V dňoch 8. 11. a 9. 11. 2018 sa v bratislavskej INCHEBE uskutočnia významné podujatia v rámci TVT 2018, na ktoré vás srdečne pozývame.
Interaktívna výstava o vede a technike Veda netradične
Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR pre Vás každoročne pripravuje podujatie s množstvom interaktívnych zážitkov z vedy a techniky. Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo vo štvrtok 8. novembra a výstava pokračuje do 9. novembra 2018 v priestoroch výstaviska INCHEBA v Hale A0. Oba dni budú brány výstaviska otvorené v čase od 9.00 do 19.00 hod. Vstup na podujatie vám bude umožnený so vstupenkou na Bibliotéku. Cenník nájdete na webe INCHEBA. Zoznam interaktívnych stánkov, ktoré na podujatí budete môcť navštíviť nájdete na našom webe v sekcii Veda netradične – Interaktívne stánky.
Príklad stánku, ktorý sa oplatí navštíviť
Vzdelávanie objavovaním – FabLab a IT akadémia (Centrum vedecko-technických informácií SR)
V stánku Vzdelávanie objavovaním vám vystavovatelia predstavia hneď dve aktivity. Prvou z nich bude tvorivá dielňa FabLab. Je to otvorená platforma pre dizajnérov, vývojárov, umelcov, študentov a širokú verejnosť, ktorá ponúka priestor pre zoznámenie sa s prácou a technológiami digitálnej výroby 21. storočia. Príďte sa pozrieť na 3D tlačiareň priamo v akcii!
Druhou časťou stánku bude aktivita projektu IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie, kde predstavia výstupy, aktivity a benefity, ktoré projekt môže poskytnúť školám, žiakom, študentom a učiteľom. Projekt reaguje na požiadavky IT sektora prispôsobiť vzdelávací systému aktuálnym a perspektívnym potrebám trhu práce. Oproti súčasnému stavu potrebuje IT sektor ročne navyše aspoň tisíc nových zamestnancov – špecialistov. Prostredníctvom národného projektu chcú prispieť k riešeniu tohto problému. Jeho hlavným cieľom je „vytvorenie modelu vzdelávania a prípravy mladých ľudí pre aktuálne a perspektívne potreby vedomostnej spoločnosti a trhu práce so zameraním na informatiku a IKT“. Do národného projektu sa môžu zapojiť žiaci, študenti a pedagogickí zamestnanci základných škôl, SŠ a VŠ mimo Bratislavského kraja. Časť aktivít vám reálne ukážu a zodpovedajú na vaše otázky. Prehľad doterajších aktivít je možné si pozrieť na FB stránke IT akadémia.
Festival vedy a techniky AMAVET
Súťažná prehliadka Festival vedy a techniky AMAVET bude aj v roku 2018 jedným z hlavných podujatí v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Prezentácia a vyhodnotenie výhercov krajských kôl sa uskutoční dnes a zajtra (8. – 9. novembra 2018) taktiež v areáli výstaviska INCHEBA v Bratislave. Prvýkrát v 21. ročnej histórii Festivalu vedy a techniky AMAVET podporí mladé slovenské talenty v prírodných a technických vedách Európske laboratórium pre časticovú fyziku – CERN. Druhý novembrový týždeň nie je len Týždňom vedy a techniky na Slovensku, ale zároveň je aj Týždňom mieru vo švajčiarskej Ženeve, odkiaľ práve v tomto termíne CERN zavíta na Slovensko, a tak symbolicky prinesie okrem špičkovej vedy, výskumu a technológií aj odkaz o vede pre mier, ktorého je CERN samotným stelesnením.
Festival vedy a techniky AMAVET je určený pre deti a mládež vo veku do 20 rokov s neukončeným stredoškolským vzdelaním a je jedinečným stretnutím mladých ľudí, ktorých zaujíma budúcnosť našej krajiny, chcú o tom diskutovať a svojou prácou aj prispieť k zvýšeniu vedomostnej úrovne.
Svoje vedátorské projekty žiaci každoročne prezentujú v jedenástich súťažných kategóriách prostredníctvom posterových prezentácií, ale aj výstavných exponátov.
Vybraní víťazi budú následne vyslaní obhájiť svoj projekt a reprezentovať svoju školu aj Slovensko na prestížne národné a svetové vedecké súťaže a fóra vedeckovýskumnej činnosti mládeže (Intel ISEF, EUCYS, I-SWEEEP a ďalšie), ďalej získajú ocenenie dekana Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského a množstvo vecných cien.
Ak navštívite festival, určite vás zaujme napríklad téma koloidného striebra, ktoré ako všeliek koluje internetom, a pritom má preukázateľne vysokú toxicitu in vitro. Alebo ďalší projekt, ktorý poukazuje na konzervačnú látku E250 (dusitan sodný) ako na „Tichého zabijáka“ v údeninách. Ďalší projekt poukazuje na vysokú toxicitu hliníka a vysoko prekročených normách vo výrobkoch dennej spotreby…
Festival organizuje Asociácia pre mládež, vedu a techniku o. z. v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR, ktoré je priamo riadená organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Ďalšie podujatia v Inchebe:
Bratislavská INCHEBA opäť po roku otvorí svoje brány všetkým milovníkom kníh na 25. medzinárodnom knižnom veľtrhu
BIBLIOTÉKA
Ostatný rekordný ročník navštívilo viac ako 45-tisíc ľudí, čo len potvrdzuje trend návratu k tradičnému čítaniu a rastúci záujem o knižné novinky. Organizátori aj tento rok sľubujú pútavý program pre všetky vekové kategórie, stretnutia s obľúbenými autormi, autogramiády, krsty kníh, dramatizované čítania či tvorivé dielne pre deti. Podujatie sa tradične uskutoční súbežne s výstavou vzdelávania a didaktickej techniky Pedagogika. Návštevníci môžu znovu počítať s predĺženými otváracími hodinami – vo štvrtok a piatok od 9.00 do 20.00, v sobotu od 10.00 do 20.00 hod. a v nedeľu od 10.00 do 18.00 hod. Okrem knižného veľtrhu sa v termíne 9. – 12. novembra koná v INCHEBE aj výstava minerálov, drahých kameňov a fosílií MINERÁLY BRATISLAVA. (Zdroj: Incheba)
Viac informácií nájdete na webovej stránke TVT 2018.
Informácie poskytlo: Oddelenie propagácie vedy a techniky NCP VaT pri CVTI SR a AMAVET
Spracovala a uverejnila: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR
Foto z otvorenia: Marián Zelenák, NCP VaT pri CVTI SR