Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ako mladí Slováci zvládajú vstup na pracovný trh?

VEDA NA DOSAH

Študenti po skončení strednej školy čelia mnohým výzvam. Narážajú na silnú konkurenciu aj vysoké očakávania zamestnávateľov.

Mladá žena sedí pred notebookom

V náročnej situácii, akou je hľadanie si práce po škole, sú kľúčové vedomosti, skúsenosti a ochota učiť sa aj mimo školských lavíc. Ilustračný obrázok. Zdroj: Unsplash.com

Absolventi hľadajúci si prácu po skončení strednej školy to často nemajú jednoduché. A to i napriek tomu, že firiem, ktoré nemajú dostatok zamestnancov, je stále viac – pred 10 rokmi to bola skoro polovica firiem, dnes sú to už tri štvrtiny.

Očakáva sa, že do roku 2030 môže mať až 90 percent slovenských firiem problémy s nájdením vhodnej pracovnej sily, čo by mohlo mať vážne dôsledky pre celkovú ekonomiku krajiny. Mladí Slováci tak čelia mnohým výzvam, keď sa po skončení strednej školy pokúšajú uplatniť na pracovnom trhu.

Menej ako polovica stredoškolákov sa uplatní vo svojom odbore

Tlačová správa Asociácie personálnych agentúr Slovenska (APAS) uvádza, že študenti v súčasnosti síce vychádzajú zo školy sebavedomejší, no narážajú na silnú konkurenciu, vyššie nároky zamestnávateľov a rýchlo sa meniaci trh práce. „V našej spoločnosti hľadáme ľudí so záujmom o druhých. Nepozeráme sa na vek, pohlavie ani národnosť. Vzdelanie je pre nás len vstupným údajom. Oveľa dôležitejšie je, či majú kandidátky a kandidáti rovnaké hodnoty ako my, majú chuť spolupracovať, rozvíjať sa, učiť sa nové veci a neboja sa robiť chyby. Vieme, že každý z nás je iný, navzájom sa môžeme skvele dopĺňať a vytvárať lepší každodenný život pre čo najviac ľudí,“ uviedla Silvia Novorková, Senior Recruiter, IKEA v Bratislave.

Skladový pracovník s manažérom v sklade

Podľa odhadov môže mať do roku 2030 až 90 percent slovenských firiem problémy s nájdením vhodnej pracovnej sily. Ilustračný obrázok. Zdroj: Unsplash.com

Absolventi prichádzajúci na trh práce v období rokov 2020 až 2025 pokryjú približne tri štvrtiny dopytu po pracovnej sile. Zo štatistík však vyplýva, že len 48 percent stredoškolských absolventov sa uplatní v odbore, ktorý vyštudovali.

Taktiež majú často nerealistické predstavy o tom, koľko by mali zarábať. V roku 2019 si až polovica absolventov stredných škôl našla prácu s platovými podmienkami menej ako 847 eur mesačne, pričom priemerný hrubý mesačný príjem bol len 909 eur.

Mení sa dynamika trhu

Nie je to však len o platových očakávaniach. Technologický pokrok, ako sú roboty a umelá inteligencia, mení dynamiku trhu a zvyšuje požiadavky na zručnosti. Predpokladá sa, že takmer 25 percent pracovných miest bude aj v dôsledku technologických inovácií v priebehu nasledujúcich piatich rokov narušených alebo eliminovaných, čo predstavuje mnoho výziev, ale i príležitostí. S nárastom technologických inovácií a so zmenami v ekonomike je teraz ideálny čas pre mladých ľudí, aby investovali do seba a svojich zručností.

„Naša spoločnosť je miestom pre absolventov, ktorí majú chuť objavovať svet technológií, neustále hľadať kreatívne riešenia, sú odvážni robiť rozhodnutia a popri práci sa chcú zabávať v príjemnom a priateľskom kolektíve. Sme presvedčení, že spoločne dokážeme naďalej robiť veľké veci a tvoriť našu budúcnosť,“ uviedla Zuzana Začková, HR manager, VNET.

Prax je veľkou výhodou

Napriek týmto výzvam ale existujú aj svetlé stránky. V rokoch 2018 až 2023 bola na Slovensku potreba zamestnať viac ako 400 000 ľudí a tento trend bude pravdepodobne pokračovať. Najväčší dopyt po pracovníkoch sa očakáva v technologickom priemysle a obchode, no tiež v sektoroch vzdelávania a stavebníctva.

„Dlhodobo oslovujeme mladých ľudí vrátane absolventov stredných škôl. Môžeme im ponúknuť stabilné zamestnanie pod krídlami nemeckého koncernu, v moderných, čistých, presvetlených pracoviskách a v mladom kolektíve,“ uviedla Lucia Podoláková, HR Operations Manager spoločnosti Vaillant Group.

Mladý muž vo výrobe

Najväčší dopyt po pracovníkoch sa očakáva v technologickom priemysle a obchode, ale tiež v sektoroch vzdelávania a stavebníctva. Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Absolventi stredných škôl sú na trhu práce potrební a majú reálne šance na úspešné uplatnenie. Ich vyhliadky na úspech však výrazne stúpnu najmä vďaka skúsenostiam, ktoré môžu získať už počas štúdia. Podľa Martiny Fandelovej, HR riaditeľky PPA CONTROLL, a. s., sú „prínosom pre prax už po získaní prvého odborného poznatku na strednej škole. Firmy vás povedú k získaniu skúseností, na ktorých budete budovať svoju budúcnosť“.

Projekt Readycon pomáha zvýšiť šance na úspech

I v tomto náročnom období sú teda možnosti uplatnenia. Ako potvrdzujú zamestnávatelia, kľúčové sú vedomosti, skúsenosti a ochota učiť sa aj mimo školskej lavice. Projekt READYCON už tretí rok reaguje na komplikovanú situáciu a zameriava sa na osvetu priamo v školách. Tento rok vstúpi do tried viac ako 23 000 stredoškolákov, aby im pomohol zorientovať sa na trhu práce v ich odboroch. Hoci je situácia pre mladých Slovákov zložitá, existujú spôsoby, ako si zvýšiť šance na úspech. Dôležité je byť realistický, flexibilný a neustále sa učiť nové zručnosti.

Zdroj: TS Readycon

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky