Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na Festivale vedy a techniky AMAVET 2023 ocenili rekordný počet mladých talentov

VEDA NA DOSAH

Počas uplynulého Týždňa vedy a techniky na Slovensku sa konal 26. ročník Festivalu vedy a techniky.

Všetci účastníci AMAVET-u 2023. Zdroj: AMAVET

Počas uplynulého Týždňa vedy a techniky na Slovensku (TVT) sa konal 26. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET 2023 (FVAT), ktorý je už tradične jedným z hlavných podujatí TVT. V tomto roku padlo niekoľko rekordov.

Na „koncentráte umu“, ako ho nazvali organizátori, sa stretol rekordný počet účastníkov, a to nielen postupujúcich vedátorov z krajských kôl, ktorých predstavovalo 97 študentov a žiakov so 73 projektmi. Spolu so sprevádzajúcimi učiteľmi, členmi odbornej hodnotiacej komisie, zástupcami významných spoločností, akademickej obce a organizátormi to bolo podujatie veľkého významu, na ktorom sa zúčastnilo takmer 300 ľudí. Popritom však vzrástla aj kvalita projektov a hodnotitelia museli odovzdať najlepším aj viac cien. Tými sú postúpenia na prestížne svetové súťaže a prehliadky vedecko-technických projektov.

Na festivale sa prezentovali šikovní študenti a žiaci

Festival AMAVET 2023 sa uskutočnil 9. až 10. novembra 2023 v priestoroch výstaviska Incheba v Bratislave a bol súčasťou veľtrhu Bibliotéka a výstavy Pedagogika, čo umožnilo aj ostatným návštevníkom týchto výstav vidieť najšikovnejších študentov a žiakov, budúcich vedcov a technikov z celého Slovenska. Boli to predovšetkým stredoškoláci, ale okrem nich postúpili z krajských kôl aj niektorí talentovanejší žiaci zo základných škôl, pre ktorých už samotná účasť na celoslovenskom finále bola víťazstvom.

K umu najšikovnejších študentov a žiakov z celého Slovenska prizval AMAVET aj úspešné silné spoločnosti a širokú akademickú obec. Nechýbali ich prezentačné stánky a zastúpenie tu mali Slovenská elektrizačná prenosová sústava, Slovenská akadémia vied, Centrum vedecko-technických informácií SR, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského, CERN, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, NIVAM, Oz NextStep Science a Lab café.

Víťazi postupujúci na ISEF 2024. Zdroj: AMAVET

Víťazi postupujúci na ISEF 2024. Zdroj: AMAVET

Mladá nádej slovenskej vedy

Slovenská akadémia vied (SAV) sa na 26. ročníku stala ešte významnejším partnerom podujatia. Doteraz bola SAV predovšetkým dlhoročným odborným garantom súťaže. Od tohto roku organizuje spoločne s AMAVET-om v decembri aj podujatie Mladá nádej slovenskej vedy.

Vybrané projekty z tohtoročného festivalu AMAVET budú môcť mladí autori prezentovať a diskutovať s vedeckými pracovníkmi SAV od 5. do 7. decembra 2023 v Kongresovom centre SAV na Smolenickom zámku. Okrem toho SAV odovzdala jednu z najhodnotnejších cien – postup na súťaž Regeneron ISEF 2024 do Los Angeles v USA ako cenu Vedecký talent SAV.

Motivovať je kľúčom k úspechu

Súťažiacich účastníkov obohatil sprievodný program, pričom sa mohli dozvedieť z prvej ruky od profesorky Márie Bielikovej zo špičkového slovenského pracoviska, Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií, prečo sa (ne)báť umelej inteligencie.

Čas na mladých vedcov si našiel aj generálny riaditeľ ESET-u Richard Marko, ktorý v motivačnom rozhovore inšpiroval mladých ľudí, aby sa vydali na cestu k úspechu, a predstavil aj úžasný festival vedy a umenia STARMUS, ktorého 7. ročník sa bude práve vďaka ESET-u konať v máji 2024 na Slovensku.

Nechýbali ani ďalší reprezentanti vedy. Michal Figura sa predviedol so svojou Kúzelnou fyzikou, slovenský vedátor Samuel Kováčik si pocestoval v čase, Michal Zajaček predstavil najväčší vesmírny ďalekohľad a významné bolo aj zastúpenie CERN-u, Európskej organizácie pre jadrový výskum.

KONCENTRÁT UMU na Festivale vedy a techniky AMAVET 2023 podporili Slovenská akadémia vied, Slovenská elektrizačná prenosová sústava, Nadácia Allianz, Nadácia VSE, Nadácia ESET a Incheba ako hlavní partneri podujatia.

Na slávnostnom otvorení FVAT sa osobne zúčastnil aj minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Tomáš Drucker, podpredseda SAV Martin Venhart, ale aj ďalší významní hostia, ktorí si ctia vytváranie priestoru pre rozvoj mozgového trustu na Slovensku. Organizátorov mimoriadne potešila aj účasť zástupcu inštitúcie, ktorej členovia sú rozhodujúcimi zriaďovateľmi základných škôl na Slovensku – Združenie miest a obcí Slovenska. Na FVAT prišiel aj predseda ZMOS-u Jozef Božík, ktorý prítomným oznámil, že ZMOS a AMAVET podpíšu memorandum o spolupráci budúci týždeň 20. novembra 2023.

Ocenených si môžete pozrieť v súbore FVAT2023_výsledková_listina – postúpenia na svetové súťaže.

FVAT je na Slovensku jedinou vstupnou bránou k účasti na najprestížnejších svetových súťažiach vedeckých prác stredoškolskej mládeže ISEF (USA) a mnohých ďalších.

FVAT je slovenským národným kolom súťaže Európskej únie pre mladých vedcov – EUCYS. Výhercovia národnej súťaže sú nominovaní na európske finále EUCYS. Súťaž EUCYS je vyhlasovaná Direktoriátom výskumu a inovácií Európskej komisie každoročne v októbri. Súťaž sa realizuje na úrovni národných kôl v 40 členských štátoch a vyvrcholí nasledujúci rok v septembri európskym finále.

Zdroj: AMAVET

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky