Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

UK v novom meraní rebríčka THE WUR je v prvej stovke

VEDA NA DOSAH

Ilustračné foto: UK v Bratislave

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave sa umiestnila na 76. mieste v rebríčku The University Impact Ranking 2019, ktorý je zameraný na trvalo udržateľný rozvoj Organizácie spojených národov (OSN).

Ako nás informovala hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave Lenka Miller, „v prvej stovke sa nenachádza žiadna iná slovenská ani česká univerzita.“

Najúspešnejšie univerzity
The Univesity of Aucland

Ako prvá skončila University of Auckland (Nový Zéland) so SDG 97,2, druhé miesto v rebríčku patrí McMaster University (Kanada) so SDG 96,6 a treticu najlepších v udržateľnom rozvoji uzatvárajú University of British Columbia (Kanada) a University of Manchester (Veľká Británia) s rovnakým skóre 96,2 SDG. V komplexnom hodnotení UK dosiahla v rebríčku THE WUR 601. – 800. miesto za rok 2017.

Prvé meranie zahŕňa 450 univerzít zo 76 krajín z celého sveta a sú zoradené na základe jedenástich ukazovateľov trvalo udržateľného rozvoja OSN (SDG) sústredených v troch širokých oblastiach: výskum, dosah, správa (research, outreach and stewardship).

Hodnotené ukazovatele trvalo udržateľného rozvoja (SDG)

K dispozícii je 17 ukazovateľov SDG OSN pre vyhodnocovanie výsledkov univerzít a 11 z nich v prvom ročníku rebríčku bolo hodnotených :

 • SDG 3 – Good health and well-being
 • SDG 4 – Quality education
 • SDG 5 – Gender equality
 • SDG 8 – Decent work and economic growth
 • SDG 9 – Industry, innovation, and infrastructure
 • SDG 10 – Reduced inequalities
 • SDG 11 – Sustainable cities and communities
 • SDG 12 – Responsible consumption and production
 • SDG 13 – Climate action
 • SDG 16 – Peace, justice and strong institutions
 • SDG 17 – Partnerships for the goals

Umiestnenie UK v prvej stovke s celkovým skóre 78,4 SDG ovplyvnili štyri z nich: kvalita vzdelávania (SDG 73,3), ktorá má za cieľ zabezpečiť inkluzívne a spravodlivé vzdelávanie s možnosťou celoživotného vzdelávania, mier, spravodlivosť a silná inštitúcia (SDG 77,1) – podporuje mier, inklúziu a spravodlivosť v spoločnosti pre trvalo udržateľný rozvoj a buduje zodpovedné inštitúcie, podpora zdravia a dobrej kvality života (SDG 74,3) a posilňovanie prostriedkov na implementáciu a oživenie globálnych partnerstiev pre trvalo udržateľný rozvoj (SDG 50,2 – 68,5). V rebríčku sa nachádza aj ďalšia slovenská univerzita – Technická univerzita v Košiciach so (SDG 23,8 – 53,6).   

 

Informácie poskytla: Lenka Miller, hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave

Uverejnila: MI, NCP VaT pri CVTI SR

 


 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky