Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Kvíz: Čo viete o farmácii?

Galina Lišháková

Na našom portáli uverejňujeme články farmaceuta Mareka Kajana už takmer rok. Pamätáte si z nich tieto informácie?

Rôzne pilulky a kapsule. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Otestujte svoje vedomosti v našom kvíze a dozviete sa viac o farmácii.

 

Zdroj: články Mareka Kajana z portálu Veda na dosah

Liečivo Ibuprofen má po užití schopnosť zmenšiť opuch, znížiť bolesť aj vysokú teplotu. Je tomu tak preto, že zabráni bunkám imunitného systému tvoriť istý typ látok, ktoré dráždia receptor bolesti. Ako sa tieto látky nazývajú?

Jeden z najsmrteľnejších jedov na planéte, botulotoxín, produkuje nenápadná baktéria Clostridium botulinum. Ak jedlo, ktoré napadla, človek skonzumuje, infikuje jeho telo a vyvolá ochorenie nazývané botulizmus. Medzi jeho prejavy patria poruchy zraku, reči, sťažené prehĺtanie a dýchanie, padajúce viečka, paralýza až smrť. Avšak v kozmetike sa botulotoxín teší veľkej obľube pre jeho známy účinok na vyhladenie vrások. Viete akú medicínsku špecializáciu mala lekárka, ktorá ho objavila?

Pankreolan je liek, ktorý sa používa na liečbu tráviacich ťažkostí a obsahuje účinnú zmes, ktorá sa získava z vnútorností prasiat. Viete, z ktorých vnútorností konkrétne?

Za otca antikoncepcie sa považuje gynekológ, ktorý bol príslušníkom jednej z najväčších náboženských skupín na svete. K vyznávačom ktorej viery patril?

Ako sa volá droga, o ktorej nemecký vojenský lekár Otto Ranke predpovedal, že pomôže Nemecku vyhrať 2. svetovú vojnu?

V súčasnosti je hlavným liekom na liečbu erektilnej dysfunkcie viazaným na lekársky predpis liečivo sildenafil, známe pod obchodným názvom Viagra. Pôvodne sa však skúmalo ako liek na iné zdravotné problémy. Aké?

Ktorý doplnok výživy sa pridáva aj do pyrotechniky?

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky