Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

UK v Bratislave – ako jediný reprezentant zo Slovenska patrí medzi 2,4 % najlepších univerzít sveta

VEDA NA DOSAH

Ilustračná snímka UK (Autor Vladimír Kuric)

Ako jediný reprezentant zo Slovenska – Univerzita Komenského v Bratislave (UK) podľa rebríčka World University Rankings (CWUR) sa zaradila medzi 2,4 % najlepších univerzít sveta. V rankingu, ktorý hodnotil viac ako 27 000 svetových univerzít, obsadila 658. miesto.

Špičkové globálne univerzity sú Harvard, Stanford, Cambridge, Oxford, Columbia, Berkeley, Chicago, Princeton a an Yale. (Medzi významných absolventov Harvardu patrí napríklad aj Barac Obama alebo Bill Gates)

Špičkových päť univerzít v Európe: University of Cambridge, University of Oxford, Swiss Federal Institute of Technology v Zurichu, University College London a Imperial College London.

Špičkových päť univerzít v Ázii: University of Tokyo, Kyoto University, Seoul National University, Hebrew University of Jerusalem a Keio University (Zdroj: http://cwur.org/2017.php).

Center for World University Rankings (CWUR) je unikátny rebríček, ktorý meria kvalitu vzdelávania a prípravy študentov, ako aj kvalitu výskumu – nezávisle od prieskumov a dát dodaných univerzitami.

Rebríček vznikol v r. 2012 ako projekt v Saudskej Arábii s cieľom vytvoriť zoznam prvých 100 svetových univerzít. V roku 2014 sa rebríček rozšíril na zoznam najprestížnejších 1000 univerzít z 27 000 inštitúcií vysokoškolského vzdelávania. Rebríček CWUR je jedným z viacerých medzinárodných rebríčkov, ktoré hodnotia univerzity po celom svete. V tomto roku hodnotil 27 770 univerzít na základe 8 indikátorov:

  • kvalita vzdelávania – meraná počtom absolventov univerzity, ktorí získali významné medzinárodné ocenenia v pomere k veľkosti univerzity (25  %)
  • zamestnanie absolventov – merané počtom absolventov, ktorí sú riaditeľmi firiem v svetových top firmách v pomere k veľkosti univerzity (25  %)
  • kvalita pedagógov – merané počtom akademikov, ktorí získali významné medzinárodné ocenenia (25  %)
  • publikácie – merané počtom vedeckých článkov v renomovaných časopisoch (5 %)
  • vplyv – merané počtom vedeckých článkov vo veľmi vplyvných časopisoch (5  %)
  • citácie – merané počtom vysoko citovaných vedeckých článkov (5  %)
  • široký dosah – merané H-indexom univerzity (5  %)
  • patenty – merané počtom medzinárodne podaných patentových prihlášok (5  %)

 

Informácie poskytla: Andrea Földváryová, vedúca, Oddelenie vzťahov s verejnosťou UK v Bratislave.

Ďalší zdroj: CWUR

Spracovala a uverejnila: MI (NCP VaT pri CVTI SR)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky