Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Zapojte sa do súťaže Misia Mars 4 a vyhrajte deň na výskumnej stanici

VEDA NA DOSAH

Do súťaže sa môžete zapojiť do polovice mája.

Banner k súťaži Misia Mars 4. Zdroj: Slovenské elektrárne

Banner k súťaži Misia Mars 4. Zdroj: Slovenské elektrárne

Vedeli by ste prežiť v extrémnych podmienkach? Pripravte posádku astronautov na simulovanú marťanskú misiu. Navrhnite projekt a možno práve ten váš zrealizujú pod vedením astrobiologičky Michaely Musilovej vo výskumnej stanici LunAres, jedinej v Európe.

Budete mať jedinečnú možnosť spolupracovať s uznávanými mladými vedcami, odovzdať im svoj projekt osobne a zadať im inštrukcie priamo pred začiatkom marťanskej misie na výskumnej stanici LunAres v Poľsku.

Vytvorte projekt

Zapojte sa v termíne od 15. marca do 15. mája 2022 do súťaže ako jednotlivec alebo tím maximálne štyroch študentov pod vedením odborného garanta a vyhrajte hodnotné ceny pre vás aj vašu školu. Zaregistrujte sa elektronicky na stránke Misia Mars 4, kde nájdete podrobné informácie o celej súťaži. Každý súťažiaci získa po registrácii štartovací balíček s darčekovými predmetmi.

Vytvorte za asistencie svojho učiteľa vedecko-technický projekt, ktorý budú môcť využiť astronauti na simulovaných marťanských misiách. Projekt je potrebné predstaviť v dvojminútovom videu formou ústnej prezentácie alebo zdokumentovaním postupu jeho realizácie. Video následne nahrajte do formulára na webovej stránke súťaže.

Ako inšpirácia vám môžu poslúžiť dva víťazné projekty minulého ročníka. Študenti z Gymnázia Jána Hollého v Trnave a Gymnázia Andreja Vrábla v Leviciach sa zamerali na podporu fyzického a psychického stavu posádky prostredníctvom cvičenia na trampolíne počas simulovaných misií. Druhý projekt sa týka obohatenia jedálnička astronautov vďaka pestovaniu riasy spirulina v špeciálnych plastových bioreaktoroch.

Víťazi navštívia výskumnú stanicu

Päť najlepších projektov, ktoré vyberie odborná porota, predstavia ich autori v zábavno-vzdelávacom centre Energoland v Mochovciach 2. júna 2022. Na základe prezentácií jednotlivých tímov rozhodne porota o konečnom umiestnení, všetkých päť tímov vyhrá atraktívne ceny.

Víťazný projekt zrealizuje na júlovej simulovanej misii posádka LunAres v spolupráci s Michaelou Musilovou pod vedením riaditeľa výskumnej stanice Leszka Orzechowskeho. Pre víťazov je pripravený špeciálny výlet do LunAresu v Poľsku. K programu patrí aj návšteva Kopernikovho vedeckého centra, jedného z najväčších a najlepšie vybavených vedeckých múzeí v Európe, s takmer 450 interaktívnymi exponátmi.

Zdroj: Tlačová správa Slovenských elektrární

(MAT)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky