Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vykročte už v sobotu s TEDxBratislavaWomen dva kroky vpred

VEDA NA DOSAH

Do podujatia zostávajú posledné dni. Na návštevníkov čakajú inšpiratívne vystúpenia, moderované diskusie, spievodný i umelecký program.

TEDxBratislavaWomen 2023 sa uskutoční už túto sobotu. Zdroj: Barbora Bončová/TEDxBratislava

TEDxBratislavaWomen 2023 sa uskutoční už túto sobotu. Zdroj: Barbora Bončová/TEDxBratislava

Do podujatia TEDxBratislavaWomen 2023: Dva kroky vpred, ktoré sa uskutoční v sobotu 28. októbra v kinosále Slovenskej národnej galérie na Riečnej ulici v Bratislave, zostávajú posledné dni. Na návštevníkov a návštevníčky čakajú inšpiratívne vystúpenia a bohatý sprievodný či umelecký program. Chýbať nebudú ani moderované diskusie s rečníčkami a rečníkmi podujatia.

Osláviť odvahu, poučiť sa z minulosti a naučiť sa, ako byť k sebe empatickejší a solidárni, budú môcť návštevníci podujatia v rámci šiestich živých vystúpení. Na pódiu sa predstaví slovenská fyzička Eva Lilly, ktorá patrí k desiatke špičkových svetových astronómov. Pracuje v americkom akademickom prostredí, píše a realizuje totiž projekty financované NASA na Havaji.

Novinárka Soňa Jánošová, ktorá sa venuje často prehliadaným, no dôležitým sociálnym, kultúrnym a spoločenským témam vo svojom výstupe vysvetlí, prečo treba upriamiť pozornosť nielen na vonkajšie dianie či politiku, ale aj na to, čo sa deje v našom vnútri.

Tešiť sa môžete aj na Martinu Valušiakovú, analytičku globálnych politických rizík, spravodajstva a bezpečnosti, chrániacu svet pred terorizmom, ktorá v minulosti pracovala pre NYPD či v monitorovacej skupine OSN pre Al-Káidu a Taliban. Priestor dostane i predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter, ktorý hľadá riešenia akútnych problémov a kliesni cestu dôstojnosti dievčat v menštruačnej chudobe.

Jednou z rečníčok bude tiež historička Eva Škorvánková z Katedry všeobecných dejín na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave venujúca sa témam vzdelávania žien, politickej emancipácie a populačnej politiky v 20. storočí. Šesticu vystúpení napokon uzavrú členovia jedinečného FK Kozmos, prvého fanúšikmi vlastneného a demokraticky riadeného futbalového klubu na Slovensku, ktorých poslaním je vrátiť futbalu dobré meno. V komunite vyznávajú zásady slušnosti, podporujú hodnoty feminizmu a rovnosti a chcú ukázať, že futbal sa dá robiť bez vulgárností, korupcie či nenávisti a že v ňom fašizmus, rasizmus a homofóbia nemajú svoje miesto.

Trochu umenia aj SWAP kníh

Bloky vystúpení rečníčok a rečníkov spestrí hudobný vstup talentovanej Laury Wengovej, ktorú bude na klavíri sprevádzať Peter Kunz, a na pódiu TEDxBratislavaWomen odznie po prvýkrát slam poetry v podaní Niko Nagy. Medzi jednotlivými blokmi talkov sa návštevníci budú môcť zapojiť do moderovaných diskusií s rečníčkami a rečníkmi, networkovať pri vedomostných a DIY aktivitách alebo dať nový život starým knihám a obohatiť svoju knižnicu o nové kúsky v rámci aktivity SWAP kníh.

Vystúpenia rečníčok a rečníkov, moderované diskusie a všetky sprievodné aktivity budú prebiehať v slovenskom jazyku.

Vstupenky na podujatie, ktoré organizuje skupina dobrovoľníkov združená okolo najväčšieho a zároveň najstaršieho TEDx podujatia na Slovensku TEDxBratislava, nájdete na stránke tedxbratislava.sk. Ich súčasťou je aj občerstvenie a bezplatný vstup na všetky sprievodné aktivity.

Zdroj: TS TEDxBratislava
(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky