Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedecká cukráreň: Dokážeme zastaviť klimatickú zmenu a nestratiť komfort?

Tamara Leontievová

Ilustračné foto. Zdroj: Pexels.com

Pandémia odznieva a na pretras sa dostávajú opäť „staré“ problémy. Jednou z najpálčivejších tém je otázka klimatickej zmeny a jej riešenie. Dokážeme ju zastaviť a žiť pritom naďalej tak, ako sme žili doteraz?

To, či už pre ľudstvo nie je neskoro na zvrátenie negatívnych dopadov klimatických zmien, sa dozviete na prednáške doktora Františka Simančíka, odborníka na neželezné kovy, kompozity a technológie ich výroby i spracovania. Prednáška prebehne opäť online a bez prítomnosti publika, vaše otázky súvisiace s témou preto zasielajte cez facebookovú udalosť alebo cez SLIDO (heslo: cukraren) do 26. 5. 2020. Záznam bude k dispozícii na YouTube CVTI SR 4. 6. 2020. 

„Zhruba pred dvesto rokmi objavili ľudia pod zemou energetickú špajzu. Začali ju s chuťou vyjedať, pričom radikálne stučneli (z približne jednej miliardy na dnešných sedem). Navyše v domnienke, že zásob vhodnej energie je dosť, zleniveli v hľadaní alternatív a venovali sa viac svojmu vlastnému komfortu,“ uvádza vedec v anotácii svojej prednášky.

Zásoby zdrojov sú však obmedzené a odborníci dlhodobo upozorňujú na to, že by sme mali myslieť aj na zadné vrátka a nespoliehať sa na to, že obdobie blahobytu potrvá navždy. „Naše správanie treba preto okamžite radikálne prehodnotiť, pričom technický pokrok stále vytvára dobré predpoklady na to, aby sme za uspokojivé pohodlie nemuseli v budúcnosti zaplatiť privysokú cenu,“ dodáva doktor Simančík.

Vo svojej prednáške bude hovoriť o paradoxe našej snahy po rastúcom komforte, ktorá však pravdepodobne vyústi do extrémnych environmentálnych problémov a k presnému opaku toho, čo si želáme, t. j. k znižovaniu životného pohodlia.

Dr. Ing. František Simančík je odborník na neželezné kovy, kompozity a technológie ich výroby i spracovania. Ako hlavný koordinátor viedol množstvo výskumných projektov, koordinoval 5 projektov zo štrukturálnych fondov EÚ. Ich výsledkom je Centrum excelentnosti pre výskum kompozitov pre strojárske, stavebné a medicínske aplikácie v Bratislave (CEKOMAT) a Inovačné centrum pre ľahké kovy a kompozity (Inoval) v Žiari nad Hronom, ktoré doteraz vedie. V súčasnosti pôsobí ako člen Predsedníctva SAV a vedúci aplikačného centra Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV.

Vedecká cukráreň je pravidelná séria stretnutí žiakov stredných škôl s osobnosťami slovenskej vedy, výskumu a techniky. Študenti môžu osobne v neformálnej a priateľskej atmosfére stretnúť odborníkov, ktorí vedia hovoriť populárnou formou a jednoduchým spôsobom o vede a výskume. Vzhľadom na mimoriadnu situáciu sa momentálne prednášky vedcov konajú bez publika.

(TL)
Zdroj: CVTI SR

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky