. TOMAŠKO: Mladým lokálnym umelcom, ktorí sa iniciujú a dosahujú značné úspechy, ponúkame členstvo. Aktívnym členom vieme následne poskytnúť finančné prostriedky na projekt, alebo im pomôžeme napríklad zorganizovať kultúrne podujatie.

umelecké vyjadrenie podporené Unique & Limited

M. H.: To znie naozaj veľmi užitočne, pretože väčšina organizátorov – začiatočníkov tieto skúsenosti nemá. Je táto špeciálna cena na Junior Internet pre vás všetkých stimulom a motiváciou posunúť sa ďalej?

F. TOMAŠKO: Projekt bol prihlásený do súťažnej kategórie blog, čo možno nebola práve „najšťastnejšia“ voľba. Praktický prínos nášho projektu je práve podpora rozvoju umenia a kultúry u mládeže. A v danej kategórií sa od ostatných projektov líšil práve tým, že sme neprezentovali slohové práce jedincov, ale prezentovali sme občianske združenie, ktorého členovia sa venujú aj tejto aktivite. Na konferencii Junior Internet organizáciu zastupovali členovia Dávid Magdoško, Adam Lach a Samuel Nehrer.

M. H.: Aký je praktický prínos Vášho nápadu?

F. TOMAŠKO: Verím, že praktickým prínosom našej organizácie je práve napomáhanie podpore rozvoju umenia u mladých ľudí.

M. H.: Ako na vaše aktivity reaguje okolie. Dostáva sa vám vďaky, ale prípadne aj kritiky, ktorá je tiež potrebná k úspechu?

F. TOMAŠKO: Naša organizácia funguje zatiaľ prvý rok. Spätná väzba, ktorú sme zatiaľ nazbierali, bola prevažne pozitívna. S negatívnou kritikou sme sa zatiaľ nestretli, no našlo sa samozrejme aj niekoľko neprajníkov.

M. H.: Aké výzvy Vás čakajú do budúcna? Budete sa rozširovať, rásť, prípadne uvažujete aj nad nejakými spoluprácami?

F. TOMAŠKO: V budúcnosti by sme chceli nadviazať spoluprácu s viacerými podobnými organizáciami. Zaoberáme sa aj otázkou financovania z podnikateľskej činnosti. Na našej stránke prevádzkujeme E-shop, v ktorom predávame fotografické obrazy od našich členov. Takto zarobené peniaze sú jedným z našich zdrojov financovania.

Viac o projekte

M. H.: Ďakujem veľmi pekne za zaujímavý rozhovor a držím palce do budúcna, nech sa vám všetkým v partií splnia sny a priania.

 

Zhovárala sa: Monika Hucáková pre portál Veda na dosah

Foto poskytol: Filip Tomaško

Uverejnila: VČ

Operačný program MSSR

Investícia do Vašej budúcnosti
Tento projekt je podporený z Európskeho fondu regionálneho rozvoja

Táto webová stránka vznikla vďaka podpore v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra pre projekt: Podpora národného systému pre popularizáciu výskumu a vývoja
(kód ITMS: 313011T136), spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.