Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Kvíz: Slávni objavitelia

VEDA NA DOSAH

Viete, kto zostavil prvky do periodickej sústavy? Kto si ako prvý všimol podobnosť medzi generáciami rastlín a živočíchov? Spomeniete si na laureátov Nobelovej ceny? Vyskúšajte svoje vedomosti v našom kvíze a rozšírte si obzory.

Zátišie s presýpacími hodinami, okuliarmi a starým denníkom. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok, Zdroj: iStockphoto.com

Kvíz pre vás pripravilo občianske združenie All4Science, o. z.

Zdrojom vysvetlení je Wikipédia.

Po ktorom slávnom vedcovi/vedkyni je pomenovaný prvok 101 v mendelejevovej periodickej sústave prvkov?

Čím sa preslávil mních Gregor Mendel?

Ktorý z vedcov objavil v druhej polovici 18. storočia vakcínu proti čiernym kiahňam? (Išlo o mladého lekára, ktorý pracoval v malej anglickej dedine, zachránil život mnohým ľuďom pred čiernymi kiahňami, ktoré v 18 storočí zabili 20 % svojich obetí a ostatných pripravili o zrak, sluch, prípadne im spôsobovali škaredé jazvy).

Po ktorom géniovi, žijúcom na prelome 16. a 17. storočia, bola pomenovaná kozmická sonda, ktorá v roku 1995 dorazila na Jupiter, aby preštudovala túto planétu a jej mesiace? (Ide o osobnosť, ktorá zistila, že na Mesiaci sú údolia a hory, Mliečna dráha sa skladá z hviezd a objavil tiež štyri Jupiterové mesiace).

Ktorý vedec/vedkyňa ako jediný/jediná získal/získala dve Nobelové ceny, o ktoré sa nemusel/nemusela s nikým deliť? Za čo tieto Nobelove ceny získal/získala?

Uspel tam, kde neuspeli alchymisti. Premenil jeden prvok na druhý. Keď bombardoval dusík časticami „alfa“, premenil ho na kyslík. Ktorý vedec toto dokázal? (Tento vedec tvrdil, že rádioaktivita sa môže využívať na určenie veku hornín a dnes je to hlavná metóda, ktorú vedci používajú pri určovaní veku historických objektov. Jeho metóda preukázala, že Zem je stará 4 540 miliónov rokov).

Louis Pasteur bol profesor chémie, ktorý tvrdou prácou zachránil viac životov než ktorýkoľvek iný vedec. Vyvíjal vakcíny a odhalil ako sa šíria mikroorganizmy. Je známy predovšetkým vďaka:

Ktorý zo slávnych vedcov začínal svoju kariéru ako úradník na patentovom úrade v Berne?

V ktorom roku sa začala udeľovať vo Švédsku Nobelova cena za najväčší prínos vo fyzike, chémii, lekárstve, literatúre a za mier?

Približne v roku 343 pred naším letopočtom pozval Aristotela kráľ Filip II., aby sa stal učiteľom jeho syna, ktorého Aristoteles vzdelával v rétorike, literatúre, prírodných vedách, medicíne a filozofii. Aristoteles bol učiteľom:

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky