Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ktoré knižky odporúčajú naši vedci? (2. časť)

Andrea Fedorovičová

Inšpirujte sa ďalšími tipmi slovenských odborníkov na populárno-náučné publikácie.

Slovenskí vedci nám prezradili svoje knižné tipy. Foto: Generali, Facebook Gabriela Lešinského, SAV. Grafika: CVTI SR

V posledný deň Mesiaca knihy vám prinášame ďalšie tipy na výborné populárno-náučné čítanie. Ktoré knihy si trojica odborníkov počas života najviac obľúbila a čo by odporučila na čítanie priaznivcom portálu VEDA NA DOSAH?

Nech sú pre vás tipy našich kapacít užitočné.

 

Barbara Ukropcová

vedie Centrum pohybovej aktivity Biomedicínskeho centra SAV, v.v.i.

Obľúbené knihy Barbary Ukropcovej.

Obľúbené knihy Barbary Ukropcovej.

Norman Doidge: Váš mozek se dokáže změnit
Podstata je zhrnutá už v názve – ľudský mozog nie je nemenný. Náš mozog plasticky reaguje na rôzne vplyvy prostredia, vonkajšieho aj vnútorného, a dokážu ho modulovať dokonca aj naše myšlienky. Funkciu poškodených častí mozgu môžu niekedy do určitej miery prevziať či nahradiť jeho iné časti. Norman Doidge, psychiater a spisovateľ, ilustruje rôzne podoby neuroplasticity na zaujímavých, často fascinujúcich kazuistikách. Princípy opísané neurovedou sa zhmotňujú v konkrétnych ľudských príbehoch.

Yuval Noah Harari: Sapiens. Stručná história ľudstva a Homo Deus. Stručná história zajtrajška
Minulosť, prítomnosť a budúcnosť nášho živočíšneho druhu z vtáčej perspektívy. Hybné sily evolúcie ľudskej spoločnosti vo veľmi čitateľnom formáte. Stimulácia kritického myslenia. Obe Harariho knihy sú podľa mňa výbornými kandidátmi na povinné čítanie.

Rutger Bregman: Ľudskosť. Optimistická história človeka
Je Homo sapiens prirodzene dobrý alebo v nás prevláda skôr egotizmus a egoizmus? Bregman nepracuje s domnienkami, jeho presvedčivá argumentácia je založená na dôkazoch. A tie poukazujú na to, že ľudí môžeme všeobecne považovať skôr za dobrých a primárna motivácia človeka nie je dominantne egoistická. Kniha sa výborne číta a optimistická perspektíva, ktorú ponúka, je veľmi osviežujúca.

Gabriel Lešinský

speleológ

Obľúbené čítanie Gabriela Lešinského

Obľúbené čítanie Gabriela Lešinského

I. Zmoray, A. Gutteková: Svet živočíšnej ríše
Zbožňoval som knihu Svet živočíšnej ríše z roku 1978, dodnes si pamätám, že slovenské vydanie redigoval doc. Zmoray a Dr. Gutteková. Vedel som ju takmer naspamäť. A práve som si ju vďaka vašej otázke objednal z antikvariátu za pár eur, lebo svoju z detstva neviem nájsť, takže ďakujem!

Zdeněk Burian: Podivuhodný svět a Pravěký svět
Sú to dve obrovské výpravné knihy. Buriana milujem od útleho detstva a rovnako profesora Augustu. Nedávno som sa zúčastnil na dvoch paleontologických expedíciách – do púští Gobi v Číne a Kyzylkum v Uzbekistane. Korene to má práve v týchto dvoch mimoriadnych osobnostiach českého umenia a vedy.

Helena Kanďárová

riaditeľka Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie Centra experimentálnej medicíny SAV, v. v. i.

Výber kníh Heleny Kanďárovej

Výber kníh Heleny Kanďárovej

Ryder Carroll: Metóda Bullet Journal
Od začiatku roka, keď som sa stala riaditeľkou ÚEFT, mám trošku zaneprázdnené obdobie, preto mi zostáva na knihy čoraz menej času, hoci som bola v našej rodine známa ako knihomoľ. Momentálne mám na pracovnom stole knihu Metóda Bullet Journal autora Rydera Carrolla o technikách, ktoré ľuďom pomáhajú lepšie manažovať čas a priority a nájsť energiu na riešenie skutočne dôležitých úloh, ktoré človeka posúvajú nielen v práci, ale aj v osobnom živote.

Dalajláma: Cesta k zmysluplnému životu
S tým, čo uvádzam pri prvej knihe, súvisí aj ďalšia kniha, ktorá je skôr z oblasti rozvoja duchovnej úrovne a ktorou listujem najmä cez víkendy: Cesta k zmysluplnému životu od dalajlámu. Táto publikácia ma zaujala úvahami o tom, ako sa dá nájsť šťastie a zmysluplný život, prekonávať pocity hnevu, frustrácie či neistoty. Je to veľmi zaujímavá kniha, ktorá oplýva nadčasovou múdrosťou.

Elsevier: Encyklopédia o toxikológii (2. vydanie)
Keďže momentálne píšem dve kapitoly do štvrtého vydania Elsevier Encyklopédie o toxikológii, na stole mám aj jednu z jej predchádzajúcich verzií. Fascinuje ma, koľko práce a vedomostí táto publikácia obsahuje. Som veľmi rada, že ma vydavateľstvo Elsevier oslovilo na spracovanie problematiky z oblasti toxikológie in vitro.

Renáta Matúšková: Bratislavské povesti
S našou dcérou Helenkou, ktorá zbožňuje knihy, momentálne čítame Bratislavské povesti Renáty Matúškovej, ktoré si priniesla z besedy s autorkou v mestskej knižnici Vrakuňa. Z knihy sa dozvedáme zaujímavé príbehy o Bratislave a zároveň spoznávame konkrétne miesta, ktoré sú s týmito príbehmi spojené. Naposledy sme sa inšpirovali povesťou o zamurovanom okne na dome U dobrého pastiera a navštívili sme Múzeum hodín.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky