Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Deň Európy 2018 v Bratislave, Košiciach a v Prešove

Marta Bartošovičová

Ilustračné foto: Deň Európy v Bratislave

Deň Európy je oslavou mieru a jednoty v Európe. Na Slovensku ho v tomto roku oslávime v dvoch termínoch, a to 4. mája v Košiciach a Prešove a 9. mája v Bratislave.  Pre  návštevníkov všetkých vekových kategórií je pripravený hudobný, zábavný i náučný program, súťaže, kvízy a ďalšie zaujímavosti.

Organizátormi Dňa Európy sú Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a Európsky parlament – Informačná kancelária na Slovensku. Partnermi podujatia sú Úrad vlády SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, mestá Košice, Prešov a v Bratislave Magistrát hlavného mesta SR.

Deň Európy v Bratislave

Deň Európy v BratislaveOslavy Dňa Európy v Bratislave sa uskutočnia v stredu 9. mája 2018 od 10.00 do 22.00 hod. na Hlavnom námestí. Príjemnú atmosféru navodia kapely Bratislava Hot Serenaders a SAYS, ako aj pesničkárka Katarína Máliková, ktorá zaspieva na ľudovú nôtu. Na hlavnom pódiu sa vystriedajú tiež záujmové skupiny s vystúpeniami v slovenčine a v ďalších európskych jazykoch. V rámci sprievodného programu si môžete zmerať sily v súťažiach alebo sa zapojiť do kvízov. Pripravené budú aj kreatívne aktivity súvisiace s Európskou úniou a aktuálnym Európskym rokom kultúrneho dedičstva. 

V informačných stánkoch európskych veľvyslanectiev, kultúrnych centier, európskych sietí, ako aj v stánku Zastúpenia Európskej komisie a Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu, sa dozviete všetko, čo by ste chceli vedieť  o členských krajinách Európskej únie a o príležitostiach, ktoré Európska únia ponúka. Na záver celého dňa bude už tradične prekvapenie v európskom duchu!

Deň Európy v Košiciach

Deň Európy v KošiciachCelodenný program v Košiciach bude v piatok 4. mája 2018 od 9.00 hod. na Hlavnej ulici, s pódiom na Dolnej bráne. Pre Košičanov a návštevníkov mesta bude pripravený bohatý program plný zábavy, hudby a interakcie. Účastníkov určite zaujmú súťaže a hry na tému Európa v nás, interaktívne disciplíny, ale aj hudobné vystúpenia interpretov rôznych štýlov a žánrov. Pre záujemcov sú pripravené aj vedomostné súťaže, zamerané na Európsky parlament a Európsku úniu. Na súťažiacich čakajú zaujímavé ceny a na všetkých tombola.

V stánkoch Kancelárie Európskeho parlamentu a Zastúpenia Európskej komisie budú poskytovať informácie o zaujímavých projektoch podporených z prostriedkov Európskej únie, ako aj o ďalších možnostiach využitia týchto zdrojov v rámci rozvoja jednotlivých oblastí a regiónov Európy. Budú tam aj poslanci Európskeho parlamentu Richard Sulík, Ivan Štefanec a Monika Smolková.

V rámci programu „Deň košických škôl“ dopoludnia na pódiu predstavia svoje prezentácie stredné školy. Popoludní bude v podaní mladých talentovaných ľudí skutočná „Hudobná promenáda“. Milovníkov dynamickej živej hudby poteší košická kapela Shamrock Reheads, ktorá prinesie neustále meniace sa rytmy ovplyvnené írskymi motívmi. Celodenný program zavŕši koncert skupiny S Hudbou Vesmírnou. Ich melodické skladby určite roztancujú návštevníkov.

Deň Európy v Prešove

Deň Európy 2018 v PrešoveKancelária Európskeho parlamentu na Slovensku a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku tento rok po prvýkrát pripravujú v spolupráci s mestom Prešov symbolické narodeniny Európskej únie – Deň Európy v Prešove, ktorý sa uskutoční v piatok 4. mája 2018 od 9.00 hod. na Hlavnej ulici. Témou tohtoročného Dňa Európy je „Európa v nás“. Aj v Prešove budú pripravené súťaže a hry, interaktívne disciplíny, ale aj hudobné vystúpenia interpretov rôznych štýlov a žánrov. Vo vedomostných súťažiach, zameraných na znalosti o Európskom parlamente a Európskej únii, môžu zabojovať o zaujímavé ceny.

Svoje zastúpenie bude mať aj Kancelária Európskeho parlamentu a Zastúpenie Európskej komisie so svojimi informačnými stánkami. Podporiť ich prídu  poslanci Európskeho parlamentu. Dopoludnia pri „Rannej káve s poslancom“ sa môžu účastníci osobne porozprávať s poslancami EP Richardom Sulíkom a Ivanom Štefancom.

Na pódiu sa dopoludnia predstavia so svojimi prezentáciami prešovské základné, umelecké a stredné školy, ktoré prinesú to najlepšie zo svojich repertoárov. Tešiť sa môžete na tanečné aj hudobné vystúpenia mladých talentov. Predstavenie plné zábavy, pokusov a zaujímavých poznatkov predvedie „Kúzelná fyzika“. Program vyvrcholí hudobným vystúpením mladej hudobnej formácie POMARANČ a autogramiádou skupiny S Hudbou Vesmírnou. 

Krátko z histórie Dňa Európy

Dňa 9. mája  si pripomíname výročie historickej Schumanovej deklarácie. Francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman vo svojom prejave prednesenom v Paríži v roku 1950 navrhol novú podobu politickej spolupráce v Európe, ktorá by zabránila vojnám medzi  európskymi národmi. Jeho víziou bolo vytvorenie európskej inštitúcie, ktorá by riadila spoločný trh s uhlím a oceľou. O rok neskôr bola podpísaná zmluva, ktorá viedla K vytvoreniu takéhoto orgánu. Návrh Roberta Schumana je považovaný za začiatok budovania dnešnej Európskej únie.

 

Spracovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj:

https://ec.europa.eu/slovakia/events/europe-day_sk

https://www.facebook.com/events/123307718519171/

https://www.facebook.com/events/864656050412322/

http://www.europarl.europa.eu/slovakia/sk/spravodajstvo_a_aktivity/aktivity/aktivity2018/m-j-2018/de-europy-v-presove.html

Ilustračné foto: NCP VaT pri CVTI SR

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky