Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

VEDA VO FEBRUÁRI: Podujatia, na ktorých by ste nemali chýbať

Tamara Leontievová

Mesiac lásky, volebný mesiac, ale aj mesiac, v ktorom si náš kalendár prilepší o jeden deň, aby sa vyrovnal zo štvrtinou 366. dňa a kompletne sa nepoplietol.

Ilustračná fotografia: Technológie a 5G siete. Zdroj: Pixabay.com

Ak vás zaujíma veda, ste tu správne: Prinášame vám výber najzaujímavejších februárových podujatí, ktoré sa oplatí nezmeškať. Chyťte si klobúky a vrhnite sa do vedeckých zážitkov vo veľkom štýle.

Fotografia: Plagát EKOTOPFILM, Zdroj: Facebook  

EKOTOPFILM TOUR (4. 2. 2020 – 5. 3. 2020, Slovensko)

Najstarší filmový festival s tematikou ochrany životného prostredia na svete tento rok oslavuje 46 rokov svojej existencie. Prehliadka najnovších dokumentárnych filmov z celého sveta je unikátna tým, že prichádza za divákmi do regiónov. Festival zavíta do 50 slovenských miest a okrem parádnych filmov so sebou prináša aj zaujímavé osobnosti a ešte zaujímavejšie diskusie. Pozri sa, kedy zavíta do tvojho mesta.

Fotografia: Plagát podujatia vedecká cukráreň, Zdroj: CVTI SR

VEDECKÁ CUKRÁREŇ (11. 2. 2020 o 9.00, Bratislava)

Mgr. Miloš Rusnák, PhD. sa zaoberá problematikou fluviálnej geomorfológie, morfologickými zmenami riečnych korýt, brehovou eróziou, ako aj vplyvom človeka a klimatických zmien na ich transformáciu v čase a priestore. Vo svojej prednáške bude hovoriť o tom, ako človek a klimatická zmena menia tvár slovenských riek a o tom, či sa majú rieky prispôsobovať nám, ľuďom, alebo naopak.

Ilustračná fotografia: Tablet, Zdroj: Pixabay.com

VEDA V CENTRE: Nové technológie pre 5G siete
(27. 2. 2020 o 17.00, Bratislava)

Hoci sa o nasadení 5. generácie (5G) mobilných sietí hovorí už niekoľko rokov, jej reálne nasadenie sa neustále odsúva. Hlavným dôvodom meškania je potreba obrovských investícií operátorov do novej infraštruktúry. Ing. Milan Ťapajna, PhD. bude hovoriť o tom, ako by mali nové 5G siete vyzerať, zameria sa na problematiku vysoko-rýchlych obvodov a aj na novú generáciu mikrovlnných súčiastok (konkrétne tranzistorov) na báze nitridu gália – GaN.

Fotografia: Plagát podujatia Nerd Nite, Zdroj: Facebook

VEČER ZVEDAVÝCH (12. 2. 2020 o 18.30, Bratislava)

Ak máte radi TEDex, Discovery kanál alebo NatGeo, príďte na stretnutie do Kafé Lampy v Petržalke. Traja prednášajúci sa počas 7200 sekúnd zábavnou formou podelia o svoju vášeň v ich špecializácii. Témou februárového večera zvedavých budú kryptomeny, vesmírna mierka a chyby v zdravotníctve.

Fotografia: Plagát podukatia Junior Internet, Zdroj: Facebook

AMAVET: SÚŤAŽ JUNIOR INTERNET (uzávierka: 15. 3. 2020)

Máš nápad na web, grafiku, blog alebo aplikáciu, prípadne si už niečo vytvoril/a? Prihlás sa na stránke  www.juniorinternet.sk zapoj sa do súťaže. Ak sa na to necítiš ako jednotlivec, oslov kamoša či kamošku a vytvorte niečo spoločne. Súťaž je určená žiakom základných a stredných škôl do 20 rokov, ktorí nemajú ukončené stredoškolské vzdelanie.

Fotografia: Plagát podujatia Science Slam SAV, Zdroj: Facebook

SCIENCE SLAM SAV 2020 (26. 2. 2020 o 18.00, Bratislava)

Druhý ročník Science Slam SAV, podujatia, na ktorom budú „vedci konečne hovoriť k veci!“. Sedem mladých vedcov a vedkýň sa pokúsi počas jedného večera vysvetliť svoj výskum jednoducho, pútavo a nekonvenčne. Príďte a dozviete sa, či bude vďaka fyzike lacnejšie pivo, čo robí jazykovedec na ústave informatiky, ako môžu tuky bežcovi pomôcť zabehnúť maratón a mnoho iného.

(tl)

Foto: Facebook, Pixabay.com

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky