Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V utorok sa dozvieme mená laureátov ocenenia Vedec roka SR 2019

Tamara Leontievová

Účasť na slávnostnom odovzdávaní prestížneho ocenenia potvrdil aj minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling. Cenu za vedu si v utorok 16. júna prevezme 5 výnimočných slovenských vedcov.

Ocenenie každoročne vyhlasuje Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), Slovenská akadémia vied (SAV) a Zväz slovenských vedeckotechnických spoločností (ZSVTS). Jeho cieľom je spoločensky vyzdvihnúť najvýznamnejšie osobnosti vedeckého života a upriamiť pozornosť verejnosti na najlepšie výsledky vo vede a výskume na Slovensku.

Záštitu nad 23. ročníkom podujatia prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. „Sme veľmi radi, že nám nakoniec situácia umožnila ocenenie Vedec roka SR zrealizovať. Slávnostné odovzdávanie je totiž pre nás, organizátorov a vyhlasovateľov, skutočnou oslavou vedy, výskumu a najmä ľudí, ktorí v tejto oblasti vďaka svojim vedomostiam a tvrdej práci dosiahli významné úspechy,“ hovorí Andrea Putalová, riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR).

Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční v utorok 16. júna 2020 v Bratislave. Pozvanie naň prijali minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling, štátny tajomník Ľudovít Paulis a vedúci Kancelárie prezidentky SR Štefan Rozkopál.

Na akcii sa zúčastnia aj štatutári podujatia: profesor Ján Kyselovič z CVTI SR, profesor Pavol Šajgalík zo SAV, profesor Dušan Petráš zo ZSVTS a ďalší zástupcovia významných vedeckovýskumných inštitúcií.

Laureáti ocenenia Vedec roka SR 2018. Zľava Vladimír Zeleňák, Matej Baláž, Ján Piteľ, Jozef Zohn a Otokar Grošek. Autor: Marián Zelenák, CVTI SR

Laureáti ocenenia Vedec roka SR 2018. Zľava Vladimír Zeleňák, Matej Baláž, Ján Piteľ, Jozef Zohn a Otokar Grošek. Autor: Marián Zelenák, CVTI SR

Ocenenia za rok 2019 sa budú udeľovať v piatich kategóriách:

  • vedec roka,
  • mladý vedecký pracovník,
  • inovátor roka,
  • technológ roka,
  • osobnosť medzinárodnej spolupráce.

Ocenenie Vedec roka SR v roku 2018 získal v kategórii vedec roka Vladimír Zeleňák, ktorý spolu so svojím tímom skúmal pórovité materiály s veľkosťou pórov v nanometrovej škále a prispel k inovatívnym spôsobom ich využitia. V kategórii mladý vedecký pracovník získal ocenenie Matej Baláž, a to za prínos do oblasti mechanochémie. Inovátorom roka 2018 sa stal Ján Piteľ za inovatívne technické riešenia v oblasti automatizácie i riadenia strojov a procesov. Technológom roka sa stal Jozef Zohn za prínos v oblasti technológie zvárania na Slovensku. Ocenenie za medzinárodnú spoluprácu zasa získal Otokar Grošek, ktorý sa zaslúžil o propagáciu slovenskej vedy na pôde Severoatlantickej aliancie v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

 

(TL)
Zdroj: CVTI SR

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky