Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Tak som to skúsil na AFO 2016

VEDA NA DOSAH

Ilustračné foto - Optické vlákna; Zdroj: www.pixabay.com

Do súťažného výberu na AFO v kategórii Súťaž krátkych filmov sa prebojoval aj film zo Slovenska Tak som to skúsil, ktorého režisérom je Pavol Korec. V dokumente predstavia vedeckí pracovníci zo Žilinskej univerzity v Žiline svoju prácu a zároveň vášeň – fotóny ako základné časti svetla, ktoré využívajú pri konštrukcii senzorov optických vlákien. Kompletný zoznam súťažných filmov nájdete na stránke AFO.

V poradí 51. ročník AFO svojim návštevníkom od 19. 4. do 24. 4. ponúkne 9 programových sekcií, v ktorom odhalí mechanizmus kontaktu s mimozemšťanmi, predstaví architektúru budúcnosti, zborí mýty o epilepsii a taktiež priblíži aktuálnu problematiku znásilnení a mnohé iné.

E. T.

Poďte preskúmať priestor ďaleko za horizontom Zeme. Navštívte exoplanéty vhodné k životu a zrekapitulujte si dobývanie Marsu. Doposiaľ to vyzerá, že kozmický priestor obývame sami, ale i tak o sebe nepretržite vysielame informácie. Komuniké možnej najnovšej správy o Zemi vyslané do medzihviezdneho priestoru odhalí sám jej autor Douglas Vakoch, prezident METI International a dlhoročný člen Inštitútu pre hľadanie mimozemskej inteligencie – SETI. Aj fanúšikovia kultových The X-Files (Akty X) si prídu na svoje. Oblasť 51 naznačuje, že intergalaktický kontakt prebehol už dávno. A tak spoločne s inžiniermi z ESA sa môžete vrhnúť proti všetkým dohadom a taktiež odhaliť kde, ako a prečo získavame informácie z našej slnečnej sústavy i mimo nej.

SPACE & PLACE

Nepopierateľným faktom je, že automobilová doprava znečisťuje ovzdušie miest a tým znižuje i kvalitu života ich obyvateľov. Populácia narastá. Nevyhnutnosťou sa stáva reorganizácia prostredia. Brilantný dokument The Human Scale predstaví myšlienku o návrate k základným potrebám človeka. O obmedzení dopravy a revolučnom koncepte tzv. vertikálneho farmárčenia osobne prehovorí jeho propagátor Dickson Despommier.

BOŽSKÁ NEMOC

Epilepsia, či už chceme alebo nie, nás sprevádza už od nepamäti. Zmienky o nej nájdeme v každej kultúre a náboženstve. Avšak, sprevádzajú ju falošné mýty i predsudky, ktoré pretrvávajú až do dnes. O tom, že jej výskum prináša kľúčové poznatky o vedomí, pamäti či vnímania seba samého a okolitého sveta, vás presvedčia popredný odborníci na epilepsiu a neurológovia – Ivan Rektor, prvý český lekár prijatý za člena Americkej neurologickej asociácie a popularizátor výskumu epilepsie Přemysl Jiruška, ktorý publikuje svoje myšlienky i v časopise National Geographic.

ZNÁSILNENIE

Silný zážitok vám sprostredkuje americký dokument The Hunting Ground, ktorý prepája akt znásilnenia s tzv. kultúrou znásilnenia (rape culture) v kontextu amerického školstva. Na premietanie naviaže panelová diskusia s Blankou NyklovouMartou Vohlídalovou, ktoré sa problematike sexuálneho obťažovania venujú v českom prostredí.

VEDA V POPKULTÚRE

Vďaka tejto tradičnej sekcii môžete vzhliadnuť najväčšie filmové trháky koketujúce s vedeckou tematikou. Tešiť sa môžete na adaptáciu knihy Carla Sagana Kontakt, na oscarového Šialeného Maxa, alebo na animák Veľká šestka a samozrejme na posledný Star Wars.

Nie menej zaujímavé sú aj ďalšie programové sekcie, a to GENDER A VEDA; GENIUS LOCI QUEER HISTORIE; GMO – GENETICKY MODIFIKOVANÝ ORGANIZMUS; INAKOSŤ POSTIHNUTIA.

Tohtoročným ťahákom festivalu je film Racing Extinction od režiséra Louie Psihoyos. Film, ktorý apeluje na nevyhnutnosť riešiť environmentálne problémy civilizácie, uvedie AFO v stredoeurópskej premiére.

„Racing Extinction“ Official Trailer

Zdroj: Oceanic Preservation Society, 22. 1. 2015

Staňte sa súčasťou výskumu a nechajte sa otestovať na toxoplazmózu. Preskúmajte dennú i nočnú oblohu. Vyskúšajte okuliare, ktoré vás vezmú do inej dimenzie. Nechajte vybuchnúť sopku, alebo tipujte, kde je práve teraz zemetrasenie – to všetko môžete zažiť na AFO 2016!

Zdroj: AFO

Foto: www.pixabay.com

Spracovala: Bibiana Kubašková

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky